moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Historia Trzemeszna oczami kobiet

Środa, 11 września 2019
  • Historia Trzemeszna oczami kobiet

Już niebawem ukaże się powieść traktująca o losach mieszkańców naszego regionu, która mimo, że osadzona w historyczno-społecznych realiach Trzemeszna mówi o losach polskiej prowincji przełomu XIX i XX w. Mowa o powieści Jolanty Pietz-Sroczyńskiej "Cień zegara słonecznego" wydanej w formie książki i audiobooka.

Wydanie książki wsparła gmina Trzemeszno, natomiast Powiat Gnieźnieński zdecydował o finansowym wsparciu audiobooka, doceniając zwłaszcza fakt, że pojawia się w nim gwara Pojezierza Gnieźnieńskiego. Powieść wydało Wydawnictwo Fundacja Duży Format w Warszawie. Powieść w sposób niezwykle emocjonalny i barwny czytają znakomici aktorzy - Stanisław Górka i Izabella Bukowska-Chądzyńska. Profesor Górka na potrzeby projektu nauczył się blubrać po naszemu, a jego nauczycielką była Maria Ciążyńska, polonistka z Gniezna. Aktor znany przede wszystkim z roli kościelnego w „Plebanii”, został zaproszony przez władze samorządowe do Trzemeszna i Gniezna na spotkania promocyjne. Na pewno przeczyta fragmenty książki, opowie o pracy nad audiobookiem, a także zaśpiewa m.in. żydowską kołysankę, która pojawiła się na płycie.

Premiera książki zaplanowana jest 17 września o godz. 18.00 w Trzemesznie w auli Szkoły Podstawowej nr 1. Natomiast dzień później, 18 września o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie w Gnieźnie, w Teatrze im. Aleksandra Fredry.

Książkę i audiobook w dobrej cenie będzie można kupić na spotkaniach autorskich, a także w księgarni internetowej Bonito.pl oraz w księgarni Świat Książki (Galeria Gniezno). „Cień zegara słonecznego” autorka będzie jesienią promować w wielu miejscach m.in. na Festiwalu Dużego Formatu w Warszawie, na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie i we Wrocławiu.

Akcja powieści toczy się w Trzemesznie i obejmuje sto lat: od połowy XIX do połowy XX wieku. Jest to opowieść o małej, zamkniętej społeczności, mocno naznaczonej przeszłością. O relacjach Polaków, Żydów i Niemców żyjących obok siebie. O delikatnym, kruchym stanie koegzystencji, podszytym lękiem i nieustannie zagrożonym. O niezwykłych kobietach, które zmagają się z własną przynależnością do tego świata i jednocześnie poczuciem wyobcowania. Nad każdą z nich wisi groźba wykluczenia.

Główna bohaterka Ida przeżywa w tym mieście sto lat. Daty, którymi opatrzono kolejne części powieści to momenty kluczowe w jej życiu. Utrata matki w wieku sześciu lat, pierwsza miłość przerwana powstaniem styczniowym, wstrząsające odkrycie na jednym ze strychów w miasteczku, aż po dramatyczne okoliczności śmierci najbliższych. Te traumatyczne doświadczenia zmuszają Idę do przedefiniowania swoich życiowych celów i w rezultacie dają nam obraz jej dojrzewania, przemiany osobowości.

Autorka powieści Jolanta Pietz, mieszka i pracuje w Trzemesznie. Ukończyła historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i jest współautorką książki Drogi do niepodległości. Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego (2008).  Pani Jolanta jest nauczycielką i socjoterapeutką, autorką sztuk teatralnych, prowadzi szkolny teatr Siódmy Dzień, nagradzany na ogólnopolskich przeglądach teatralnych. Ponadto jest inicjatorką i współorganizatorką cyklu spotkań artystyczno-literackich Spotkania z Kulturą. Powieść historyczna Cień zegara słonecznego (2019) jest jej literackim debiutem.

Audiobook „Cień zegara słonecznego” czytają dwie wybitne postaci.

Izabella Bukowska-Chądzyńska - aktorka teatralna, filmowa, dubbingowa, prezenterka telewizyjna.  Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Poznaniu, Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie oraz Szkoły Trenerów Biznesu DSMG. Od 1996 r. aktorka Teatru Polskiego w Warszawie oraz Teatru Polskiego Radia. Największą popularność przyniosła jej tytułowa rola w serialu "Mecenas Lena Barska" oraz dubbing takich filmów i gier, jak: "Flintstonowie", "Pingwiny z Madagaskaru", "Toy story", "Wiedźmin". Laureatka Nagrody im. Andrzeja Mularczyka (1996) oraz Nagrody Teatru Polskiego (1998).

prof. dr hab. Stanisław Górka - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog.  Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej  im. Al. Zelwerowicza w Warszawie. Od ukończenia w 1977 roku studiów występował w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie (do 2006 r.), współpracował również z Teatrami: Dramatycznym i Nowym w Warszawie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Wieloletni nauczyciel w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie autorską metodą uczył studentów emisji głosu (impostacji). Widzowie pamiętają Stanisława Górkę przede wszystkim z serialu "Plebania", w którym grał rolę Zbyszka - kościelnego. W 1992 roku z inicjatywy Stanisława Górki, Wojciecha Machnickiego i Zbigniewa Rymarza powstało Towarzystwo Teatralne "Pod Górkę" - teatr specjalizujący się w kameralnych formach wokalno-aktorskich. Stanisław Górka w 2011 roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, w 2013 - Medalem Gloria Artis; w 2015 odebrał z rąk Prezydenta RP akt nadania tytułu profesora sztuk teatralnych.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Konsultacje społeczne w sprawie projektu Prognozy Oddziaływania na Środowisko dla Strategii Rozwoju Powiatu Gnieźnieńskiego na lata 2022-2030 Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego zaprasza mieszkańców, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe z terenu... Wtorek, 7 grudnia 2021
Czy Gniezno utożsamia się z Unią Europejską? Dlaczego przed magistratem nie ma flagi wspólnoty? Jakiś czas temu nasz Czytelnik zauważył, że przed Urzędem Miasta Gniezna nie ma flagi Unii Europejskiej.... Środa, 17 listopada 2021
Ukraina korzysta z doświadczeń Powiatu Gnieźnieńskiego Na zaproszenie starosty Piotra Gruszczyńskiego, w dniach 8-12 listopada br. w powiecie gnieźnieńskim... Wtorek, 9 listopada 2021
Ostrzeżenie meteorologiczne: silny wiatr W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń przekazujemy treść ostrzeżenia meteorologicznego nr... Czwartek, 4 listopada 2021