moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Chrońmy pszczoły z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii

Piątek, 30 sierpnia 2019
  • Chrońmy pszczoły z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii

Chrońmy pszczoły to tytuł ekologiczno-edukacyjnego projektu realizowanego przez Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Gnieźnie. W ramach projektu już jesienią na terenie powiatu gnieźnieńskiego pojawią się między innymi domki dla pszczół i "stołówki miododajne".

Projekt ukierunkowany jest na kampanię wychowawczo-edukacyjną prowadzoną zarówno w szkołach i placówkach oświatowych, jak również wśród mieszkańców. Docelowo ma on zachęcać do budowania domków dla dzikich pszczół w przydomowych ogródkach, na osiedlach i terenach zielonych.

Zdaniem jego liderów, projekt ma na stałe wpisać się w kalendarz edukacyjnych działań samorządowych. W jego inauguracyjnej odsłonie powstały już wykonane ze zużytych palet domki dla dzikich pszczół - murarek, które przypominają ich naturalne gniazda budowane w pustych łodygach roślin. Pierwsze z nich będzie można zobaczyć na terenie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii przy ulicy Gdańskiej, kolejne przy siedzibach Urzędu Gminy Gniezno, Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie oraz w pobliżu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Kostrzyńskiej.

Kolejnym etapem projektu będzie stworzenie tzw. „stołówek miododajnych”, czyli posadzenie z myślą o pszczołach, w wybranych miejscach miasta i powiatu roślin miododajnych: kwiatów jednorodnych, bylin wieloletnich, drzew oraz krzewów. We współpracy z lokalnymi pszczelarzami planuje się również pilotażowe umieszczenie pasiek pszczelich na budynkach użyteczności publicznej.

Całość działań ma bezpośrednio przyczynić się do upowszechnienia wiedzy o pszczołach, ich zwyczajach oraz wielkiej roli, którą pełnią dla naszego ekosystemu.

Projekt „Chrońmy pszczoły” realizowany jest przez Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Gnieźnie pod patronatem Starosty Gnieźnieńskiego, Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, Urzędu Gminy Gniezno przy współpracy: Prezesa Koła Pszczelarzy w Gnieźnie, Pasieki W&M Smaruj oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Gnieźnie i Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Przyznano kolejne Medale Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego Podczas niedawnej gali wręczenia nagród Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, która odbyła się 25 września... Poniedziałek, 4 października 2021
Poznaliśmy laureatów Nagrody GKOB za lata 2019 i 2020 Były Prezydent Gniezna dr Bogdan Trepiński, fotografik Jerzy Andrzejewski, a także wieloletni dyrektor... Poniedziałek, 27 września 2021
"Marzę o tym, żeby zlikwidować wszystkie domy dziecka" W Gnieźnie otwarto nowe domy dziecka. Ogromny wkład w tę inwestycję miała wicestarosta Anna Jung. Zadaliśmy... Poniedziałek, 27 września 2021
Wzmacniamy współpracę Starostwa Powiatowego z Branderburgią W Zamku Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań w dniach od 14 do 16 września 2021 roku odbywało się 19.... Sobota, 25 września 2021