moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zespół reanimacyjny utknął na terenie szpitala zablokowany przez samochody! Straż Miejska nie podjęła interwencji

Czwartek, 29 sierpnia 2019
 • Zespół reanimacyjny utknął na terenie szpitala zablokowany przez samochody! Straż Miejska nie podjęła interwencji

W piątek na terenie szpitala przy ul. Św. Jana w Gnieźnie kierowcy samochodów osobowych zastawili wjazd i wyjazd dla karetek. Tym samym zespół reanimacyjny, który miał pilne wezwanie, został "uwięziony". Na miejsce wezwano Straż Miejską, która ... nie podjęła interwencji.

W piątek Straż Miejska została wezwana do szpitala przy ul. Św. Jana w Gnieźnie, gdzie zaparkowane we wjeździe samochody zablokowały wjazd i wyjazd dla karetek. Na terenie szpitala utknął m.in. zespół reanimacyjny, który był pilnie wzywany do szpitala przy ul. 3 Maja. Mimo przyjazdu na miejsce strażnicy nie podjęli interwencji. Powiadomili dyrekcję szpitala, że: "Należy inaczej zorganizować ruch w tym miejscu". O komentarz w sprawie poprosiliśmy Urząd Miasta Gniezna, któremu podlega Straż Miejska. Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

23 sierpnia 2019 roku, o 7.45 Straż Miejska w Gnieźnie została powiadomiona przez Zastępcę Dyrektora Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie o zaparkowanych na terenie szpitala przy ul. św. Jana pojazdach blokujących przejazd karetki pogotowia ratunkowego. Niezwłocznie udał się tam patrol Straży Miejskiej w Gnieźnie.
Na miejscu, na terenie wewnętrznym szpitala, ogrodzonym i dozorowanym przez pracownika ZOZ w Gnieźnie, nie zastano karetki podejmującej czynności wskazane w zapytaniu prasowym. Ujawniono natomiast pojazdy zaparkowane w różny sposób na wjeździe i za wjazdem karetek PR, należące do personelu szpitala. Należy tutaj nadmienić, że wjazd na teren szpitala jest dozorowany szlabanem i posiada oznakowanie w postaci znaku B1 tj. „zakaz ruchu” z tabliczką „nie dotyczy pojazdów upoważnionych”. W myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym takie oznakowanie sprawia, że jest to teren prywatny, niepodlegający jurysdykcji Straży Miejskiej.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej na miejscu wskazali na bałagan organizacyjny polegający na tym, że pomimo szlabanu na wjeździe, na teren wewnętrzny wpuszczane są inne pojazdy, a jednocześnie pojazdy zaparkowane na samym terenie nie są indywidualnie oznaczone jako pojazdy upoważnione, przez co brak było podstaw prawnych do podjęcia dalszych czynności.
Poinformowano Dyrektora jednostki o konieczności właściwego oznakowania terenu, tak aby Straż Miejska czy Policja mogła podjąć skuteczne działania wobec naruszających przepisy kodeksu drogowego. Postawienie na wjeździe znaku D-52 „strefa ruchu" byłoby wskazane, wówczas na drodze wewnętrznej i parkingu obowiązywałyby wszystkie przepisy kodeksu drogowego, podobnie jak na drodze publicznej.
Urząd Miasta Gniezna

Jak wynika z relacji zastępcy dyrektora szpitala, podczas interwencji wskazane zostały pojazdy, które nie należą do personelu szpitala i nie mają prawa parkować na terenie jednostki. Było to m.in. auto należące do obywateli narodowości romskiej, które notorycznie blokuje ruch. Mimo szlabanu samochody często wjeżdżają tuż za karetką, zanim obsługa zdąży opuścić zaporę. Karetka z zespołem reanimacyjnym natomiast wyjechała przez przyjazdem Straży Miejskiej dzięki „uprzejmości” jednego z kierowców blokujących wyjazd, który przestawił swoje auto po tym, jak usłyszał włączone syreny pojazdu uprzywilejowanego.
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(6)

 • 01.09.2019 06:43  Odpowiedz na komentarz

  Sami na siebie donieśli, że nie potrafią ogarnąć swojego burdelu :-)

 • 30.08.2019 23:14  Odpowiedz na komentarz

  Tam nie powinien nawet rower stac jest straznik nie wpuszcza nic OPROCz KARETEK, a cygany niech stoja na platnym ale POZWOLILISCIE, gdyby ta karetka nie zdazyla do kogos z mojej rodziny to bym sam te wszystkie auta sprzątnął

 • No tak, obywatele narodowości romskiej ciągle ponad prawem

 • 29.08.2019 16:45  Odpowiedz na komentarz

  Brawo dla rzecznika straży miejskiej,szkoda,że napisał o bałaganie a nie wprost o burdelu jaki tam panuje na Parkingu. Od lat nie potrafią tego spece od komunikacji w starostwie załatwić. Prawo drogowe jasno stanowi,że z terenu prywatnego można nawet odholować pojazd ale na koszt właściciela terenu,który będzie dochodził zwrotu kosztów. Czego tego nie zrobią dla przykładu,a nie pyszczeć na straż czy policję. Porządek zróbcie w końcu a nie szukacie jelenia w służbach. Karetka reanimacyjna,zagrożenie życia,winna straż-może taki tytuł!!!skandal dyrekcjo!!!

 • 29.08.2019 10:06  Odpowiedz na komentarz

  to trzeba było wyrzucić brudasów, a nie się cackac.

 • Są dwa wyjścia albo wzywać kasetę i na parking A wtedy się wszyscy nauczą. Bądź postawić słupki i kasować za wjazd po 10zl za 30Min.

PODOBNE TEMATY
Utknął na przejeździe kolejowym! Był kompletnie pijany i posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów W piątek, 20 maja, na zboczu torowiska w Szczytnikach Duchownych utknęło auto. Sytuację zaobserwowało... Poniedziałek, 23 maja 2022
Wniosek o wydanie dziecka w trybie pilnym W praktyce niezwykle często zdarzają się sytuacje konfliktowe pomiędzy rodzicami małoletnich dzieci.... Poniedziałek, 23 maja 2022
Kolizja między Niechanowem a Witkowem W sobotę ok. godz. 10.55 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku na skrzyżowaniu w Miroszce... Niedziela, 22 maja 2022
Obchody Powiatowego Dnia Strażaka! Wyróżniono zasłużonych druhów Dzisiaj w Gnieźnie odbyły się uroczyste obchody Powiatowego Dnia Strażaka. Świętowanie rozpoczęło się... Sobota, 21 maja 2022