moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Poseł Krzysztof Ostrowski podsumował kadencję

Środa, 28 sierpnia 2019
 • Poseł Krzysztof Ostrowski podsumował kadencję

Ubiegając się o mandat posła RP, Krzysztof Ostrowski zapowiadał wykorzystanie swego wieloletniego doświadczenia medycznego w pracy parlamentarnej. Tak też się stało.

Poprzez członkostwo w Komisji Zdrowia oraz działalność utworzonego z jego inicjatywy Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów, zawsze był blisko osób chorych i starał się wypracowywać takie normy prawne, które będą umożliwiały optymalne warunki leczenia. W tym względzie był jednym z najaktywniejszych posłów VIII kadencji sejmu. W rankingu zdrowotnych zespołów parlamentarnych pod względem liczby zorganizowanych posiedzeń, Parlamentarny Zespół ds. Praw Pacjentów znalazł się na drugim miejscu. Uczestniczący w nich posłowie, eksperci medyczni, przedstawiciele organizacji pacjenckich poruszali następujące zagadnienia: Podstawowa Opieka Zdrowotna, szpitale powiatowe, onkologia i hematologia, leczenie bólu, prawa pacjenta, stwardnienie rozsiane, choroby układowe tkanki łącznej, pierwotne niedobory odporności, hipercholesterolemia, cukrzyca, nieswoiste zapalenia jelit, mukowiscydoza, hemofilia, kardiologia, problemy osób starszych, niewydolność przewodu pokarmowego, choroby cywilizacyjne, wcześniaki, autyzm, opieka lekarska w szkołach, wczesne zapalenie stawów, dolegliwości dolnych dróg moczowych.

W wielu przypadkach, wypracowane podczas posiedzeń zespołu projekty, zostały uwzględnione w nowelizacjach ustaw i rozporządzeń, m.in. nowelizacja Ustawy o prawach pacjenta w zakresie wprowadzenia obowiązkowego leczenia bólu u wszystkich pacjentów oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące obowiązku leczenia bólu w karetkach pogotowia, projekt kompleksowej opieki nad pacjentami z nowotworami piersi, pęcherza moczowego i gruczołu krokowego oraz przewlekłą białaczką limfocytową - obecnie Ministerstwo Zdrowia prowadzi pilotaż opieki sprawowanej w ramach sieci onkologicznej w dwóch województwach. Poseł, działając w podkomisji m.in. powołania Agencji Badań Medycznych był także zaangażowany w prace  kierunku utworzenia tej agencji. Krzysztof Ostrowski był szczególnie zaangażowany w zapewnienie lepszego dostępu pacjentów do badań laboratoryjnych. Brak odrębnego finansowania badań laboratoryjnych w ramach POZ nie gwarantuje właściwego stopnia wykorzystania badań laboratoryjnych i przyczynia się do ograniczania zlecania tych badań przez lekarzy w celu minimalizowania kosztów. Parlamentarny Zespół m.in. Praw pacjentów skierował w tej sprawie pismo do Ministra Zdrowia, w którym proponuje, aby badania laboratoryjne były odrębnie finansowane. Poseł wielokrotnie interweniował w tej sprawie osobiście w Ministerstwie.

Ostatnim dokumentem zaprezentowanym podczas posiedzenia zespołu jest raport pt.: "Zmiany systemowe w opiece nad pacjentem chorym na nowotwory układu moczowo-płciowego". Celem proponowanych rozwiązań jest poprawa efektów leczenia, w szczególności pacjentów z nowotworami złośliwymi pęcherza moczowego, gruczołu krokowego i nerek, poprzez zapewnienie wysokiej jakości opieki specjalistycznej koordynowanej przez lekarza specjalistę urologa o wysokich kompetencjach, w ośrodku posiadającym duże doświadczenie w leczeniu nowotworów układu moczowo-płciowego i zapewniającym warunki diagnostyczno-lecznicze na wysokim poziomie. W drugiej połowie 2019 roku planowane jest wdrożenie programów pilotażowych.

Poseł Krzysztof Ostrowski był m.in. sprawozdawcą projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, a także ważnej ustawy o tzw. dekomercjalizacji szpitali.

Aktywność posła Krzysztofa Ostrowskiego została doceniona przez pacjentów - otrzymał wyróżnienie honorowe od Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologiczych za działalność na rzecz pacjentów chorych na nowotwory; "Byka Zdrowia 2019" za prowadzenie Zespołów Parlamentarnych poświęconych ochronie zdrowia; od diagnostów laboratoryjnych za całokształt pracy parlamentarnej; Hipokrates 2019 na szczeblu powiatu gnieźnieńskiego w kategorii lekarz rodzinny.  

Służba zdrowia nie była jedyną sferą działalności posła Krzysztofa Ostrowskiego. To także setki interwencji w indywidualnych problemach mieszkańców okręgu konińsko-gnieźnieńskiego, zgłaszanych w działających przez całą kadencję biurach poselskich (w Gnieźnie, Wrześni, Słupcy i Środzie Wlkp). oraz podczas otwartych spotkań, zorganizowanych niemal we wszystkich gminach okręgu.  To także wsparcie w pozyskiwaniu funduszy z budżetu państwa, m.in. na: rozbudowę i modernizację szpitali w Gnieźnie i Słupcy; budowę boiska sportowego w Trzemesznie, hali sportowej w Zdziechowie, modernizację dróg powiatowych: Kierzkowo-Wydartowo w gminie Trzemeszno, Biskupice-Bojanice-Mączniki; drogi gminnej do Woźnik, drogi gminnej w Przybrodzinie, ulic osiedlowych w Kiszkowie; fundusze na remont klasztoru w Lądzie, Farze we Wrześni, Kolegiaty w Środzie Wlkp., kościoła w Łopiennie. Poseł interweniował również w sprawach społecznie ważnych, m.in.: w kwestii budzących kontrowersje planów budowy turbin wiatrowych w gminie Rychwał i w gminie Dominowo; w sprawie próby zmian granic pomiędzy gminami Kazimierz Biskupi i Kleczew, w sprawie budowy na terenie chronionym chlewni w gminie Krzykosy, w sprawie skażenia wody we Wrześni, w sprawie utworzenia szkoły muzycznej I stopnia we Wrześni, utworzenia ośrodka dla niepełnosprawnych dorosłych w Rozalinie, gm. Rychwał,  w sprawie rolników poszkodowanych przez powódź, w sprawie likwidacji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Gnieźnie, w sprawie przyznania dla Gniezna dodatkowego podstawowego zespołu ratownictwa medycznego czy w sprawie sytuacji w Zakładzie Sklejka Orzechowo.  

Ponadto parlamentarzysta skutecznie zabiegał o środki finansowe na powołanie Narodowego Muzeum Kolejnictwa w Gnieźnie. To przedsięwzięcie wymagało sporego wysiłku, wielu spotkań i negocjacji.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(3)

 • 30.08.2019 19:50  Odpowiedz na komentarz

  Czy to .n.e., czy po Ch ?
  Co jeszcze za Polaków pieniądze chce pan wymyślać w sejmie ?
  Można to przecież robić w domu i bez naszych pieniędzy. Za swoje !

  04.09.2019 06:34

  wiekszość posłów to walczy o swoje stołki a nie o rozwiazywanie ludzkich spraw i tak jest w tym przypadku.
  ważne problemy są zamiatane pod dywan
  np .wojsko z powidza atakuje gmine witkowo i powidz -chałasem od helikoptterów i zanietrzyszczeniami spalin ten temat to jakies tabu wsród mediów lokalnych i włazdz

  30.08.2019 21:11

  pomyliłeś posłów ośle...

PODOBNE TEMATY
Radny Artur Kuczma przechodzi do partii Szymona Hołowni Artur Kuczma, radny Rady Miasta Gniezna, poinformowało dzisiaj na swoim fanpage'u, że opuszcza szeregi... Poniedziałek, 12 kwietnia 2021
PiS nie zgadza się ze słowami starosty. Jak zdaniem radnych opozycji wygląda budżet powiatu? Marcin Makohoński wypowiedział się na temat stanu finansów powiatu gnieźnieńskiego. Zdaniem radnego... Czwartek, 8 kwietnia 2021
4 mln zł dla SP nr 3! Niezrozumiała "miłość" prezydenta Budasza i posła Dolaty? Szkoła Podstawowa nr 3 w Gnieźnie otrzymała 4 mln zł na budowę hali sportowej. Środki pochodzą z budżetu... Niedziela, 4 kwietnia 2021
List Zbigniewa Dolaty do Redakcji portalu moje-gniezno.pl W piątek 12 marca 2021 r. ukazał się artykuł pt. "Irracjonalne zachowanie posła Dolaty! Nagrywał spotkanie... Środa, 17 marca 2021