moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Miasto nadal nie przyznaje się do błędu! "Ta nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa, czyli nas wszystkich"

Niedziela, 25 sierpnia 2019
 • Miasto nadal nie przyznaje się do błędu!

Pojawiły się pogłoski, że Miasto Gniezno chce dokonać zamiany nieruchomości po utracie bloku należącego wcześniej do Spółki GTBS. Włodarze chcieli zamienić budynek szkoły muzycznej za owy blok przy ul. Liliowej.

Zwróciliśmy się z zapytaniem prasowym w tej sprawie. Poniżej wymijająca odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

Miasto Gniezno prowadzi rozmowy ze Starostą Powiatu Gnieźnieńskiego dotyczące - w pierwszej kolejności - uregulowania spraw zarządzania i administrowania blokiem przy ul. Liliowej. Mieszkańcy informowani są na bieżąco o wszystkich działaniach: m.in. w tym tygodniu wysłane zostały do nich pisma o aktualnej sytuacji administrowania budynkiem.
Gdy zasady zarządu ww. budynkiem w okresie przejściowym zostaną już ostatecznie uregulowane, samorządy wspólnie wypracują rozwiązanie mające na celu zapewnienie najbardziej komfortowej dla mieszkańców formuły administrowania blokiem oraz ewentualnego wykupu mieszkań przez obecnych mieszkańców.
Urząd Miasta Gniezna

Odpowiedź magistratu to kolejna dyplomacja. Nie ma bowiem okresu przejściowego - blok przy ul. Liliowej przeszedł na rzecz Skarbu Państwa. Władze miasta poinformowały mieszkańców o sytuacji prawnej bloku po ponad roku od jego utraty. Brzmi to absurdalnie, ale niestety taki jest fakt. Magistrat twierdzi jednak, że wysłanie pism po roku to „informowanie mieszkańców na bieżąco”. Poprosiliśmy o doprecyzowanie tej kwestii. Odpowiedź urzędu poniżej:

Do tej pory, z perspektywy mieszkańców nie zmieniło się praktycznie nic, bo dokonywane przez nich wpłaty na bieżąco są regulowane na poczet opłat związanych z utrzymaniem tej nieruchomości, media, bieżące naprawy. Proces administrowania budynkiem jest niezagrożony, współpraca Miasta i Starostwa Powiatowego przebiega w tej sprawie bez problemów. Pisma, które wyszły do mieszkańców obecnie, informują o rozmowach podjętych dla uregulowania tej zawiłej sytuacji prawnej, natomiast wcześniej trudno było informować o każdej czynności administracyjnej, bo takie informacje byłyby szczątkowe i w zasadzie nic by nie wnosiły i niczego mieszkańcom nie wyjaśniały. Poza tym, jeszcze raz należy podkreślić, że ta nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa, czyli nas wszystkich.
Urząd Miasta Gniezna

Nie wiadomo także dlaczego Miasto Gniezno miałoby wspólnie ze Starostwem Powiatowym wypracowywać rozwiązania najbardziej komfortowe dla mieszkańców. Przez rok magistrat władał tą nieruchomością niezgodnie z prawem. Czyżby po przejęciu przez Skarb Państwa nadal chciał to robić? Z decyzjami Sądu się nie dyskutuje, a ta jednoznacznie określa właściciela nieruchomości. Dodatkowo ustaliliśmy, że współpraca Urzędu Miasta ze Starostwem Powiatowym wcale nie przebiega bezproblemowo. Jak wiadomo, prezydent przez rok nie poinformował starosty o utracie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. Teraz za jego plecami podejmuje kroki zmierzające do odzyskania bloku. Nieoficjalnie wiadomo, że sprawa trafiła do Sądu. Prowadzenie rozmów ze starostą Piotrem Gruszczyńskim może być zatem jedynie „mydleniem oczu” i swego rodzaju „zasłoną dymną”. Nie raz bowiem Tomasz Budasz zmieniał zdanie w trakcie rozmów. Włodarze nadal nie potrafią przyznać się, że polegli na tak prostej rzeczy jak likwidacja spółki posiadającej w majątku jeden blok. Co ciekawe, nikt nie obarcza winą likwidatora, który powinien ponieść konsekwencje za działanie na szkodę Spółki będącej wówczas w likwidacji.

Starosta Piotr Gruszczyński nie komentuje sprawy. Dla powiatu blok jest swego rodzaju "prezentem", który teraz ktoś próbuje odebrać. Biorąc pod uwagę stronę, która straciła nieruchomość, nie należy spodziewać się dżentelmeńskich zachowań.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(4)

 • 28.08.2019 16:01  Odpowiedz na komentarz

  według prawa jestesmy wszyscy równi? to dla czego nie ma winnych,w kwestii utraty bloku.

 • Szanowny portalu moje gniezno. już w drugim artykule czytam informacje typu: czynsz na pOCZET opłat związanych z utrzymaniem tej nieruchomości, media, bieżące naprawy. Uprzejmie proszę nie wprowadzać czytelników w błąd. Blok jest zaniedbany a bieZace naprawy niedokonane moim zdaniem. Można to poznać po min. Popękanych balkonach z których sypią się elementy co stwarza niebezpieczeństwo dla przechodniów, brudnej elewacji, nigdy nie czyszczonych wejściach do klatek schodowych, lampach bez kloszy czy niewymienionych żarówkach a to tylko mały ułamek zaniedbań które WIDUje.

 • 26.08.2019 22:04  Odpowiedz na komentarz

  wyborcy Budasza, macie swojego prezydenta, który ma w nosie mieszkańców Gniezna.

 • 25.08.2019 22:25  Odpowiedz na komentarz

  Jak widać szary obywatel nic z tego nie zrozumie a Wybrani przez nich RADNI albo świadomie uczestniczą w mega-korupcji,albo są to faktycznie tępe barany wysuwane nam z powodu niskiego IQ!!! W tym mafijnym państwie ABW nie działa, cała prokuratura także więc lokalne KACYKI POLITYCZNE robią co chcą z milionami naszych publicznych pieniędzy i nieruchomościami Gniezna i Powiatu!!! Działania sitwy gnieźnieńskiej są proste do rozszyfrowanie mając odpowiedź na pytanie z Księgi Wieczyste w sądzie: CZY SZKOŁA MUZYCZNA JEST POŻYDOWSKIM MIENIEM BEZ SPADKOWYM???

PODOBNE TEMATY
Nie będzie strajku w firmie Jeremias W piątek związki zawodowe podpisały porozumienie z zarządem firmy Jeremias. Tym samy nie dojdzie do... Sobota, 13 listopada 2021
Zmiana organizacji ruchy na skrzyżowaniu ul. Moniuszki i Mieszka I! Można skręcać w lewo Radni Miasta Gniezna: Olga Gandurska, Angelika Ślachcińska i Artur Kuczma wnioskowali o likwidację zakazu... Poniedziałek, 1 listopada 2021
Szukasz mieszkania w Gnieźnie? Przekonaj się, na co warto zwrócić uwagę Podstawowa decyzja dotyczy zwykle rodzaju nieruchomości. Dom, a może mieszkanie? Po rozważeniu wszystkich... Piątek, 29 października 2021
Podstawowe informacje o profesjonalnych rusztowaniach aluminiowych Stabilne rusztowania należą do podstawowego wyposażenia w wielu branżach. Praca na wysokości wymaga... Piątek, 29 października 2021