moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

OSP Strzyżewo Smykowe dostanie nową remizę! Przed Gminą Gniezno duże wyzwanie

Czwartek, 15 sierpnia 2019
  • OSP Strzyżewo Smykowe dostanie nową remizę! Przed Gminą Gniezno duże wyzwanie

Przeprojektowanie w 2019 roku dokumentacji dt. budowy remizy w konsultacji z OSP Strzyżewo Smykowe oraz zapisanie w projekcie budżetu na 2020 rok nowego projektu uwzględniającego budowę nowego budynku z trzema miejscami garażowymi i przystosowanie obecnego budynku do potrzeb sanitarnych ochotników z OSP Strzyżewo Smykowe - taki jest efekt wczorajszej, ponad 2-godzinnej dyskusji na sesji Rady Gminy Gniezno.

Zabezpieczenie nowego wozu strażackiego, który niebawem trafi do OSP Strzyżewo Smykowe było głównym powodem zwołania sesji nadzwyczajnej w dniu 14 sierpnia. Problem polega na tym, że nie ma na tę chwilę miejsca, w którym samochód ten mógłby być garażowany. Z kolei wycena nowej strażnicy na kwotę 1,8 mln zł (czy nawet 1,4 mln zł po pewnych korektach) w obecnej sytuacji finansowej gminy jest kwotą niemożliwą do ujęcia w budżecie.

O sprawie tej zarówno strażacy, jak i radni mówili wielokrotnie już od wiosny tego roku. Brak działań w tej sprawie ze strony wójta spowodowało podjęcie inicjatywy odnośnie zwołania sesji przez radnych gminy. Pod wnioskiem podpisało się ośmiu radnych.

Klub Radnych Niezależnych Gminy Gniezno (w składzie: Agnieszka Rzempała-Chmielewska, Maria Brykczyńska, Kamila Butrymowicz, Agata Górna, Marian Kaźmierczak, Wioletta Nawrocka, Mariusz Nawrocki oraz Iwona Pajkert) wsłuchając się w głosy strażaków, jednocześnie mając na uwadze kondycję finansową Gminy Gniezno zaproponował kompromisowe rozwiązanie w zakresie zmiany projektu budowlanego, zmniejszenia wymagań inwestycyjnych ze strony OSP oraz rezygnacji z tzw. "tymczasowych rozwiązań" proponowanych przez Wójta Gminy. Propozycja Klubu Radnych Niezależnych zyskała akceptację całej Rady. Przychylnie do pomysłu odniósł się również Maciej Mądry, Zastępca Wójta obecny dziś na sesji.

Klub Radnych Niezależnych zwrócił uwagę, że oprócz braku miejsca dla nowego samochodu, innego rodzaju - równie poważnym - problemem jest brak jakichkolwiek warunków sanitarnych umożliwiających strażakom usunięcie z ubrań i ze skóry całej gamy rakotwórczych substancji po zakończonych akcjach. Stąd, radni zwrócili uwagę na konieczność zabezpieczenia właściwych warunków pracy ochotników.

Jednocześnie radni zwrócili uwagę na to, że gmina dysponuje 17 świetlicami wiejskimi i należy zadbać o ich lepsze wykorzystanie. Stąd, Klub Radnych Niezależnych zawnioskował, aby nie tworzyć kolejnej świetlicy po dotychczasowej strażnicy, lecz zaadoptowac ją na cele OSP pod względem sanitarnym.

Wydaje się, że po dzisiejszej sesji osiągnięty został kompromis. Rada Gminy oczekuje teraz nowego projektu budowlanego, który ma zostać zlecony przez Wójta Gminy, tak, aby w budżecie gminy na rok 2020 można było ująć odpowiednią kwotę wydatku. Radni oczekują również, że Wójt w tej sprawie bedzie na bieżąco komunikował się z OSP.

Jeśli zaś chodzi o zabezpieczenie nowego samochodu to Wójt Gminy wspólnie ze strażakami musi teraz znaleźć rozwiązanie, aby do czasu wybudowania nowego budynku wóz strażacki znalazł schronienie.

Warto podkreślić, że na terenie Gminy Gniezno funkcjonują 4 jednostki OSP w: Mnichowie, Modliszewie, Zdziechowie i Strzyżewie Smykowym. W roku 2019 OSP w Strzyżewie Smykowym brało udział w 40 akcjach, OSP w Modliszewie w 31, OSP w Zdziechowie w 28, a OSP w Mnichowie w 4 akcjach. Prawą stronę gminy obsługuje OSP w Strzyżewie Smykowym, natomiast lewą stronę - trzy pozostałe jednostki.
 

tekst: Facebook Braciszewo & Piekary
foto: Facebook Braciszewo & Piekary

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Zmiana organizacji ruchu - Wszystkich Świętych 2021 Prezydent Miasta Gniezna informuje, że w związku ze świętem Wszystkich Świętych zmianie ulegnie dotychczasowa... Poniedziałek, 25 października 2021
Potrącił psa, któy wbiegł pod samochód! Z pomocą przyszli policjanci! Dziś obchodzimy Dzień Kundelka. Z tej okazji publikujemy jedną z wielu historii, z którymi mamy do czynienia... Poniedziałek, 25 października 2021
Uwaga na oszustów metodą "na policjanta"! Fala telefonów w Gnieźnie! Uwaga do mieszkańców naszego powiatu dzwonią dzisiaj oszuści. Podają się za policjantów lub pracowników... Poniedziałek, 25 października 2021
Chciał napić się za darmo alkoholu ze sklepowej półki! Grozi mu nawet 15 lat więzienia! Gnieźnieńscy policjanci zatrzymali 44-letniego mężczyznę, którego podejrzewali o przestępstwo kradzieży... Poniedziałek, 25 października 2021