moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Muzyczna podróż przez Bałkany i Wielkopolskę, czyli 12. Edycja Akademii Gitary

Wtorek, 13 sierpnia 2019
  • Muzyczna podróż przez Bałkany i Wielkopolskę, czyli 12. Edycja Akademii Gitary

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja najbardziej wielkopolskiego festiwalu. W dniach od 22 sierpnia do 8 września po raz 12. odbędzie się Akademia Gitary. Powiat Gniezno kolejny rok z rzędu współfinansuje to niezwykłe wydarzenie kulturalne. Akademia Gitary w Gnieźnie zagości trzykrotnie, tj. 23 i 29 sierpnia oraz 7 września.

Pierwszy koncert, odbędzie się w dniu 23 sierpnia o godzinie 19.00 w Archikatedrze Gnieźnieńskiej. Będzie to jeden z trzech koncertów inaugurujących 12. edycję festiwalu Akademia Gitary. W murach katedry usłyszymy między innymi fantazję na temat Aqua e vinho Egberto Gismontiego oraz utwór Aleksandra Dębicza PasaCatedral - kompozycję stworzoną specjalnie z myślą o festiwalowej publiczności i trzech najstarszych katedrach - w Kołobrzegu, Gnieźnie i Poznaniu, w których usłyszymy jego premierowe wykonanie.

Podczas wyjątkowego wydarzenia, dyrektorowi artystycznemu festiwalu, Łukaszowi Kuropaczewskiemu, profesorowi Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu w Graz, towarzyszyć będzie wspomniany już Aleksander Dębicz, utalentowany pianista młodego pokolenia i zwycięzca Transatlantyk Instant Composition Contest 2013. Wraz z prowadzoną przez Piotra Deptucha Orkiestrą Świętego Marcina, która podczas zeszłorocznej edycji festiwalu zainicjowała swoje istnienie, artyści wykonają również kompozycje najznamienitszych przedstawicieli epok baroku i romantyzmu. W repertuarze znajdą się więc takie utwory, jak Koncert D-dur na gitarę i smyczki Antonio Vivaldiego, Idylla Zygfryda Ryszarda Wagnera, czy Koncert fortepianowy d-moll BWV 1052 Jana Sebastiana Bacha. Poza katedrą w Gnieźnie, festiwal zagości między innymi w Bazylice Konkatedralnej w Kołobrzegu oraz w Bazylice Archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

Drugi z gnieźnieńskich koncertów organizowanych w ramach Akademii Gitary, podczas którego publiczności zaprezentuje się Agnew McAllister Duo, rozpocznie się 29 sierpnia o godz. 19.00 w restauracji Dobry Browar.

Irlandzka flecistka Aisling Agnew i szkocki gitarzysta Matthew McAllister to duet, który rozpoznawany jest już na całym świecie. Popularność zawdzięczają pomysłowym i wciągającym aranżacjom oraz doskonałemu kunsztowi. Od pierwszego wspólnego koncertu w Belfaście w 2001 roku, występowali na całym świecie. Odbyli miedzy innymi dwie amerykańskie trasy koncertowe, odwiedzili też Włochy, Francję, Austrię, Holandię, Peru, Kostarykę, Malezję, Wielką Brytanię i Irlandię.

Trzeci festiwalowy koncert w Gnieźnie, odbędzie się natomiast w Pałacu Balcerowo, 7 września o godz. 19.00. Wystąpi - Michał Sobierajski - utalentowany wokalista, pianista oraz kompozytor z Poznania.

Michał Sobierajski to zdobywca wielu prestiżowych nagród w kraju i zagranicą, m.in. I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Concoursmusical de France w Paryżu, wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie JazzJuniors, finalista Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Muzyki Filmowej Transatlantyk Instant Composition Contest. Współpracował z takimi artystami jak: Justyna Steczkowska, Kayah, Afromental, LemON czy Mick Hucknall. Wziął udział w II edycji programu 'The Voice of Poland', gdzie doszedł aż do wielkiego finału. W 2015 roku wydał debiutancką płytę "Przed snem".

Wejściówki na inauguracyjny koncert 23 sierpnia o godzinie 19.00 w Archikatedrze Gnieźnieńskiej do nabycia w Centrum Kultury eSTeDe, przy ul. Papieża Jana Pawła II.


O festiwalu ...

Bałkański Happening Gitarowy, Akademia Gitary KIDS i 60+, Kurs Mistrzowski, Otwarte Warsztaty Gitarowe oraz: 56 partnerów, 30 artystów (w tym 12 zagranicznych), 55 wydarzeń w całej Wielkopolsce i 25 miast - tak w skrócie przedstawia się bogaty program 12. edycji tegorocznego Festiwalu Akademia Gitary.

Dyrektor artystyczny Festiwalu - pochodzący z Gniezna Łukasz Kuropaczewski - to najwybitniejszy polski gitarzysta klasyczny. Profesor Akademii Muzycznej imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Artystycznego w Grazu. Laureat nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego. Szefem Rady Programowej Festiwalu jest Przemysław Kieliszewski Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Tegoroczna edycja festiwalu powiązana jest ze Szczytem Bałkanów Zachodnich, który odbywał się w dniach 3-5 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, stąd jej motywem przewodnim jest Muzyczna podróż przez Wielkopolskę i Bałkany.

Akademia Gitary każdego roku łączy co najmniej 30 różnych miast i miasteczek Wielkopolski. Tym razem po inauguracji w trzech polskich katedrach: w Kołobrzegu, Gnieźnie i Poznaniu, zawita między innymi do Czarnkowa, Wrześni, Pobiedzisk, Szamotuł, Piły, Konina, Nowego Tomyśla oraz Ostrowa Wielkopolskiego.

Więcej informacji o festiwalu oraz szczegółowy program na: www.akademiagitary.pl

tekst: Starostwo Powiatowe w Gnieźnie
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Konsultacje społeczne w sprawie projektu Prognozy Oddziaływania na Środowisko dla Strategii Rozwoju Powiatu Gnieźnieńskiego na lata 2022-2030 Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego zaprasza mieszkańców, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe z terenu... Wtorek, 7 grudnia 2021
Czy Gniezno utożsamia się z Unią Europejską? Dlaczego przed magistratem nie ma flagi wspólnoty? Jakiś czas temu nasz Czytelnik zauważył, że przed Urzędem Miasta Gniezna nie ma flagi Unii Europejskiej.... Środa, 17 listopada 2021
Ukraina korzysta z doświadczeń Powiatu Gnieźnieńskiego Na zaproszenie starosty Piotra Gruszczyńskiego, w dniach 8-12 listopada br. w powiecie gnieźnieńskim... Wtorek, 9 listopada 2021
Ostrzeżenie meteorologiczne: silny wiatr W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń przekazujemy treść ostrzeżenia meteorologicznego nr... Czwartek, 4 listopada 2021