moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Poseł Dolata chce usunięcia terminów "przed naszą erą" i "naszej ery"

Wtorek, 13 sierpnia 2019
 • Poseł Dolata chce usunięcia terminów

Poseł Zbigniew Dolata złożył interpelację do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie usunięcia terminów "przed naszą erą" (p.n.e.) i "naszej ery" (n.e.). Miałyby one zostać zastąpione stwierdzeniami "przed Chrystusem" i "po Chrystusie" lub "Anno Domini". Dlaczego?

Usunięcie terminów „przed naszą erą” i „naszej ery” miałoby odbyć się w ramach dekomunizacji. Jak pisze z swojej interpelacji poseł Zbigniew Dolata:
„Niestety dekomunizacja nie objęła niezwykle istotnej kwestii stosowania terminów „przed naszą erą” (p.n.e.) i „naszej ery” (n.e.). Ich wprowadzenie w czasach PRL było ważnym z punktu widzenia komunistów elementem sowietyzacji Polski. (...)Usunięcie z przestrzeni publicznej terminów "przed Chrystusem" i "po Chrystusie" lub "Anno Domini" związanych z chrześcijańskimi źródłami naszej kultury i używanych we wszystkich krajach cywilizacji Zachodu miało służyć realizowanej na wzór sowiecki ateizacji Polski”.

Pełna treść interpelacji posła Zbigniewa Dolaty:
 


tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(22)

 • 16.08.2019 11:56  Odpowiedz na komentarz

  Panie Pośle, są ważniejsze sprawy. Przykładowo kodziarstwo zaczyna się odzywać, liberałowie się rozbestwiają, Schetyna myśli, że jest nie wiadomo kim. Oni wszyscy chodzą na wolności i nikt ich nie aresztował jeszcze. Właśnie tym trzeba się zająć, usunąć liberałów od wpływów na kraj, bo tylko szkodzą, a najlepszą metodą na to jest po prostu wsadzenie ich do więzień. Balcerowicza też za kratki, bo jego propaganda ekonomiczna to wodę z mózgu robi, zresztą facet zaszkodził mocno i musi ponieść karę.

  18.08.2019 15:15

  @Amadeusz>napisałeś piękny komentarz jak Prawdziwy Polak lecz niestety ten patriotyczny apel kierujesz do pseudo-posła z ANTYPOLSKIEGO RZĄDU!!! Dla nich jesteśmy gojami potrzebnymi tylko do głosowań i płacenia podatków!!! Dlatego 13.X. konieczne jest głosowanie na opluwaną i blokowaną w mediach KONFEDERACJĘ-po to aby była chociaż garstka takich posłów jak Winnicki czy Robert Majka z Przemyśla i mówili nam Polakom co tam kombinują zdrajcy Polski,bo z TVPiS nic nie dowiemy się a internet już też blokują !!! Polecam na YouTube: wRealu24,Media Narodowe czy CEPowisle Rafała Mosakowskiego.

 • 16.08.2019 10:06  Odpowiedz na komentarz

  Jest pan posłem za nasze pieniądze, i o tym musi pan pamiętać ! Zawsze ! Zajmij się człowieku brakiem leków w aptekach. KOLEJKami do lekarzy, drożyzna w sklepach , menelstwem, które opanowało Gniezno, bo są chyba pod ochroną .
  To co PiS teraz wyprawia przechodzi ludzkie pojęcie.
  Chorzy i niepełnosprawni chcą pana widzieć na ulicach, na spotkaniach w szpitalach. Tak zwyczajnie wszędzie, jak KAŻDego OBYWATELa.
  Panie pośle zapomniał pan, że modlitwa i ...PRACA daje wyniki, sama modlitwa nie pomoże.

  18.08.2019 10:45

  @MONIKA>pięknie piszesz tylko,że szczególnie do polityków ma zastosowanie stare polskie przysłowie: PLUJESZ IM W OCZY A ONI MÓWIĄ,ŻE TO DESZCZ PADA. Czego można było spodziewać się po politykach z SLD,PO czy PSL BYŁO ŁATWE DO rozszyfrowania,bo nie dało się ukryć ich bolszewickich korzeni. Natomiast ci judasze z PiS perfidnie oszukali cały Naród Polski gdyż udawali patriotów,katolików,praworządnych,prawdziwych Polaków troszczących się o demografię Polski itp. A teraz maski opadły i zobaczyliśmy wyjątkowo perfidną i koszerną mafię polityczną,która prowadzi Polskę do TAJNEGO OSTATNIEGO ROZBIORU!

 • Bardzo dobra inicjatywa

 • 16.08.2019 07:23  Odpowiedz na komentarz

  Jeblem Co za typ :):) on tak naprawde ?

 • 15.08.2019 21:51  Odpowiedz na komentarz

  JUDASZ ZA SZYLDEM PiS i jeszcze teraz za szyldem CHRYSTUSA-to jest już szczyt PADLINIARSTWA!!! Chyba Prezes zlecił mu tak: Zbynio>jako historyk zrób coś aby AFERA SKOK WOŁOMIN na ok 10 miliardów zł oraz ta podkarpacka cuchnąca spermą tzw lodo-kuchcińska były W CZASACH PRZED NASZĄ ERĄ / DLA WIERZĄCYCH PRZED NARODZENIEM CHRYSTUSA !!! Obdarowani kasą uwierzą i będzie ich większość więc wygramy wybory a ci co nie uwierzą NIECH NAM ZROBIĄ OBRZEZANEGO LODA.Takiej to Wolnej Polski doczekaliśmy się Polacy po odsunięciu od władzy mafii PO/PSL! Skoro Polska tonie,to jakim cudem Gniezno miałoby pływać???

 • 14.08.2019 20:34  Odpowiedz na komentarz

  Slowa ktore chce pan zmienic , slowa ktore jak pan tWierdzi wprowadzili komunisci jest nieprawda. Otoz Owe symbole Historyczne zostaly wprowadzone na przelomie 16/17 wieku naSzej ery takZe albo jest pan klasycznym glupkiem albo pisowski komunista ktory zna hIstorie ale klamie jak kazdy pisowiec

 • 14.08.2019 17:38  Odpowiedz na komentarz

  gwiazda jednego dnia na pudelku... to jest kariera

 • 14.08.2019 12:35  Odpowiedz na komentarz

  Poseł Dolata to pirat drogowy.Jak ktoś taki może uważać się za gorliwego katolika?

 • 14.08.2019 12:17  Odpowiedz na komentarz

  A może tak Pan zajmie się zarobkami polaków bo o tych siedzących w domach już zadbaliście

 • 14.08.2019 09:15  Odpowiedz na komentarz

  Ktoś nie potrafi rozróżniać spraw , które rzeczywiście są ważne dla ludzi i którymi należny się najpierw zająć w sejmie panie pośle !! " Bzdety" zostawmy sobie na koniec !

 • A co z niewierzącymi? Mamy zostać przy starej terminologii czy Musimy zacząć wierzyć w chrystusa?

  14.08.2019 17:23

  Jak co to z niewierzącymi? Zaczną wierzyć i po problemie. Wystarczy wprowadzić kary grzywny czy więzienia za ateizm to zaraz wielu uwierzy.

 • 14.08.2019 00:12  Odpowiedz na komentarz

  Kocham Wasze komentarze ! są o wiele więcej dorzeczne, niż pomysły chorej głowy pana d. !

 • 13.08.2019 22:43  Odpowiedz na komentarz

  Ty Dolata jesli chceSz zaczac cos zmieNiac to prosze zacznij oD zmIany lekarza bo ewidentnIe chlopie gosc Cie moooocno oszukuje

 • 13.08.2019 22:39  Odpowiedz na komentarz

  Bardzo dobry pomysł! dzięki temu nam - mieszkańcom gniezna - będzie żyło się lepiej. oby więcej takich inicjatyw wspaniałomyślnego pana posła.

 • 13.08.2019 21:15  Odpowiedz na komentarz

  Czy ty czlowieku jestes normalny !!! Moze bys zeChcial zus obnizyc ???

 • 13.08.2019 21:03  Odpowiedz na komentarz

  Kto się kółkiem urodził ten na wiosnę nie zakwitnie

 • 13.08.2019 20:21  Odpowiedz na komentarz

  I tacy ludzie decydują o naszym kraju. Masakra. Wstyd. Zero samokrytyki.po prostu wiocha.

 • 13.08.2019 18:52  Odpowiedz na komentarz

  Niech Dolata zajmie się leczeniem , może kilku starszych osób tak dla idei, zwyczajnie z empatia i bEZPŁATNIE ???
  N.e i p.n.e NIEch zostawi w spokoju. Ma człowiek problem z zablysnieciem w sejmie ?

 • 13.08.2019 17:33  Odpowiedz na komentarz

  Jak sie jezdzi 127 km/h po terenie zabudowanym to rozne rzeczh ZWIĄZANE z chrystusem przychodzĄ do glowy

  I kto za to zaplci?

PODOBNE TEMATY
W Pątnowie powstanie elektrownia atomowa Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podpisali porozumienie o budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie. Przedsięwzięcie... Sobota, 4 września 2021
Ciężarówką przez Polskę dla Olgi Charytatywna ciężarówka ruszyła w weekend z gnieźnieńskiego Rynku. Wolontariusze zbierają pieniądze... Środa, 9 czerwca 2021
Brylantowe "last minute" To już ostatni dzwonek by zamieszkać na Brylantowym Przedmieściu. Apart Grupa Deweloperska Sp. z o.o.... Poniedziałek, 26 kwietnia 2021
Ulice Północna i Królowej Jadwigi oświetlone! To wspólna inwestycja Miasta Gniezna i dewelopera Oświetlenie ulic Północnej i Królowej Jadwigi w Gnieźnie to część wspólnej inwestycji Miasta Gniezna... Środa, 14 kwietnia 2021