moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nowy termin zakończenia rozbudowy eSTeDe. Na budowie doszło do licznych usterek

Wtorek, 30 lipca 2019
 • Nowy termin zakończenia rozbudowy eSTeDe. Na budowie doszło do licznych usterek

20 czerwca 2020 roku to nowy termin zakończenia rozbudowy eSTeDe, który został zaakceptowany przez samorząd Województwa Wielkopolskiego. Po odstąpieniu od umowy z Generalnym Wykonawcą w marcu br. i po stwierdzeniu rozbieżności poziomu wykonanych prac, od 5 czerwca rozpoczęła się kontrola UMWW na terenie prowadzonej inwestycji.

Kontroli poddana została dokumentacja od początku realizacji projektu. Dotyczyła ona zarówno zakresu rzeczowego realizacji projektu jak i kwestii finansowych. Osoby kontrolujące przeprowadziły również wizję lokalną na placu budowy.

W trakcie kontroli stwierdzono, że część robót budowlanych została wykonana z usterkami, niezgodnie ze sztuką prawa budowlanego oraz niezgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym. Pomimo wad roboty te zostały odebrane przez Inspektora Nadzoru Inwestorskiego co potwierdzają częściowe protokoły odbioru robót. Dokonane zmiany w ocenie projektanta stanowią istotne odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego.

Ze względu na stwierdzone nieprawidłowości związane z niedostateczną kontrolą, nadzorem oraz rozliczeniem wykonywanych robót, środki finansowe związane z usługą Inżyniera kontraktu i nadzoru nad robotami budowlanymi podmiot dotujący uznał za niekwalifikowane.

Ponadto CK „Scena to Dziwna” zostało zobowiązane do usunięcia stwierdzonych wad wskazanych w inwentaryzacji powykonawczej autorstwa pani Renaty Hoffmann - niezależnego architekta oraz doprowadzenia inwestycji do zgodności z projektem budowlanym na własny koszt, a także uzyskania zamiennego pozwolenia na budowę pod rygorem zwrotu dotacji w przypadku nie zastosowania się do zaleceń pokontrolnych.

Podmiot kontrolujący wskazał, że wątpliwość budzi potwierdzanie przez pracowników Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, w tym przez ówczesnych p.o. Dyrektora Wydziału Inwestycji i Rozwoju Powiatu oraz Dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, a także Inspektora Nadzoru Inwestorskiego wykonania kolejnych etapów stanowiących podstawę do uruchomienia środków na zapłatę faktur wystawionych przez Generalnego Wykonawcę, pomimo faktu, że roboty były wykonywane niezgodnie z założeniami projektu budowlanego.

Koniecznością staję się doniesienie do prokuratury w sprawie nieprawidłowego wykonania robót budowlanych, skutkujących zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzkiego oraz poświadczania nieprawdy przez inżyniera nadzoru inwestorskiego oraz kierownika budowy. Prokuratura zdecyduje o ewentualnej odpowiedzialności osób nadzorujących realizację projektu.

Zakończenie czynności kontrolujących wiąże się z trudnymi decyzjami w zakresie dalszej realizacji projektu, które podjęte mogą zostać dopiero w momencie ustalenia wysokości kwoty niezbędnej do przeprowadzenia czynności związanych z usunięciem wad w wykonanych robotach budowlanych oraz dokończenia inwestycji zgodnie z projektem budowlanym.

Obiektywnie należy stwierdzić, iż obecny Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego zastał sytuację niewłaściwie prowadzonej inwestycji, nie zakończonej w zakładanym terminie, z niezrealizowanymi płatnościami na rzecz podwykonawców oraz z istotnymi naruszeniami wykonanych prac budowlanych w stosunku do założeń projektu, co potwierdza informacja pokontrolna z kontroli projektu „Zwiększenie atrakcyjności instytucji kultury powiatu gnieźnieńskiego Centrum Kultury „Scena to dziwna” przy ul. Roosevelta 42 w Gnieźnie” realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

tekst: Starostwo Powiatowe w Gnieźnie
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(7)

 • 06.08.2019 17:06  Odpowiedz na komentarz

  Co druga inwestycja w gnieżnie to wrak,a winnych nie ma.dziwne że nikt temu nie zaradzi.ludzie niewłasciwi na stołkach i to tego przyczyna .pożegnać się z nimi jak najprędzej to nasze wybawienie.

 • 03.08.2019 23:42  Odpowiedz na komentarz

  Gruby WAŁEK. pytałem po co w Gnieźnie taki projekt przebudowy na taką skalę i kiedy się zwróci

 • 03.08.2019 21:08  Odpowiedz na komentarz

  Ośrodek kultury za płotem .?? jak to rozumieć? nie dla wszystkich ma być estede dostępny .czy komercja? dziwne to i nie pojęte.!! nowa głupota.przepisana gnieznianom!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 31.07.2019 20:18  Odpowiedz na komentarz

  Oczywiście wykonawca był złodziej i matacz machinski kto z branży budowlanej to wie że temu człowiekowi się nie powierza takich inwestycji,a dlaczego ponieważ tyłu podwykonawców musiało zamknąć swoją działalność po współpracy z tym osobnikiem. Zapewne tylko dzięki układa dostał to zlecenie teraz nikt nie chce dla niego pracować więc są opóźnienia.

 • 30.07.2019 21:50  Odpowiedz na komentarz

  Jak zwykle pisowskie partactwo.czy za to odpowie Tarczynska?

 • 30.07.2019 16:46  Odpowiedz na komentarz

  Kto wie kto tam był wykonawcą?

  30.07.2019 22:55

  Krótko PYTASZ ale to dobry objaw,że w ogóle pytasz w tym bolszewickim mieście. Porada prawna: złóż pisemne zapytanie do prokuratury w Pzn-oni wszystko wiedzą,bo dawna szefowa z Gnz siedzi tam i ma dokładną kontrolę nad Gnieznem. Jeśli leży Ci na sercu los Gniezna to koniecznie złóż takie pismo i jak Ci odpowiedzą,to wtedy może coś zrozumiesz,że Całe Gniezno a więc i cała Polska to jest jedno WIELKIE eSTeDe a rząd PiS to następna koszerna mafia zdrajców Polski po mafii PO/PSL która była mafią germańsko-sowiecką. A już gnieźnieński-ponoć prawicowy PiS to sitwa poniżej białoruskich standardów!!!

PODOBNE TEMATY
"Rozwiązania finansowe dla przemysłu" - konferencja dla przedsiębiorców już 13 stycznia Już 13 stycznia w VR Inkubatorze w Fałkowie odbędzie się konferencja pt. "Rozwiązania finansowe dla... Poniedziałek, 10 stycznia 2022
Rozpoczęcie inwestycji Korzystne inwestycje. Środa, 15 grudnia 2021
Świąteczny Jarmark w Gnieźnie z Lunaparkiem Maja Już niedługo Święta Bożego Narodzenia. W dniach 6 - 12 grudnia w Gnieźnie odbywa się świąteczny Jarmark.... Niedziela, 5 grudnia 2021
Nie będzie strajku w firmie Jeremias W piątek związki zawodowe podpisały porozumienie z zarządem firmy Jeremias. Tym samy nie dojdzie do... Sobota, 13 listopada 2021