moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Reguły budowy domu pasywnego

Środa, 24 lipca 2019
  • Reguły budowy domu pasywnego

Dom pasywny wyróżnia niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Jego budowa wymaga jednak przygotowania konkretnego projektu i zastosowania odpowiednich materiałów. O czym należy pamiętać, żeby dom pasywny spełnił swoje funkcje?

Funkcje domu pasywnego
W domu pasywnym roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m2. W przypadku domów tradycyjnych ta wartość jest aż 8 razy większa - wynosi 120 kWh/m2. W domach pasywnych, takie zapotrzebowanie w trakcie sezonu grzewczego sprawia, że ocieplenie metra kwadratowego przestrzeni odpowiada spaleniu około 1,5 l oleju opałowego czy 2,5 kg węgla. Główną funkcją domów pasywnych jest dążenie do maksymalnych zysków energetycznych i ograniczenie strat ciepła. Chcąc osiągnąć taki efekt, należy zapewnić niski współczynnik przenikania ciepła przez ściany, dach, okna oraz inne przegrody zewnętrzne.

Inwestycja w dom pasywny pozwala zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie na rachunkach za ogrzewanie oraz ograniczyć emisję dwutlenku węgla do środowiska. To ekonomiczne i zarazem ekologiczne rozwiązanie. Przez to, że domy pasywne nie są jeszcze bardzo popularne w Polsce, często błędnie porównuje się je do domów energooszczędnych - budynki te różnią się natomiast parametrami termoizolacyjnymi.

Najważniejszą zasadą przy budowie tego typu budynku jest przede wszystkim odpowiednia izolacja. Warto o niej pomyśleć już na etapie wyboru działki czy podczas projektowania nieruchomości. Choć budowa domu pasywnego kosztuje około 10-15% więcej od ceny wzniesienia tradycyjnego domu, to w perspektywie czasu zwracają się koszty za ogrzewanie całego budynku. Ważne jest, żeby projekt był wykonany w prawidłowy sposób, a pracami budowlanymi zajęli się fachowcy.

Budowa domu pasywnego
Technologia budowania domów pasywnych wymaga stosowania się do zasady zwiększenia zysków energetycznych i zmniejszeniu strat ciepła. Osiąga się to za pośrednictwem dobrej lokalizacji domu, odpowiedniego projektu budynków oraz specjalnych produktów.

Projekt i materiały budowlane
Spełnienie powyższych wymagań można rozpocząć już od określenia kształtu budynku. Zazwyczaj są to proste bryły, których powierzchnia ścian i dachu jest jak najmniejsza (to właśnie przez nie uchodzi najwięcej ciepła). To najczęściej jedno lub dwukondygnacyjne, niepodpiwniczone, minimalistyczne budynki mieszkalne. Budowa domów pasywnych wymaga zastosowania odpowiednich materiałów, które zapewniają wysokie parametry izolacyjne (m.in. beton komórkowy, silikaty, bale, ceramika tradycyjna, styropian frezowany). 

Ocieplanie domu
Oszczędność rachunków za ogrzewanie możliwe jest dzięki odpowiedniemu ociepleniu domu. W budownictwie pasywnym nie zaleca się tworzenia balkonów ani piwnic. Również garaż nie powinien być wbudowany w bryłę domu. Warto natomiast zainwestować w ogrzewanie podłogowe. Na właściwą izolację budynku wpływa także prawidłowe osadzenie drzwi oraz okien. Decydując się na duże okna czy przeszklenia, należy zlokalizować je od strony południowej. W tej technologii od strony północnej nie ma okien albo są naprawdę nieduże. Od tej strony mogą znaleźć się pomieszczenia użytkowe, takie jak garderoba, spiżarnia, schowek czy różnego rodzaju pomieszczenia techniczne. Zastosowanie wcześniej wspomnianego styropianu frezowanego eliminuje konieczność tworzenia mostków termicznych. 

Dom pasywny daje gwarancję niskich kosztów za ogrzewanie. Wpływa na dodatni bilans energetyczny, co nie tylko przynosi korzyści względem domowego budżetu, ale również przekłada się na poprawę samopoczucia mieszkańców, m.in. poprzez przebywanie w odpowiednio nasłonecznionych pomieszczeniach, z dobrą izolacją termiczną oraz akustyczną.

Potrzebujesz fachowców od budowy domu? Sprawdź Fixly.pl
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Rekordowy Budżet Obywatelski. Znamy już wyniki Aż 7 101 mieszkańców Gniezna zagłosowało w Budżecie Obywatelskim Miasta Gniezna na rok 2022. To najwyższa... Środa, 13 października 2021
Premierowy seans filmów z II Wojny Światowej już 23 października w Parowozowni! Czasami zdarza się, że "na dnie szafy" znajdziemy coś niezwykle cennego. Tak się złożyło, że jeden z... Piątek, 1 października 2021
Przebudowa ul. Gdańskiej - postęp prac Trwa przebudowa ul. Gdańskiej w Gnieźnie. Zobaczcie na jakim etapie są prace. Piątek, 1 października 2021
Wiadukt po próbach obciążeniowych! Wiadukt w Gnieźnie pozytywnie przeszedł już próby obciążeniowe. Na obiekt wjechały dwie ciężarówki 4-osiowe... Środa, 29 września 2021