moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Szukamy gnieźnieńskiego palatium, czyli wykopaliska na Wzgórzu Lecha

Sobota, 13 lipca 2019
  • Szukamy gnieźnieńskiego palatium, czyli wykopaliska na Wzgórzu Lecha

Ekspedycja Palatium - pod taką nazwą gnieźnieńskie Muzeum zamierza rozpocząć badania archeologiczne na Górze Lecha w Gnieźnie. Celem jest zweryfikowanie wcześniejszych ustaleń oraz potwierdzenie tezy o lokalizacji gnieźnieńskiego palatium z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie chce rozpocząć badania archeologiczne przy kościele św. Jerzego już w połowie lipca tego roku. Na prace wyraziła zgodę Archidiecezja Gnieźnieńska, właściciel terenu. Wsparcie finansowe projektu zapowiedzieli: Starostwo Gnieźnieńskie oraz Miasto Gniezno. Odpowiednie dokumenty zostały już złożone do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który musi jeszcze wyrazić ostateczną zgodę na te prace.

Badania prowadzone będą przy kościele św. Jerzego. Wykopaliska zamierzamy zacząć 22 lipca i prowadzić je do końca września - mówi dr Tomasz Janiak z Muzeum. Kiedy naprawdę zakończymy, zależy od tego, co odnajdziemy. Jednak jestem spokojny, że będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na to, by spokojnie zrealizować założony program badań.

Cel badawczy jaki stawiają sobie gnieźnieńscy archeolodzy, to potwierdzenie ewentualnej lokalizacji palatium gnieźnieńskiego, czyli siedziby władcy w miejscu obok postawionego około dwóch wieków później kościoła św. Jerzego. Jak zapewnia dr Janiak: Nie kopiemy w ciemno. W 2010 r. podczas niedużych badań sondażowych natrafiliśmy na fragment kamiennej konstrukcji - przedromański murek. Charakter znaleziska pozwala przypuszczać, że może to być pozostałość po dawnej rezydencji Mieszka I i Chrobrego. Może, ale nie musi! Wcześniej, w latach 80. XX w. nieco dalej, znaleźliśmy fragmenty fundamentu. Ponowimy więc badania w tym miejscu i dodatkowo rozszerzymy wykopy względem tego, co badaliśmy wcześniej. Budownictwo kamienne w tym czasie należało na ziemiach polskich do rzadkości. Z tego materiału wznoszono w dobie monarchii wczesnopiastowskiej jedynie kościoły i właśnie palatia. Czyżby więc pozostałości dawnego gnieźnieńskiego palatium odkryto już kilka lat temu? Sam fakt istnienia takiej kamiennej konstrukcji to jeszcze nie dowód na palatium. Niestety, wcześniejsze badania były krótkotrwałe i prowadzone na niewielką skalę. Teraz wracamy, by zebrać więcej informacji, które potwierdzą, czy jest to rzeczywiście palatium. Pamiętajmy jednak, że w nauce takiej jak archeologia nie wszystko musi być tym, czym się wydaje na pierwszy rzut oka.

Jak mówi dr Michał Bogacki, dyrektor Muzeum: Ewentualne potwierdzenie naszych przypuszczeń o lokalizacji palatium może być jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych na terenie Gniezna i w ogóle w skali kraju od lat. Mówię celowo o przypuszczeniach o lokalizacji, a nie o istnieniu palatium w ogóle. Możemy przyjąć, że to podmurówka wierzy bramnej - to też byłaby sensacja w skali ogólnopolskiej. Z tym, że samo patalatium istniało, raczej się nie dyskutuje. Znaczenie Gniezna oraz jego rola w początkach państwa polskiego same w sobie przemawiają za koniecznością wzniesienia niegdyś takiej budowli. Czy rzeczywiście w tym miejscu? Dodatkowe pytania dotyczyć mogą kształtu samego palatium. Mam nadzieję, że nasze tegoroczne badania dostarczą odpowiedzi na całe mnóstwo pytań, które pozostały po wcześniejszych badaniach. Zamierzamy zaprosić do konsultacji specjalistów z różnych dziedzin, którzy, mam nadzieję, pomogą nam rozwikłać tę zagadkę.

Należy dodać, że właśnie w miejscu planowanych wykopalisk Muzeum umieściło palatium w najnowszej wersji makiety multimedialnej 3D prezentowanej na nowej wystawie stałej „Gniezno. Stąd do przeszłości”.

Dodatkowym elementem tych badań będzie odsłonięcie wierzchołka prawdopodobnego kurhanu kamiennego z pocz. X w. Wiele wskazuje na to, że to może być pochówek któregoś z poprzedników Mieszka I. Może archeologiczny dowód na przedmieszkowych Piastów? To również wymaga weryfikacji.

Muzeum nie zamierza poprzestać na potwierdzeniu ewentualnej lokalizacji palatium przy kościele św. Jerzego czy odpowiedzi na pytania dotyczące zagadkowego kurhanu. Góra Lecha skrywa mnóstwo tajemnic! Trwają prace koncepcyjne nad wieloletnim ogólnopolskim, interdyscyplinarnym projektem badawczym prowadzącym do wydania pełnej, wielotomowej monografii wczesnopiastowskiego gnieźnieńskiego ośrodka grodowego. W 1939 r. ukazała się, pod redakcją prof. Józefa Kostrzewskiego, monografia wczesnośredniowiecznego Gniezna, która była podsumowaniem badań archeologicznych prowadzonych na tzw. III podgrodziu w latach 30. XX w.  Była ona na owe czasy wręcz wzorcową. Chcemy, wzorem naszych poprzedników zrobić to samo teraz. Ekspedycja Palatium stała się dla nas doskonałą inspiracją - dodaje Łukasz Kaczmarek, kierownik Działu Naukowego w Muzeum.

Naprawdę się cieszę z tych badań. Nie tylko dlatego, że się odbędą. Również dla tego, że jest zrozumienie dla ich sensu. Kuria gnieźnieńska, do której należy ten teren wyraziła bez problemu zgodę na te badania. Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Prezydent Gniezna, a także kilku gnieźnieńskich firm. I oczywiście Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który utrzymuje nasze Muzeum. Dla mnie osobiście oznacza to jedno: te podmioty nie tylko mówią o roli Gniezna we wczesnym średniowieczu, one robię wiele by ją rozpoznać. A to niestety nie zdarza się często. Chwała im za to i mam nadzieję, że zgłosi się do nas więcej osób, które zechcą nas wspomóc w naszych badaniach. - mówi dr Michał Bogacki. Badania wsparły także gnieźnieńskie firmy i przedsiębiorcy: Zakłada Ogólnobudowlany Grinbud Gniezno, Zakład Produkcyjny Armatury Przemysłowej Akwa, Trepko, Scanclimber, Complet ZPHU.

źródło: MPPP

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Zmarł ks. kan. Ryszard Figiel W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada), w przeddzień wspomnienia św. Cecylii,... Niedziela, 21 listopada 2021
Dlaczego fantastyka w książkach jest tak popularna? Czytanie książek staje się coraz mniej popularne. Ludzie wolą oglądać filmy czy seriale i w ten sposób... Piątek, 8 października 2021
Już w niedzielę Obóz Ćwiczebny Wojsk Wielkopolskich w Dziekanowicach W niedzielę, 26 września, w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach odbędzie się Obóz Ćwiczebny... Sobota, 25 września 2021
Wystawa "Poznański Czerwiec 1956" także w Gnieźnie 65 lat temu stolica Wielkopolski znalazła się na ustach całego wolnego świata. Zdesperowani mieszkańcy... Piątek, 10 września 2021