moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

VELUX w Gnieźnie dokonał pierwszych wpłat pieniędzy na Pracownicze Plany Emerytalne

Wtorek, 18 czerwca 2019
  • VELUX w Gnieźnie dokonał pierwszych wpłat pieniędzy na Pracownicze Plany Emerytalne

Fabryki VELUX w Gnieźnie, jako jedne z nielicznych pracodawców w regionie, zdecydowały się na przystąpienie do Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE) i już w czerwcu wpłaciły pierwsze składki. Oznacza to, że pracownicy zyskali dobrowolną formę ubezpieczenia emerytalnego, w całości finansowaną przez pracodawcę. W przypadku obowiązkowego Pracowniczego Planu Kapitałowego (PPK) składkę 1,5% płaci pracodawca, zaś pracownik 2%. Deklarację uczestnictwa w programie podpisało już 73% załogi. Fabryki VELUX w Gnieźnie należą do jednych z największych zakładów produkcyjnych w regionie i zatrudniają ponad 900 osób.

Zdecydowaliśmy się na wybór programu emerytalnego, całkowicie finansowanego przez firmę VELUX, gdyż zależy nam na dobru naszych pracowników i ich rodzin również w przyszłości, gdy przejdą na emeryturę. Jest to wyraz odpowiedzialności firmy VELUX, która chce być firmą modelową i dawać przykład innym przedsiębiorstwom - mówi Robert Purol, dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie.

Od 1 lipca firmy zatrudniające co najmniej 250 osób zostaną objęte ustawą o Państwowych Planach Kapitałowych (PPK), w przypadku podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób, termin ten został przesunięty na 1 stycznia 2020 roku. Pracodawcy mogli złożyć wniosek o przystąpieniu do alternatywnego programu, czyli Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE), który jest dla pracowników dobrowolny i jednocześnie nakłada na pracodawcę obowiązek opłaty składki w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia pracownika brutto (w przypadku PPK składka ta wynosi 1,5%). I na taki wariant zdecydowały się fabryki VELUX w Gnieźnie. Warunkiem zwolnienia pracodawcy z PPK było również uczestnictwo w PPE 25% załogi.

Przystąpienie fabryk VELUX w Gnieźnie do Pracowniczego Programu Emerytalnego zostało entuzjastycznie przyjęte przez większość pracowników. Do programu przystąpiło już 73% zatrudnionych osób. Duża w tym zasługa i rola związków zawodowych, które przychylnie podeszły do projektu PPE i wsparły pracodawcę w procesie komunikacji o nim wśród załogi. Cieszy nas fakt, że pracownicy doceniają naszą decyzję i deklarację uczestnictwa podpisało już blisko trzy czwarte załogi. Takie działanie wyróżnia nas wśród lokalnych pracodawców - mówi Monika Sawczuk-Petrov, dyrektor personalna zakładów VELUX.

Według rejestru Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 3 czerwca 2019 roku w Gnieźnie, oprócz spółki NB Polska, do której należą dwie fabryki VELUX, na PPE zdecydowała się jeszcze tylko firma "JEREMIAS".

Fabryka okien dachowych VELUX przy ul. Słonecznej oraz fabryka okuć VELUX przy ul. Kolejowej w Gnieźnie należą do jednych z największych pracodawców w regionie. Obecnie pracuje w nich ponad 900 osób.

Program PPE stał się integralnym elementem polityki personalnej VELUX, która stawia na tworzenie najlepszych i bezpiecznych warunków pracy dla swoich pracowników. Firma oferuje szereg benefitów pozapłacowych dla wszystkich jak: prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, dostęp do bogatej bazy szkoleń, karty i karnety sportowe i kulturalne czy owoce na drugie śniadanie.

PPE - czyli dodatkowy benefit dla pracowników

Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) to finansowane w całości przez pracodawcę dodatkowe oszczędzanie na emeryturę pracownika w ramach III filaru. Inicjatorem uruchomienia tego programu jest pracodawca. Firmy, które nie zdecydowały się na PPE, zgodnie z ustawą, są zobligowane do wdrożenia rządowego programu czyli Pracowniczego Planu Kapitałowego (PPK).

Każdemu pracownikowi, który wyraził chęć uczestnictwa w PPE, oprócz standardowego wynagrodzenia oraz obowiązkowych składek ZUS, fabryka VELUX będzie co miesiąc wpłacać składkę podstawową na jego konto w PPE. Składka podstawowa stanowi 3,5% wynagrodzenia brutto oraz wszystkich jego pozostałych składników, stanowiących podstawę do naliczenia składki ZUS. W przypadku PPK składka ta wynosi 1,5%, plus pracownik obowiązkowo płaci 2% swojego wynagrodzenia brutto.

Podczas wypełniania deklaracji uczestnictwa w PPE pracownik ma możliwość zadeklarowania składki dodatkowej, a jej minimalna wysokość to 50 zł. Będzie ona potrącona z wynagrodzenia netto. Co istotne, środki są własnością pracownika i podlegają dziedziczeniu oraz można je w całości, bez podatku, wypłacić po ukończeniu 60. roku życia. W przypadku PPK w wieku 60 lat można wypłacić bez podatku 25% jednorazowo i 75% w ratach przez 10 lat.

Uczestnikiem PPE może być każdy pracownik fabryki VELUX zatrudniony na umowę o pracę przez okres co najmniej 6 miesięcy. Wystarczy, że wypełni deklarację uczestnictwa, w której zadecyduje m.in. o tym, na jaki fundusz lub fundusze inwestycyjne będą przelewane jego składki podstawowe w ramach PPE.

Jeśli pracownik odejdzie z Grupy VELUX, środki zgromadzone w PPE może przetransferować do PPEu nowego pracodawcy lub na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Jeśli natomiast po zakończeniu swojej umowy o pracę pozostawi zgromadzone środki w PPE Grupy VELUX, będą one nadal jego własnością i będą inwestowane zgodnie z wybranymi subfunduszami.

Uczestnictwo w programie PPE jest dobrowolne, zatem pracownik może przystąpić w każdej chwili po przepracowaniu 6 miesięcy na podstawie umowy o pracę, jak również może z niego zrezygnować po przystąpieniu. Jednak w sytuacji rezygnacji pracodawca przestaje opłacać składki. Firmą zarządzającą PPE w Grupie VELUX jest NN Investment Partners TFI.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Rowerem po zdrowie! W ramach projektu "Sportowe Wakacje +" w imieniu Fundacji "Zatrzymać Czas" zapraszamy na wydarzenie... Środa, 13 października 2021
"KLIMAKTERIUM ... i już" ponownie w Gnieźnie! 2 października o godz. 17.00 w auli Szkoły Pomnik w Gnieźnie odbędzie się spektakl "KLIMAKTERIUM ...... Piątek, 1 października 2021
Jaką deskę SUP wybrać dla początkujących? Czy marka ma znaczenie? Choć pływanie na desce SUP nie należy jeszcze u nas do najpopularniejszych wodnych aktywności, z roku... Poniedziałek, 27 września 2021
GST TriEagle Team w top 10 triathlonowego Pucharu Polski 2021 Polski Związek Triathlonu ogłosił wyniki w klubowej klasyfikacji końcowej Pucharu Polski 2021. W trwającym... Niedziela, 26 września 2021