moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jak kupić najtańsze OC? Poradnik krok po kroku

Poniedziałek, 17 czerwca 2019
  • Jak kupić najtańsze OC? Poradnik krok po kroku

Sprzedaż polis komunikacyjnych prowadzi obecnie ponad 20 towarzystw ubezpieczeniowych. Klient, który chce zawrzeć obowiązkowe OC, może stanąć więc przed ogromnym dylematem. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ceny w zależności od towarzystwa mogą się różnić o kilkaset, a czasem nawet o kilka tysięcy złotych rocznie! Jak kupić najtańsze OC?

Obowiązek zawarcia umowy OC spoczywa na każdym właścicielu pojazdu mechanicznego. Polisę musi więc zawrzeć nie tylko posiadacz auta, ale również motocykla, motoroweru, a nawet ... łodzi motorowej.

Po co mi OC?
Wiele osób traktuje OC jako zbędny wydatek, nazywając je często „podatkiem od użytkowania auta”. Takie określenie nie ma jednak nic wspólnego z prawdą. Gdyby nie obowiązkowa polisa, sprawcy wypadków i kolizji byliby w ogromnych tarapatach. OC chroni bowiem kierowców przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych, które spowodują. Jeśli spowodujesz stłuczkę to nie Ty, lecz ubezpieczyciel wypłaci świadczenia osobom poszkodowanym. Biorąc pod uwagę fakt, że średnia wartość szkody z OC wynosi obecnie około 8000 zł, obowiązkowa ochrona naprawdę się przydaje.

Ten sam zakres, różne ceny
Zakres ochrony OC reguluje prawo. Jest on więc identyczny we wszystkich towarzystwach. W zależności od ubezpieczyciela ceny polis mogą się jednak różnić o kilkaset, a nierzadko nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Jak to możliwe? Wyliczając stawkę OC, każdy ubezpieczyciel stosuje indywidualny system kalkulacji, zwyżek i zniżek. Takie praktyki skutkują ogromnymi różnicami w cenach. Co to oznacza dla kierowców?
 

Różnice w cenach OC - niepotrzebne wydatki czy szansa na oszczędności?
Na podwyższone koszty OC narażeni są przede wszystkim młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Z powodu wysokiego ryzyka spowodowania szkody, to właśnie oni płacą najwyższe na rynku stawki OC (więcej na ten temat przeczytasz w artykule Nawet 1000 zł więcej za OC dla młodego kierowcy). Sięgnięcie po pierwszą lepszą polisę może oznaczać niepotrzebne wydatki, przemyślany wybór - pozwoli wygenerować oszczędności.

Kiedy kilka lat temu kupowałem pierwsze OC, zupełnie nie wiedziałem „z czym to się je”. Za namową przyjaciela, który uparcie twierdził, że ma najtańszą polisę na rynku, kupiłem OC w tym samym towarzystwie. Jak się później okazało, ogromnie przepłaciłem - tłumaczy Jan, 30-letni mieszkaniec Gniezna, właściciel Forda Focusa. Fakt, że Darek, doświadczony kierowca z wysokimi zniżkami otrzymał tak korzystną cenę, nie oznaczało wcale, że dostanę ją również ja - żółtodziób, mający prawo jazdy zaledwie 6 miesięcy - dodaje mężczyzna.

Jak kupić najtańsze OC?

Kluczem do sukcesu powinno być więc analiza dostępnych na rynku ofert i wybór tej, dostosowanej do potrzeb konkretnego kierowcy. Choć taka rada brzmi sensownie - czy porównanie niemal 30 ofert różnych towarzystw naprawdę jest możliwe? Czy da się to zrobić bez żmudnych kalkulacji i wielogodzinnych rozmów z agentami?

Kiedy moja umowa dobiegała końca, postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i poszukać tańszej oferty. Z pomocą przyszła porównywarka ubezpieczeń dostępna pod adresem https://panocek.pl - darmowe narzędzie online, umożliwiające porównanie ofert aż kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Bez wychodzenia z domu, zbędnych telefonów i kilkugodzinnego ślęczenia nad ekranem komputera. Dzięki porównywarce szybko znalazłem niedrogą polisę z gratisowym assistance, przydatnym w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń - wyjaśnia Jan.
 

Porównywarka OC - sposób na tanią polisę

Rzeczywiście. Skorzystanie z porównywarki OC to bezpieczny, szybki i wygodny sposób na znalezienie najlepszej polisy. Aby poznać aktualne oferty OC, wystarczy jedynie wypełnić krótki formularz zawierający informacje na temat kierowcy i auta. Po wypełnieniu wszystkich pól narzędzie przedstawi Ci kilkanaście zróżnicowanych cenowo propozycji. Podpowie również, które towarzystwo dorzuci do OC darmową zieloną kartę i assistance. Jeśli któraś z ofert spełni Twoje oczekiwania, będziesz mógł od razu zawrzeć umowę i opłacić składkę.

Dzięki porównywarce dostałem ogrom informacji w ciągu zaledwie kilku minut. Nie musiałem kalkulować stawek na stronach poszczególnych towarzystw, sprawdzać, który ubezpieczyciel oferuje darmowe assistance i zagłębiać się w szczegóły każdej z ofert. Dzięki porównywarce zaoszczędziłem nie tylko pieniądze, ale również czas
- dodaje kierowca.

Porównanie kluczem do oszczędności

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że identyczny zakres OC nie przekłada się na porównywalne ceny polis. Sięgając po pierwszą lepszą, wyrzucają w błoto setki, a nawet tysiące złotych. Aby uniknąć dodatkowych, zupełnie zbędnych kosztów, skorzystaj z darmowej porównywarki. Wyliczając stawki polis przy pomocy tego prostego narzędzia, na pewno nie stracisz. Możesz za to zyskać. Oszczędności i dodatkowe profity, oferowane przez ubezpieczyciela.
 

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • 29.07.2019 19:54  Odpowiedz na komentarz

    Porównywarki w miarę obiektywnie pokazują oferty, Oczywiście prócz tych które wyświetlają 3-5 propozycji, bo prawdopodobnie ich administratorem jest jakiś ubezpieczyciel. Co do obiektywizmu przeglądarki oc mubi.pl nie można mieć takich zastrzeżeń bo wyświetla ok 50 ofert na raz.

  • 18.06.2019 21:21  Odpowiedz na komentarz

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie OC i AC w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.

PODOBNE TEMATY
Znaczenie zegarka w biznesie Zegarek naręczny kojarzy się przede wszystkim z odmierzaniem czasu i pełnieniem funkcji użytkowej. Okazuje... Sobota, 1 czerwca 2019
CHEM-GLAS zatrudni pracowników! CHEM-GLAS Sp. z o.o. Sp. k., firma rodzinna z ponad 20 letnim doświadczeniem, wysoce ceniony dostawca... Wtorek, 21 maja 2019
Zapraszamy na Powiatowe Targi Pracy 9 kwietnia br. w godzinach 12.00 - 15.30 w Auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, przy ul. Kostrzewskiego... Piątek, 5 kwietnia 2019
Agencja Ochrony zatrudni mężczyznę na stanowisko: Instalator systemów alarmowych Agencja Ochrony zatrudni mężczyznę na stanowisko: Instalator systemów alarmowych. Środa, 20 marca 2019