moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Co z głosowaniem nad deklaracją "Gniezno miastem wolnym od ideologii LGBT"? Prezydent "umywa ręce"

Niedziela, 16 czerwca 2019
  • Co z głosowaniem nad deklaracją

13 kwietnia 2019 odbył się w Gnieźnie po raz pierwszy Marsz Równości. Wydarzenie to poprzedzało wiele publicznych, często bardzo burzliwych dyskusji nad sensem organizowania tego typu imprezy. Przeciwników było zdecydowanie więcej niż zwolenników. Niestety organizatorzy byli głusi na liczne głosy sprzeciwu mieszkańców Gniezna. Dopięli swego i ostatecznie marsz doszedł do skutku. Na serwisie Youtube można znaleźć nagrania z marszu i kontrmanifestacji, które towarzyszyły marszowi na prawie całej jego trasie. Nie obyło się bez zamieszek. Imprezę w której brało ok. 150 - 200 osób ze środowisk LGBT ochraniało ok 500 funkcjonariuszy Policji. Kontrmanifestantów było zdecydowanie więcej.

Po Marszu Równości gnieźnianie postanowili działać na poziomie samorządowym i podejmować próby ochrony swoich dzieci przed seksualizacją. W dniu 29.05.2019 podczas Rady Miasta miała być poddana pod głosowanie deklaracja „Gniezno miastem wolnym od ideologii LGBT” na wniosek radnego Pawła Kamińskiego z PiS.

Niestety do głosowania nie doszło ponieważ radny Artur Kuczma z Koalicji dla Pierwszej Stolicy złożył wniosek o ściągnięcie tego punktu z obrad.

Przytaczamy jeszcze stanowisko Prezydenta Gniezna Pana Tomasza Budasza w omawianej sprawie:

„Szanowni Państwo,
pojawiło się kilka komentarzy pytających o wycofanie z programu wczorajszych obrad punktu 12. W pierwszej kolejności proszę pamiętać, że to była sesja Rady Miasta, i program obrad tej rady właśnie. Ja Radnym nie jestem. To większość Radnych zadecydowała - z takich czy innych względów - o zdjęciu tego punktu z programu obrad.
Natomiast co do samego tematu, którego punkt obrad dotyczył, to proszę pamiętać, że miasto Gniezno jest miastem wszystkich jego mieszkańców, niezależnie od ich rasy, płci, wyznania, poglądów politycznych czy orientacji seksualnej. Każda z tych osób ma takie samo prawo do życia w naszym mieście.
A jeśli ktokolwiek z gnieźnian ma jakieś obawy co do sposobu w jakim prowadzona jest edukacja w miejscowych szkołach, to musi pamiętać, że prezydent miasta jest jedynie organem prowadzącym przedszkola czy szkoły podstawowe i organizującym ich pracę. Sama podstawa programowa i doglądanie, czy jest należycie realizowana to już kompetencje dyrektorów poszczególnych placówek lub, wyżej, Kuratoriów Oświaty (czyli jednostki wchodzące w skład administracji rządowej a nie samorządowej). Adresatem ewentualnych uwag dotyczących programów nauczania - jeśli to o nie chodzi - powinno być więc raczej wojewódzkie Kuratorium Oświaty lub samo Ministerstwo Edukacji, a nie Rada czy Prezydent Miasta.”

W chwili obecnej w Gnieźnie zbierane są podpisy wśród mieszkańców wyrażających poparcie dla Deklaracji. Następna próba głosowania będzie na najbliższej Sesji Radzy Miasta.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(1)

PODOBNE TEMATY
Protestowali pod biurem odchodzącego senatora przeciwko ustawie zakazującej seksedukacji W piątek pod biurem odchodzącego z parlamentu senatora Roberta Gawła odbył się protest przeciwko wprowadzeniu... Poniedziałek, 21 października 2019
Czy Gniezno stanie się miastem wolnym od ideologii lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów? 26 czerwca podczas Sesji Rady Miasta Gniezna samorządowcy będą głosować za przyjęciem lub odrzuceniem... Piątek, 21 czerwca 2019
Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Gniezna W weekend ulicami Gniezna przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. W wydarzeniu udział wzięło spore grono... Wtorek, 11 czerwca 2019
"Gniezno miastem wolnym od ideologii LGBT"! Czy radni przyjmą deklarację? Na najbliższej Sesji Rady Miasta Gniezna samorządowcy mają przyjąć deklarację "Gniezno miastem wolnym... Wtorek, 21 maja 2019