moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nienormatywny pojazd i wiele braków

Piątek, 14 czerwca 2019
  • Nienormatywny pojazd i wiele braków

Pojechali na akcję SMOG do kontroli nadmiernej ilości spalin, a trafili na "smoka" ponadgabarytowego. Nieoznakowany odpowiednio i zbyt szeroki pojazd stwarzał realne zagrożenie dla ruchu drogowego.

Podczas wspólnych działań statycznych i dynamicznych prowadzonych 12 czerwca z policjantami gnieźnieńskiej drogówki, inspektorzy z miejscowego oddziału Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzali czy spaliny wydobywające się rur wydechowych pojazdów mieszczą się w granicach norm. Podczas tej pracy zauważyli poruszający się po Gnieźnie pojazd nienormatywny. Pilotował go tylko jeden samochód. Inspektorzy natychmiast zatrzymali obydwa pojazdy i skierowali je na punkt kontrolny. Zaraz też po zmierzeniu okazało się, że szerokość ładunku wynosiła 3,71 metra i to już spowodowało, że w stosunku do przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. Ale zatrważających nieprawidłowości okazało się być więcej. Z ustawy o transporcie drogowym inspektorzy stwierdzili naruszenia na kwotę 8 500 złotych.

Na tę karę złożyły się: niewyposażenie kierowcy w dokumenty (500 złotych), wykonywanie przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w tachograf, który nie został sprawdzony lub poddany przeglądowi przez warsztat posiadający zezwolenie (1.000 złotych), wykonywanie przewozu drogowego pojazdem nieposiadającym aktualnego okresowego badania technicznego potwierdzającego jego zdatność do ruchu drogowego (2.000 złotych), dopuszczenie do wykonywania przewozu drogowego pojazdem lub zespołem pojazdów, których dopuszczalna szerokość została przekroczona - od wartości 3,10 metra (5 000 złotych).

Rejestr kar na jednej ustawie się nie skończył, bowiem naruszeń z ustawy prawo o ruchu drogowym inspektorzy zanotowali w sumie na 22 000 złotych. I tak: brak zezwolenia kategorii VII (15 000 złotych) - kierowca posiadał tylko zezwolenie kategorii III, które nie tylko było nieodpowiednie, ale i nieważne, brak wymaganej liczby pojazdów wykonujących pilotowanie (3 000 złotych), brak wymaganego wyposażenia lub oznakowania pojazdu wykonującego pilotowanie (2 000 złotych), brak wymaganego szkolenia (2 000 złotych).

Kierowca pojazdu, który był jednocześnie przedsiębiorcą, został ukarany także mandatem karnym kredytowanym w wysokości 150 złotych za brak oznaczenia ładunku dla pojazdu szerokiego. Inspektorzy badając też stan techniczny pojazdów wykryli nieszczelny układ pneumatyczny przyczepy i różny bieżnik opon na drugiej osi.

W związku z ujawnionymi naruszeniami i usterkami zostały zatrzymane dwa dowody rejestracyjne od ciągnika i naczepy. Dodatkowo inspektorzy wydali dyspozycję usunięcia pojazdu nienormatywnego na parking strzeżony wyznaczony przez Starostę Gnieźnieńskiego.

źródło: GITD

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Tragedia na dworcu PKP! Nie żyje ochroniarz Dzisiaj po godz. 14.00 policjanci zostali wezwani na interwencję w rejonie dworca PKP w Gnieźnie. Na... Środa, 8 grudnia 2021
Policjanci i Pani Liliana ostrzegają przed włamywaczami W miniony weekend gnieźnieńscy policjanci przyjęli zgłoszenia o dwóch zdarzeniach - kradzieżach z włamaniem,... Środa, 8 grudnia 2021
Lodowisko na przejeździe kolejowym Przejazd kolejowy na ul. Południowej w Gnieźnie to lodowisko. Miejsce, w którym samochody przejeżdżają... Wtorek, 7 grudnia 2021
Współpraca gnieźnieńskich policjantów i strażników miejskich Strażnicy miejscy podczas swojej codziennej służby na ulicach miasta współpracują z policjantami drogówki... Wtorek, 7 grudnia 2021