moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Informacja Turystyczna w nowej siedzibie

Piątek, 31 maja 2019
  • Informacja Turystyczna w nowej siedzibie

Od 1 czerwca gnieźnieńska informacja turystyczna ma nową lokalizację: znajduje się w pięknym, kompleksowo odrestaurowanym niedawno budynku Starego Ratusza pod adresem Chrobrego 40/41. Nowocześnie wyposażone pomieszczenie będzie służyć zarówno turystom, jak i mieszkańcom zainteresowanym ofertą kulturalną naszego miasta.

Co ważne, dzięki nowej lokalizacji informacja turystyczna będzie w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Każdy odwiedzający, będzie mógł, oprócz uzyskania informacji ustnej oraz skorzystania z szerokiej gamy tradycyjnych materiałów promocyjnych, skorzystać także z elektronicznych źródeł informacji dzięki wyposażeniu punktu w specjalne, multimedialne totemy. W biurze znajduje się także wydzielona strefa sprzedaży, gdzie można nabyć wszystkie płatne materiały: książki oraz gadżety związane z regionem. Wydzielono także strefę służbową oraz przestrzeń biurową przeznaczoną do obsługi turysty.

Na kompleksowe wyposażenie informacji, Miasto Gniezno przeznaczyło ponad 38 tysięcy złotych. Poza tym, biuro to wynajmować będzie od miasta lokal za symboliczną kwotę niecałych 200 złotych miesięcznie. Współpraca ta jest kolejną, ważną inwestycją gnieźnieńskiego samorządu w infrastrukturę turystyczną.

Przeniesienie informacji turystycznej jest ostatnim etapem zagospodarowania przestrzeni Starego Ratusza. Na kompleksowy remont, kosztujący w sumie 10 mln zł, Miasto Gniezno pozyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 6 mln zł. W zrewitalizowanym budynku Starego Ratusza mieści się obecnie Urząd Stanu Cywilnego oraz Biuro Rady Miasta. Przede wszystkim jednak obiekt ten został przeznaczony na działania kulturalne. Dokładnie 28 grudnia 2018 roku, w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, otwarto tam Dom Powstańca Wielkopolskiego, na który Miasto pozyskało dodatkowo zewnętrzne dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury. W pozostałej przestrzeni budynku odbywają się różne inicjatywy kulturalne: koncerty, warsztaty i wystawy, będące częścią działalności Miejskiego Ośrodka Kultury.

Remont Starego Ratusza był gruntowny, łącznie z burzeniem ścian, wymianą dachu, elewacji, instalacji i stropów oraz adaptacją niewykorzystywanych do tej pory pomieszczeń, np. poddasza. Warto wspomnieć, że także przestrzeń wokół Ratusza zyskuje wciąż na atrakcyjności. W 2018 roku przed budynkiem pojawił się posąg Bolesława Chrobrego, będący jedną z części cieszącego się dużą popularnością Traktu Królewskiego. Wyłoniono już również wykonawcę prac renowacyjnych usytuowanych obok ratusza budynków oficynowych. Są one zlokalizowanymi w południowej granicy działki budynkami powojennymi, prawdopodobnie z lat 70 XX wieku. Zakres planowanych prac będzie obejmować: renowację elewacji frontowych z częściową wymianą stolarki okiennej, wymianę pokrycia dachowego wraz z naprawą kominów oficyn. Wykonawca wyłoniony w przetargu będzie miał czas do połowy października 2019 roku na ukończenie wszystkich prac.

Przypominamy, że od 1 maja do 30 września Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej czynne będzie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 17.00, a w weekendy i święta od 10.00 do 18.00.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Co warto zobaczyć w Monachium? Monachium to jedno z największych miast w Niemczech, które oferuje turystom liczne atrakcje. To świetne... Piątek, 29 listopada 2019
Figurki królików z Traktu Królewskiego już do kupienia w Gnieźnie Długo oczekiwane, ale w końcu są! Pierwsze figurki królików z oficjalnej kolekcji Traktu Królewskiego... Środa, 3 lipca 2019
IV Weekend na Szlaku Piastowskim - gry i zabawy małych Słowian W dniach 21-23 czerwca 2019 roku w Wielkopolsce oraz na Kujawach odbędzie się czwarta edycja święta... Wtorek, 18 czerwca 2019
"Skuteczny marketing turystyczny. Jak promować atrakcje ze szlaków tematycznych?" 21 maja br. w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyło się szkolenie "Skuteczny marketing turystyczny.... Poniedziałek, 27 maja 2019