moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

O współczesnym księgowym, stereotypach i o tym dlaczego warto wykonywać ten zawód - rozmowa z Joanną Sobieszczańską, Managerem Biura Rachunkowego PROVENTO.

Czwartek, 30 maja 2019
  • O współczesnym księgowym, stereotypach  i o tym dlaczego warto wykonywać ten zawód - rozmowa z Joanną Sobieszczańską, Managerem Biura Rachunkowego PROVENTO.

Zanim zaczniemy o zawodzie księgowego i wyzwaniach jakie stoją przed osobami wykonującymi ten zawód, prosiłbym o kilka słów dotyczących Biura Rachunkowego PROVENTO Monika Dzikowska.

Biuro Rachunkowe PROVENTO Monika Dzikowska od kilku lat świadczy kompleksową obsługę księgowo-podatkową oraz kadrowo-płacową podmiotów gospodarczych o różnej formie prawnej, jak i zróżnicowanych profilach działalności. Świadczymy usługi przy zachowaniu najwyższej jakości, rzetelności i terminowości zapewniając zgodność z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego oraz uznanymi standardami rachunkowości. W trakcie współpracy dopasowujemy się każdorazowo do indywidualnych wymagań i oczekiwań Klienta.
 

Zawód księgowego nadal dla większości społeczeństwa kojarzy się z nudną, bezmyślną pracą, a księgowa to dla nich starsza pani w okularach ze stertą dokumentów i kalkulatorem, która nie widzi świata poza fakturami, deklaracjami i bilansami. Jaka jest naprawdę specyfika pracy w księgowości?
Zgadzam się z tym, że wizerunek księgowego należy do jednego z najpopularniejszych stereotypów zawodowych w polskim społeczeństwie. Stereotyp modelek nie wziął się z nikąd, stereotyp księgowych również. Prawdą jest, że każdy dobry księgowy powinien być osobą cierpliwą i skrupulatną. Dużą rolę odgrywają umiejętności analityczne i matematyczne, ale współczesny biznes zaczyna stawiać przed nami też nowe wyzwania. Szybka, rzetelna informacja i kontakt z księgowym to podstawa. Powoli do lamusa odchodzą sytuacje kiedy to księgowa jest niedostępna, nie odbiera telefonu i jest tylko księgową. Obecny księgowy to partner w biznesie, doradca biznesowy, wdrożeniowiec i mediator. To osoba, która nie tylko posiada wiedzę z zakresu księgowości, ale także z zakresu zarządzania. Posiada nie tylko umiejętności “twarde”, ale i opanowała doskonale umiejętności “miękkie”. Potrafi słuchać, negocjować, być asertywna, jest pewna siebie. Nowoczesny księgowy jest osobą, która korzysta z najnowszych technologii, wspiera przedsiębiorcę, dostrzega jego potrzeby i wychodzi im naprzeciw proponując nowe rozwiązania.

Czyli na nudę narzekać nie można?

Absolutnie nie! Cały czas musimy się dokształcać, cały czas czekają na nas kolejne wyzwania. Rozwiązywanie prawnych łamigłówek to nie jedyny aspekt księgowości, który nadaje jej koloryt. Kontrole urzędów, audyty, zamknięcia miesiąca czy roku - w takich sytuacjach trudno narzekać na brak adrenaliny! Trzeba też pamiętać, że choć księgowemu dużo czasu zabiera praca z dokumentami i komputerem, to przede wszystkim pracuje on z ludźmi. Dopytuje, wyjaśnia, uzgadnia, wspólnie ze współpracownikami poszukuje rozwiązań różnych problemów. Od jego zdolności interpersonalnych często zależy bardzo wiele - choćby wtedy, gdy ma do czynienia z egzekwowaniem należności. W księgowości nieraz trzeba się też wykazać żyłką detektywa. Co zrobić, gdy do rąk trafia faktura za zakupy, do których nikt w firmie się nie przyznaje? Jak rozwiązać problem perfum czy drogiej kolacji dopisanych do wydatków służbowych? Księgowy mierzy się z różnymi problemami, a jego praca każdego dnia może przynosić wiele niespodzianek!

Zatem model typowego księgowego pochylonego nad fakturami, wpatrzonego w monitor, zabieganego i wiecznie niedostępnego to już przeszłość. Współczesny księgowy musi podążać za zmieniającym się światem, ale faktem jest, że oprócz otwartego umysłu i szerokiej wiedzy musi biegle posługiwać się komputerem oraz nowoczesnymi programami do księgowania. Czy nie istnieje obawa, że rozwój nowych technologii i automatyzacja niektórych procesów zastąpi w przyszłości ten zawód?
Moim zdaniem rozwój nowych technologii i automatyzacja niektórych procesów jedynie wspierają pracę księgowego. W nowoczesnym biurze nie może zabraknąć programów z funkcją OCR do rozpoznawania treści faktur, które w wielu przypadkach usprawniają i przyspieszają pracę, a także dają klientowi nieograniczony dostęp do swoich dokumentów, jednak nowoczesne technologie nigdy nie zastąpią intuicji i doświadczenia księgowego. Praca księgowego wymaga prowadzenia różnych wątków jednocześnie i analizowania zdarzeń z wielu różnych punktów widzenia. Doświadczony księgowy posiadający głęboką, specjalistyczną wiedzę, moim zdaniem, zawsze będzie pożądanym pracownikiem, będzie doradcą zarządu, doradcą biznesu.

W chwili obecnej organizujecie Państwo staż. Czy może Pani powiedzieć coś więcej na ten temat?
W związku z nieustannym rozwojem firmy oraz wprowadzaniem nowych rozwiązań organizacyjnych podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu płatnego stażu w okresie od 03/07/2019 r. do 30/09/2019 r. z możliwością podjęcia zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w pełnym bądź niepełnym wymiarze dla dwóch najlepszych stażystów. Jesteśmy w tej kwestii elastyczni, zatem oprócz nowoczesnego środowiska pracy i możliwości zdobycia bogatego doświadczenia dajemy również możliwość pogodzenia nauki z pracą zarobkową. Ofertę kierujemy do studentów studiów formy niestacjonarnej od II semestru , studentów II stopnia oraz Absolwentów studiów wyższych do 35 r. ż. Rekrutacja odbywać się będzie dwuetapowo.
I etap to przesłanie do nas aplikacji w terminie od 03/06 do 19/06/2019 r. za pośrednictwem strony internetowej www.provento.info poprzez zakładkę „Aplikuj”.
do II etapu zaprosimy wybranych kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną w terminie od 24/06 do 27/06/2019r.

Ile osób planujecie Państwo przyjąć na staż i jakie stawiacie wymagania kandydatom?

Na staż planujemy przyjąć 5 osób, od których oczekujemy przede wszystkim otwartości na nowe wyzwania, posiadających umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów, nastawionych na rozwój osobisty i oczywiście chętnych do pracy.

A co oferujecie w zamian?
Tak jak już wspominałam staż jest odpłatny, ale poza kwestiami materialnymi zapewniamy stabilną pracę w nowoczesnym środowisku, stycznośćz najnowszymi rozwiązaniami oraz współpracę z młodym przyjaźnie nastawionym Zespołem, który chętnie dzieli się swoją wiedzą. U nas można się doszkalać, realizować i zdobywać doświadczenie, by w przyszłości mieć wpływ na najważniejsze decyzje w bardzo dużych przedsiębiorstwach i instytucjach. Ale... Nie samą pracą człowiek żyje, więc od czasu do czasu organizujemy również spotkania i wyjazdy integracyjne na koncerty, na kręgle itp.

To duża odpowiedzialność, bo od księgowego w dużej mierze zależy sukces przedsiębiorstwa. Czy pomimo tego wszystkiego o czym Pani mówiła - konieczności ciągłego uzupełniania wiedzy, trudnej terminologii, stresu i ogromnej odpowiedzialności warto podjąć trud i rozpocząć przygodę z tym zawodem?
Odpowiem bez wahania - warto! Trzeba włożyć w to dużo pracy, zaangażowania i czasu, ale oprócz wynagrodzenia finansowego jest też satysfakcja, pewnego rodzaju prestiż społeczny i możliwość ciągłego rozwoju.

Dziękuję za rozmowę.
Ja również bardzo dziękuję za rozmowę i serdecznie zachęcam wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem przygody z zawodem księgowego do postawienia pierwszego kroku i wysłania do nas aplikacji za pośrednictwem strony provento.info

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Masz kredyt we frankach? Umów się na bezpłatne spotkanie i dowiedz się jak go unieważnić! Z uwagi na spore zainteresowanie uczestnictwem w konferencjach dotyczących kredytów frankowych, Kancelaria... Wtorek, 8 czerwca 2021
Jak używać Przelicznik Kryptowalut Przelicznik kryptowalut to platforma, gdzie możesz wymieniać kryptowaluty na wielkie światowe waluty... Poniedziałek, 29 marca 2021
Gdzie mogę sprawdzić kurs wymiany oraz opłacalnie wymienić walutę? Chcesz sprawdzić aktualne kursy wymiany walut lub wymienić walutę na najkorzystniejszych warunkach?... Środa, 17 marca 2021
Jesteś posiadaczem kredytu we frankach szwajcarskich? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie, by dowiedzieć się jak go unieważnić! Kancelaria Radcy Prawnego Marii Kapelińskiej zaprasza na spotkanie kredytobiorców posiadających zobowiązania... Piątek, 5 marca 2021