moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Posłanka Paulina Hennig-Kloska walczy o gnieźnieński PKS! Domaga się reakcji rządu

Wtorek, 21 maja 2019
 • Posłanka Paulina Hennig-Kloska walczy o gnieźnieński PKS! Domaga się reakcji rządu

Posłanka Nowoczesnej, Paulina Hennig-Kloska, zapytała marszałka oraz ministra infrastruktury podczas ostatnich obrad Sejmu o sytuację związaną z gnieźnieńskim PKS-em. Spółka podlega bowiem bezpośrednio pod ministerstwo.

Panie Marszałku! Panie Ministrze! Od 1 maja wszelkie kursy zawiesił PKS Gniezno, do tej pory główny przewoźnik w powiecie gnieźnieńskim i w powiecie wrzesińskim - mówiła posłanka Paulina Hennig-Kloska. Tak się składa, że był to państwowy przewoźnik, podległy ministrowi infrastruktury. I w związku z tym mam pytanie. Jeżeli rząd chce ratować transport publiczny, to dlaczego spółki podległe panu ministrowi wygaszają swoją działalność? Co pan zrobił, żeby PKS Gniezno zamienił się w nowoczesne przedsiębiorstwo, dopasowane do realiów XXI w. i aktualnych potrzeb mieszkańców? Mieliście tak naprawdę przez ostatnie 4 lata wszelkie narzędzia, żeby tę spółkę postawić na nogi, bo przecież w powiecie gnieźnieńskim przez ten czas również rządził starosta z Prawa i Sprawiedliwości. W związku z tym dlaczego wykasza pan spółki transportowe w terenie?

Dzień później podczas obrad parlamentarzystka zabrała głos po raz kolejny. Panie Marszałku! Panie Ministrze! Pytałam pana o to już wczoraj rano, pytałam wczoraj po południu, pytałam wczoraj wieczorem i do dziś nie dostałam odpowiedzi - mówiła posłanka. Mieszkańcy Wielkopolski proszą mnie, żebym zapytała jeszcze raz: Dlaczego zlikwidował pan PKS Gniezno? 1 maja całą Polskę obiegła informacja, że pomimo iż PiS walczy z wykluczeniem transportowym, PKS Gniezno, a więc państwowy przewoźnik podległy ministrowi infrastruktury, definitywnie zawiesza wszystkie kursy, a był to główny przewoźnik w powiecie gnieźnieńskim i w powiecie wrzesińskim. Panie Ministrze! Jak pan mógł do tego doprowadzić, że z dnia na dzień mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego nie mogli dojechać od stolicy swojego powiatu czy też stolicy województwa? Co pan zrobił, żeby PKS Gniezno zamienił się w nowoczesne przedsiębiorstwo transportowe dopasowane do realiów XXI w.?

PKS Gniezno zapowiedział utrzymanie niezbędnych kursów tylko do końca roku szkolnego, aby młodzież mogła dojechać na zajęcia. Już teraz dworzec praktycznie świeci pustkami. Samorządy szukają rozwiązania w próbie utworzenia konsorcjum przewoźników prywatnych, jednak rozmowy trwają a koniec roku szkolnego coraz bliżej.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(6)

 • Chyba jedyna posłanka która chociaż interesuję się lokalnymi problemami i mówi o tym w sejmie. Szkoda że ma słabe przebicie i mało kto o tym Usłyszy, ale mimo wszystko dobrze. Najbardziej doceniam to że zajęła SIĘ sprawą WOJSKA w POWIDZU. nikt nie śmiał tego rozgłośnić ale na szczęście ona i Arndt się odważyli i powiedzieli prawdę o Amerykanch, że wcale nie tak DOBRZE że oni tu SĄ.

 • 22.05.2019 11:00  Odpowiedz na komentarz

  Ten trup powinien upaść. Da to szansę na bardziej przemyślane kursy robione przez sektor prywatny.

 • 22.05.2019 08:56  Odpowiedz na komentarz

  Chce dojechać do rodziny w Witkowie A tu proszę niema transportu. Nie mam auta. Co za patologia żeby Busów małych 21 i więcej osobowych nie puścić np.co dwie godz i w jedną i w drugą stronę. Takich osob jak ja JEST MNÓSTWO.

 • 21.05.2019 22:33  Odpowiedz na komentarz

  Brawo przywrocie Pks gniezno

 • Po co ratować PKS? Żeby szefostwo zgarniało dwie średnie krajowe, a kierowcy dorabiali nie wbijając biletów na kasę? Zostawcie TEGO trupa, a będzie lepiej jak wejdą normalni przewoźnicy.

 • 21.05.2019 21:44  Odpowiedz na komentarz

  DOBRZE Niech WALCZY.Czekam na EFEKT.Jeszcze niech walczy o szpitala potem tą panią rozliczymy

PODOBNE TEMATY
Budowa Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego dobiega końca! Od 30 czerwca nowa organizacja ruchu na ul. Pocztowej W związku z zakończeniem budowy Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego dla mieszkańców gmin Powiatu Gnieźnieńskiego,... Poniedziałek, 21 czerwca 2021
Umowa z wykonawcą Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego podpisana Kolejny krok w kierunku powstania Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Dziś podpisana została umowa... Piątek, 6 grudnia 2019
Cztery i pół miliona złotych dofinansowania dla Gniezna na budowę centrum przesiadkowego Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał dofinansowanie unijne ze środków Europejskiego Funduszu... Poniedziałek, 2 września 2019
Połączenia autobusowe na terenie powiatu zapewnione Rusza nowy rok szkolny, a wraz z nim pojawia się pytanie czy będzie możliwość dojazdu do szkół autobusem... Środa, 28 sierpnia 2019