moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Mieli kupić karetki - wzięli je w leasingu

Środa, 15 maja 2019
 • Mieli kupić karetki - wzięli je w leasingu

Dwie karetki, którymi chwalił się przed rokiem szpital i Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego miały zostać zakupione m.in. z dotacji celowych gmin. Warunek był jeden - pojazdy mają być własnością ZOZ-u. Niestety najwyraźniej to pojęcie przerosło kompetencje i wiedzę włodarzy, którzy wzięli karetki w leasing.

Jak Państwo wiecie, w ubiegłym roku szpital wzbogacił się o dwie nowe karetki i to one stanowią kolejny przykład bezmyślnego działania poprzedniej dyrekcji szpitala - mówi posłanka Paulina Hennig-Kloska. Wspomniane karetki miały obsługiwać obszar Gminy Witkowo i Trzemeszno. Szpital otrzymał na ten cel dotacje celowe z dwóch ww. gmin. Dotacje te zostały przekazane na wkład własny ZOZ-u Gniezno, ale dzisiaj grozi nam ich zwrot, gdyż karetki nie stanowią własności ZOZ-u. Należą do firmy leasingowej, a ww. dotacje celowe mogły zostać przeznaczone jedynie na zakup pojazdów, których właścicielem będzie ZOZ. Gdyby zamiast leasingu wzięto kredyt, dzisiaj nie byłoby problemu. A w obecnej sytuacji musimy zabiegać o umorzenie wspomnianych dotacji.  Reasumując, 17 mln złotych obecnego długu, który posiada ZOZ Gniezno to rachunek, który pozostawiła poprzednia dyrekcja szpitala.
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(11)

 • Kłamstwa posłanki !!! Ta kobieta ma obsesję na punkcie p. Bestwiny !!!
  Poniżej link do artykułu z lokalnego portalu trzemeszna ! Już w sierpniu 2018r. Trzemeszno wiedziało jaka będzie forma zakupu i finansowania karetek ! To gminy podejmują właściwą uchwałę tak aby była zgodna z ze sposobem zakupu i finansowania !http://trzemeszno24.info/nowy-volkswagen-dla-ratownikow-z-trzemeszna/

 • 17.05.2019 23:02  Odpowiedz na komentarz

  zabrakło precyzji w wypowiedzi!! O ile mnie pamięć nie myli karetki kosztowały ok. 1.6 mln zł.
  To skąD te 17 mln? domyślam się że karetki miały stanowić wkład własny do jakiegoś dofinansowania. Pozyskanie ich w drodze leasingu formalnie nie powoduje przeniesienia prawa własności na leasingobiorcę (szpital). szpital więc nie wniósł wkładu własnego i trzeba zwrócić dofinansowanie. czy tak?

 • zostawili zadłużenie - źle, nie wzięli więcej kredytu - źle, zadłużymy szpital na 30 lat - dobrze

 • rozumiem że 17 milionów to jest mniej niż 50 milionów

 • Czy te dotacje celowe jako przeznaczone na finansowanie zadań są poparte umowami które ściśle określały warunki zakupu i posiadania karetek na własność ? Bo jeżeli nie , to przecież nie można się czepiać w jakiej formie nabyto te pojazdy skoro są w posiadaniu szpitala który finansuje je z przeznaczonych do tego celu dotacji celowych i obsługuje nimi obszar tych gmin.

 • Co za różnica czy kupili w leasingu czy na kredyt jeżeli chodzi o używanie karetek przez szpital. Tu i tu mają te karetki do swojej wyłącznej dyspozycji . Co do kredytu to przecież też nie do końca mają pełne prawo własności bo są zabezpieczenia dla banków do czasu spłacenia kredytu. Z tego co pamiętam to miasto ma jeszcze inaczej bo płaci za wynajem auta dla strażników i jest dobrze ?

 • 17.05.2019 06:23  Odpowiedz na komentarz

  Leasing pozwala minimalizować koszty w firmie, jest jedną z najprostszych i najtańszych form finansowania zakupu. To o co wam chodzi ? Najpierw nadajecie że szpital zadłużyli kredytami a teraz narzekacie że nie brali kredytu . Poza tym wytłumaczcie jaki macie problem z tymi 17 milionami zł jak sami chcecie brać 50 milionów zł na 30 lat ?

 • 16.05.2019 21:34  Odpowiedz na komentarz

  W podanych informacjach chodzi o to żeby dowalić poprzedniej władzy a czytający nic nie zrozumieli. im mniej rozumieją tym lepiej !!!!

 • 16.05.2019 16:06  Odpowiedz na komentarz

  Czy to znaczy że jak należą do firmy leasingowej to nie można z nich korzystać na potrzeby chorych

 • 16.05.2019 15:59  Odpowiedz na komentarz

  co za problem z tym leasingiem jak po zakończeniu umowy można wykupić samochód z leasingu ?

 • 16.05.2019 15:56  Odpowiedz na komentarz

  czy można to przełożyć na bardziej zrozumiały język ? chodzi o to że "gdyby wzięto kredyt to by nie było problemu" i " Reasumując , 17 mln zł obecnego długu .......to rachunek który pozostawiła poprzednia dyrekcja ..." Czyli co , że jest źle bo zostawili długi a nie wzięli kredytu żeby były większe długi czy jak ? co ma wspólnego to 17mln zł długu do tych karetek ?

PODOBNE TEMATY
Operacje wszczepiania stymulatorów serca w gnieźnieńskim Szpitalu Pozostając w temacie leczenia niewydolności serca przedstawiamy krótką fotorelację z zabiegu wszczepienia... Poniedziałek, 18 października 2021
Na Oddziale Noworodków i Wcześniaków pojawił się fotel do kangurowania Kangurowanie jest metodą przytulania noworodka "skóra do skóry". Mama lub tata siadają na fotelu i przytulają... Poniedziałek, 18 października 2021
Wypadek w Trzemesznie! 25-letni Ukrainiec w szpitalu! Jesienna aura już pełni. Niektórzy kierowcy sami się przekonali jak to jest, kiedy samochód zatrzymuje... Poniedziałek, 18 października 2021
Wypadek w Darmoszewie W sobotę o godz. 12.30 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku w Darmoszewie (między Kiszkowem... Niedziela, 17 października 2021