moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Noc Muzeów w Gnieźnie już 18 maja

Wtorek, 14 maja 2019
  • Noc Muzeów w Gnieźnie już 18 maja

Tegoroczna Noc Muzeów w legendarnej pierwszej stolicy Polski będzie okazją do przyjrzenia się propozycjom instytucji, które wspólnie przygotowują niezwykle atrakcyjny program wydarzenia. O szczegółach tego co przygotowano, poinformowali na specjalnej konferencji prasowej przedstawiciele wszystkich podmiotów organizujących przedsięwzięcie, które już 18 maja. Wstęp jest bezpłatny.

Program Nocy Muzeów 2019

1. Muzeum Początków Państwa Polskiego, 16.00-23.00
a) Wystawa na holu „Guzik Wam Pokażemy”. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wraz z miłośnikami miasta, skupionymi w inicjatywie Interaktywne Muzeum Gniezna, przygotowuje specjalną wystawę pod nieco przewrotny tytułem „Guzik Wam pokażemy”. Nie jest to jedynie zabawa słowna czy prowokacja. Muzeum, którego misją jest przede wszystkim gromadzenie i eksponowanie dziedzictwa z okresu początków państwowości polskiej, pragnie odwołać się do historii Gniezna od XIX wieku. Będzie to  10 przedmiotów i 10 historii, a uzupełnią je sami zwiedzający. Początkiem i inspiracją do całej tworzonej wspólnie z kolekcjonerami i mieszkańcami ekspozycji jest znalezisko kołobrzeskie eksploratora Roberta Maziarza, odkrywcy reduty księcia Antoniego Pawła Sułkowskiego, który swój 1. Pułk Piechoty tworzył właśnie w Gnieźnie. Maziarz odnalazł między innymi „jedyneczki”, czyli pułkowe guziki. W tych guzikach zawarta jest niezwykła historia konkretnych bohaterów. Żołnierze Sułkowskiego, często gnieźnianie, na tej reducie kołobrzeskiej w 1807 roku, jako jedni z pierwszych, świętowali rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Dlatego też guziki stały się inspiracja nie tylko do powstającego opowiadania, ale także pokazania innych zabytków. Obok legendarnego pistoletu SMOK, znajdą się też drobne zabytki ze zbiorów kolekcjonerów zrzeszonych w Interaktywnym Muzeum Gniezana.
b) O pełnych godzinach rozpoczyna się oprowadzanie po wystawach: Początki Państwa Polskiego, Kultura Muzyczna Początków Państwa Polskiego, Odtwórstwo Historyczne, Piastów Malowane Dzieje, Ceramika Gnieźnieńska, Sztuka Romańska, Gniezno. Stąd Do Przyszłości. Ponadto na odwiedzających czekają: Sala Edukacyjna i Warsztatowa,  Konfrontacje Muzealne, Drzwi w Drzwi,  Kopia Kopii Nierówna. W programie także koncerty: 18.00 Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie, 20.00 Stanisław Mazurek, 22.00 Zespół Muzyki Dawnej Huskarl, a także pokaz ochrony zabytków. 
 
2. Parowozownia Gniezno, ul. Składowa 1, 18.00-23.00
18.00 „Budujemy nasz pociąg” - warsztaty dla dzieci
19.30 „Nocka!” - III zmiana na stacji i nocne kolejowe historie ze spacerem
23.00 Zwiedzanie Parowozowni Gniezno z latarkami
 
3. Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie, ul. Wrzesińska 49b/4 (zielone zaplecze, dawne koszary), 16:00-23:00

16:00 Wystawa Rowerów i Motorowerów
17:00 Pokaz Roweru Elektrycznego, jazdy MonoCyklem i Zakręconymi Rowerami
18:00 Konkurs Elegancji (strój + rower) i konkurencje sprawnościowe na rowerach i motorowerach.
20:30 Ognisko, kiełbaski, nagrody
22:00 „Nocny Rajd" z pochodniami na terenie koszar
 
4. Muzeum Zabytków Techniki Wiejskiej (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. H. Cegielskiego w Gnieźnie), ul. Wrzesińska 43-55, budynek 3 (dawne koszary), 16.00-22.00
- Zwiedzanie wystaw „Od glinianej tabliczki do MPEG4”, „Wypędzeni 1939”, Izba Pamięci
- pokaz unikatowych silników do łodzi z lat 30-70. XX w. oraz dawnego sprzętu domowego i rolniczego
 
5. Stary Ratusz (Miejski Ośrodek Kultury), ul. Chrobrego 40/41, 16.00-23.00

- Zwiedzanie wystaw: „Dom Powstańca Wielkopolskiego”, „Pod skrzydłami Sokoła. Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Gnieźnie” (dziedziniec)
- Zwiedzanie schronu w Starym Ratuszu (17.00, 18.00, 19.00)
- Wspólne szycie domowych poduszek

6. Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”, ul. Poznańska 15, początek o 16.00, 16.30
Zwiedzanie sali tradycji, podczas którego dowiecie, jak powstawał szpital, jakie były jego dzieje na przestrzeni lat, a także zobaczycie przyrządy i aparatury używane w szpitalu… oraz trumnę wielokrotnego użytku z czasów II wojny światowej. Ciekawi?
Chętnych zapraszamy na 16.00 i 16.30 (obowiązują zapisy: monika.fifer@gniezno.eu lub pod numerem telefonu: 61 426 04 35). Organizatorzy: Miasto Gniezno, Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”. Uwaga! Zostało niewiele miejsc!

7. Spacery Z Historią
a) Śladami Józefa Chociszewskiego, 17.00, róg ul. Franciszkańskiej i Rynku. Organizator: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.
 b) Wieczorne fyranie po Kareji, 18.00, ul. Chrobrego 23 (przy budynku Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych). Organizatorzy: Miasto Gniezno, Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”.

Podczas spaceru poznać będzie można bogatą historię głównej ulicy naszego miasta: Chrobrego. Jak zmieniała się jej zabudowa, poszczególne kamienice i mieszczące się w nich lokale użytkowe: sklepy, zakłady fryzjerskie, zakłady przemysłowe, restauracje, hotele. W którym miejscu znajdował się pierwsza neonowa reklama w mieście? Jaki udział w Powstaniu Wielkopolskim miał właściciel Wytwórni Wódek i Likierów? Jak różni ludzie, którzy tu zamieszkiwali, kształtowali to miejsce? Przekonajcie się sami!

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Zmarł ks. kan. Ryszard Figiel W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada), w przeddzień wspomnienia św. Cecylii,... Niedziela, 21 listopada 2021
Dlaczego fantastyka w książkach jest tak popularna? Czytanie książek staje się coraz mniej popularne. Ludzie wolą oglądać filmy czy seriale i w ten sposób... Piątek, 8 października 2021
Już w niedzielę Obóz Ćwiczebny Wojsk Wielkopolskich w Dziekanowicach W niedzielę, 26 września, w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach odbędzie się Obóz Ćwiczebny... Sobota, 25 września 2021
Wystawa "Poznański Czerwiec 1956" także w Gnieźnie 65 lat temu stolica Wielkopolski znalazła się na ustach całego wolnego świata. Zdesperowani mieszkańcy... Piątek, 10 września 2021