moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Piętno - Sławomir Kuczkowski wbrew niepamięci

Poniedziałek, 29 kwietnia 2019
  • Piętno - Sławomir Kuczkowski wbrew niepamięci

10 rocznica śmierci jednego z najważniejszych twórców gnieźnieńskiej kultury zakorzenionej w mistycyzmie chrześcijańskim, a nie dewocyjnej z przełomu XX i XXI wieku jest okazją do specjalnego spotkania. Wystawa "Piętno - Sławomir Kuczkowski wbrew niepamięci? to także szczególny wieczór literacki, wypełniony poezją Sławomira Kuczkowskiego czytaną przez przyjaciół. W ostatnich latach swojej działalności Teatr Wizji i Medytacji Czerwona Główka sztandarowe działania: Królewska Droga Krzyża i Komora udostępniał w krypcie Klasztoru oo. Franciszkanów w Gnieźnie. Dlatego właśnie koordynatorzy wydarzenia firmowanego przez Interaktywne Muzeum Gniezna, Muzeum Początków Państwa Polskiego i Zeszyty Poetyckie zdecydowali się właśnie tu zorganizować spotkanie. Odbędzie się ono 8 maja o 17.00 w kryptach klasztoru oo. Franciszkanów.

W krypcie, która miała być kryptą Bolesława Pobożnego, zobaczymy część rekwizytów Teatru i usłyszymy wiersze poety. Wśród pokazanych przedmiotów znajda się obrazy Elżbiety Binkowskiej, elementy scenografii wykonane przez Aleksandrę Gross-Mikołajczyk. Historia Miasta to także, a może przede wszystkim ludzie, którzy to miasto tworzą, lub jak w przypadku Sławka tworzyli. Interaktywne Muzeum Gniezna jako inicjatywa bardzo mocno stawia nie tylko na mikrohistorie gnieźnieńskie, ale też na pamięć kulturową, zawartą w pamięci o ludziach. Trudno w to uwierzyć tym z nas, którzy znali Sławka, że to już 10 lat odkąd go nie ma, dlatego chcemy pamiętać - mówi Jarosław Mikołajczyk.


Przypomnijmy:

Sławomir Kuczkowski (ur. 22. 06. 1965 w Gnieźnie zm. 29.04 2009) reżyser, aktor, twórca Teatru Wizji i Medytacji „Czerwona Główka” i Teatru Poezji Poetów Różnych, oraz Teatru Wielkiej Biedy - poeta, animator kultury.
Wychowywał się i tworzył w Gnieźnie. Debiutował literacko w 1993 roku w Toposie. Od 2000 roku współorganizował w Gnieźnie Mityng Teatralny, jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście, na którym corocznie występowały teatry niezależne z całej Polski.
W latach 2000-2008 w Radio Gniezno prowadził autorską audycję, „Latająca Kawiarnia Literacka”. Członek-założyciel Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Konfraternia Teatralna.
W jego teatrze główną rolę odgrywała mistyka, artysta często nawiązywał do Jana od Krzyża czy Simone Weil.
Równolegle do teatru medytacyjnego, Kuczkowski animował poezję w Teatrze Poezji Poetów Różnych, gdzie razem z Dawidem Jungiem przygotował m.in. spektakl „Pieśń nad pieśniami” w przekładzie Romana Brandstaettera. W Teatrze Wielkiej Biedy z Jarosławem Mikołajczykiem przygotowywał Zaduszki Poetyckie oraz „Widok z dachu" spektakl na podstawie tekstu brata Krzysztofa Kuczkowskiego realizację „Hioba” przerwała choroba poety.
Teatr Kuczkowskiego, którego był kierownikiem, mieścił się w ówczesnym Młodzieżowym Domu Kultury w Gnieźnie, jednakże artysta wystawiał swoje prace także we franciszkańskich kryptach w Gnieźnie i Centralnym Basenie Sztuki w Warszawie.
W 2008 r. w Nowej Soli za działalność teatralną otrzymał nagrodę Złotego PTAQ-a.
Również w twórczości poetyckiej Sławomira Kuczkowskiego pojawia się mistyka, o czym wypowiadali się znaczący krytycy, wśród nich m.in. Wojciech Kudyba, Zofia Zarębianka, Janusz Adam Kobierski.
W 2010 roku za tom „Piętno” Kuczkowski otrzymał pośmiertnie Nagrodą im. Ks. Jana Twardowskiego.
Ze względu na funkcję, jaką pełnił w MDK Gniezno i czytelne odwołanie do mistyki chrześcijańskiej otrzymał przydomek Portier Pana Boga.

To, co może boleć, to zapomnienie, zwłaszcza że trudno o bardziej zakorzenioną w chrześcijańskiej mistyce sztukę, a przecież może poza abp. Henrykiem Muszyńskim i Franciszkanami w stolicy polskiego chrześcijaństwa pozostał kompletnie nieodkryty również przez ludzi Kościoła. Oczywiście jego twórczość daleka jest od dewocyjnej grafomanii i sacropolo, ale nie chcę w takiej kategorii odbierać świadomości sztuki związanej z sacrum - dodał Jarosław Mikołajczyk, który wraz z Dawidem Jungiem i Beatą Orczykowską będzie moderował spotkanie.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Dlaczego fantastyka w książkach jest tak popularna? Czytanie książek staje się coraz mniej popularne. Ludzie wolą oglądać filmy czy seriale i w ten sposób... Piątek, 8 października 2021
Już w niedzielę Obóz Ćwiczebny Wojsk Wielkopolskich w Dziekanowicach W niedzielę, 26 września, w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach odbędzie się Obóz Ćwiczebny... Sobota, 25 września 2021
Wystawa "Poznański Czerwiec 1956" także w Gnieźnie 65 lat temu stolica Wielkopolski znalazła się na ustach całego wolnego świata. Zdesperowani mieszkańcy... Piątek, 10 września 2021
Pożegnanie lata na Lednicy W niedzielę, 12 września, w Wielkopolskim Parku Etnograficznym odbędzie się 22. edycja cyklicznej imprezy... Sobota, 4 września 2021