moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Święty Wojciech 2019: wyróżniono zasłużonych gnieźnian

Wtorek, 23 kwietnia 2019
  • Święty Wojciech 2019: wyróżniono zasłużonych gnieźnian

Przypadające 23 kwietnia imieniny Wojciechów są dla Miasta Gniezna symboliczną datą, która otwieramy cykl obchodów ku czci patrona Pierwszej Stolicy Polski. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św., której o godzinie 12:00 w Bazylice Prymasowskiej przewodniczył ks. abp. Wojciech Polak Prymas Polski. W jej trakcie zostały przekazane relikwie świętego na ręce delegacji, która przybyła do Gniezna z Węgier. Przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Katolików na Węgrzech pod przewodnictwem św. Wojciecha, gościli także tego dnia u prezydenta naszego miasta.

Po zakończonej Eucharystii odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miasta w budynku Starego Ratusza. W jej trakcie zostały wręczone odznaczenia i medale dla osób, które w ostatnim czasie zapisały się w historii naszej małej ojczyzny. Pełen wykaz wyróżnionych w tekście poniżej.

Już dziś zapraszamy na dalszą część obchodów, która przypada na najbliższy weekend. W ich trakcie odbędą się uroczystości religijne: nieszpory, procesje, msza św. odpustowa oraz coroczny jarmark. O szczegółach dowiedzieć się można więcej ze specjalnego wydarzenia na FB.

Zachęcamy także do smakowania naszego lokalnego, okolicznościowego przysmaku - Wojciacha. Do 5 maja można nabyć takowe w: Hotelu Pietrak i Cukierni Pietrak (ul. Chrobrego 3), Hotelu Adalbertus (ul. Tumska 7a) oraz Piekarniach-Cukierniach Familijna (ul. Chrobrego i w halach targowych na os. Jagiellońskim).

Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis otrzymał:
Dr Marceli Derengowski
Marceli Derengowski to pedagog, znany artysta-plastyk w środowisku gnieźnieńskim. Jest członkiem Związku Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Tworzy rysunek, rzeźbę, malarstwo olejne, akrylowe i akwarelowe. Od wielu lat swoje prace wystawia w licznych galeriach w kraju i za granicą. Jest właścicielem galerii w Gnieźnie „Art Marcello Galeria”, w której prezentuje własną twórczość. W roku 1980 zainicjował powstanie w MOK Klubu Plastyka-Amatora, którym kierował do roku 1998. Od 2000 roku swoje malarstwo tworzy w konwencji „abstrakcji figuratywnej”. Jego grafiki zdobią wiele wydawnictw książkowych. W technice akwarelowej znajduje wypoczynek twórczy, możliwość eksperymentowania oraz odnajdywania takich cech jak subtelność, przeźroczystość, czystość i lekkość kolorów. Wrażliwość na kolor, formę i przestrzeń to zasadnicze cechy jego twórczości. W roku 2010 został wyróżniony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest osobą skromną, o wielkim sercu dla ludzi i sztuki, współczesnym człowiekiem renesansu. 

Medale Jubileuszowe otrzymali:

Wacława Maria Świętaszczyk
Urodziła się w małej wsi Kolonia Popów leżącej nad Wartą. Od 1948 roku mieszkała we wsi Chabsko, rozpoczęła tam szkołę podstawową. Akademię Medyczną w Warszawie ukończyła w 1966 roku. Od początku pracy zawodowej związana jest z ziemią gnieźnieńską. Zawodowo pracowała w Mogilnie, Rawiczu oraz Szpitalu MSW jako pediatra. Przez wiele lat pomagała gnieźnieńskim rodzinom w bardzo trudnych sytuacjach. Do jej gabinetu zawsze ustawiały się kolejki - osób chorych oraz tych, które chciały podziękować za okazaną pomoc. Wielokrotnie w wakacje pracowała jako lekarz na koloniach dla dzieci. Była Radną Rady Miasta Gniezna. Miłośniczka filmu, teatru, sztuki. Od wielu lat działa w Stowarzyszeniu Sióstr Miłosierdzia Ojca Pio, wspomagając finansowo i rzeczowo osoby potrzebujące.

Marek Lapis
Uzdolniony fotograf, dokumentalista i od wielu lat bardzo aktywny uczestnik życia kulturalnego Poznania, Gniezna i całej Wielkopolski. Jest osobą bardzo zaangażowaną artystycznie w społeczne projekty fotograficzne. Od lat szkolnych, gdy mieszkał w Gnieźnie, był aktywny na tym polu. Najpierw działał w Miejskim Ośrodku Kultury, a potem w ramach klubu fotograficznego. Na przestrzeni wielu lat był animatorem gnieźnieńskiego ruchu fotograficznego, nie zaprzestał tej działalności, nawet gdy przeprowadził się do Koziegłów koło Poznania. Wielokrotnie pokazywał swoje prace na wystawach w naszym mieście, stając się wzorem dla nowych adeptów pasji fotograficznej. W ostatnich latach bardzo aktywnie uczestniczył w projektach, kończących się wystawami w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego na Rynku Miejskim. Jest dla wielu wzorem i przykładem świadomego twórcy, posługującego się ciekawym językiem fotograficznej ekspresji. W 2015, 2016 i 2017 roku brał udział w V, VI i VII Festiwalu Literackim „Preteksty” w Gnieźnie - wernisaż projektu fotograficzno-poetyckiego „Światłoczułe Słowa vol. 2, 3, 4” - w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. W marcu 2019 roku w Domu Powstańca Wielkopolskiego zaprezentował podczas premiery gnieźnieńskiej swoją książkę „Biało-Czerwona”, będącą finalizacją dziewięcioletniego projektu fotograficzno-dokumentalnego opisującego wizualnie nasze społeczeństwo w czasach burzliwych przemian społecznych, kulturowych i mentalnych.

Medale Koronacyjne otrzymali
płk pil. dr inż. Ireneusz Smykla

Pułkownik pilot dr inż. Ireneusz Smykla ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie na kierunku nawigator - oficer sztabu oraz Wojskową Akademię Techniczną o kierunku eksploatacja samolotów i śmigłowców. W 2000 roku z sukcesem obronił rozprawę doktorską na Akademii Obrony Narodowej w dziedzinie nauk wojskowych o specjalności taktyka. W latach 1986-1987 pełnił służbę jako oficer operacyjny 8 plmb w Mirosławcu. Od 1987 roku jest wykładowcą w Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej oraz w Akademickim Ośrodku Szkolenia Lotniczego WSOSP w Dęblinie. W latach 2015-2016 pracował na stanowisku starszego doradcy - szefa zespołu doradców w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Islamskiej Republiki Afganistanu w ramach misji NATO Resolute Support Mission. Organizator wielu konferencji naukowych dotyczących bezpieczeństwa. W 2018 roku wykonał skok spadochronowy nad Pierwszą Stolicą Polski, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Sławomir Biegała
Skoki z spadochronem rozpoczął w 1998 roku. W 1999 roku uczestniczył po raz pierwszy w zawodach spadochronowych oraz wykonał swój setny skok. Przez 21 lat uprawiania sportu brał udział w licznych mistrzostwach polski w spadochroniarstwie klasycznym. Największe osiągnięcie to wicemistrzostwo na XXX spadochronowych mistrzostwach polski juniorów we Włocławku w 2003 roku. Do tej pory wykonał ponad 1200 skoków z kilkunastu typów samolotów na różnych lotniskach w Polsce. W 2018 roku wykonał skok spadochronowy nad Pierwszą Stolicą Polski, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Skok w Gnieźnie był jego 1240 skokiem.

Wiesław Kilian
Absolwent studiów filologicznych, historycznych i politologicznych. Nauczyciel języka angielskiego, historii i WOS w Gimnazjum. Szkolenie spadochronowe i pierwsze skoki wykonał w 1992 roku w Aeroklubie Kujawskim w Inowrocławiu. Wielokrotny reprezentant tego klubu w mistrzostwach Polski, Pomorza i Kujaw oraz w wielu innych zawodach spadochronowych. Były prezes Aeroklubu Kujawskiego. Wykonywał skoki na większości lotnisk w Polsce i kilkudziesięciu rodzajach spadochronów: skoki dzienne i nocne, na zawodach, pokazach, na wodę, w górach i nad morzem. Od 2012 roku instruktor spadochronowy, który wyszkolił ponad 600 młodych skoczków: harcerzy, strzelców, studentów, wojskowych i innych adeptów spadochroniarstwa. Właściciel i szef Ośrodka Szkolenia Spadochronowego Inoskydive, które zorganizowało skoki spadochronowe w Gnieźnie 11 listopada 2018 roku w celu uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Wyróżnienie Prezydenta Miasta Gniezna otrzymał asp. szt. Adam Owczarzak
Jest dowódcą Grupy Realizacyjnej z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Wyszedł z inicjatywą oddania pierwszych w historii Gniezna skoków spadochronowych nad miastem z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Absolwent resocjalizacji i socjalizacji oraz Szkoły Aspirantów Policji w Pile o specjalizacji kryminalnej. Brał udział w licznych akcjach i zatrzymaniach szczególnie niebezpiecznych przestępców na terenie Powiatu gnieźnieńskiego oraz całego kraju. W latach 1995 i 1996 wicemistrz województwa wielkopolskiego w wieloboju policyjnym, wielokrotny mistrz Powiatu gnieźnieńskiego w strzelaniu. W 1997 roku wyróżniony przez Komendanta Głównego Policji gen. Marka Papałę za zabezpieczanie Pielgrzymki Papieża Jana Pawła II na terenie Gniezna. W 2012 otrzymał wyróżnienie Ministra Spraw Wewnętrznych za wzorowe wykonywanie zadań podczas zabezpieczenia EURO 2012. W 2017 roku dokonał przepłynięcia wpław J. Lednickiego - prawe linii brzegowej na długości 12 km. W 2018 roku wykonał skok spadochronowy nad Pierwszą Stolicą Polski, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Konkurs o Prymasie Tysiąclecia rozstrzygnięty! Ogłoszony przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie Ogólnopolski Konkurs Literacko-Artystyczny ?Primus... Środa, 13 października 2021
Dlaczego fantastyka w książkach jest tak popularna? Czytanie książek staje się coraz mniej popularne. Ludzie wolą oglądać filmy czy seriale i w ten sposób... Piątek, 8 października 2021
Dziękczynienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej za Beatyfikację Kard. Stefana Wyszyńskiego Program dziękczynienia obejmuje zarówno modlitwę, jak i wydarzenia o charakterze edukacyjno-kulturalnym.... Sobota, 4 września 2021
Muzyczna uczta w Archikatedrze Gnieźnieńskiej W najbliższy piątek, 27 sierpnia, mury Archikatedry Gnieźnieńskiej wypełnią niezwykłe brzmienia. Słuchaczy... Czwartek, 26 sierpnia 2021