moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Szkoła jest przede wszystkim dla ucznia, a nie dla nauczyciela"

Wtorek, 23 kwietnia 2019

Nie słabną emocje na linii nauczyciele - rząd - rodzice uczniów. Na temat sporu wypowiedział się poseł Krzysztof Ostrowski.

Nie jestem przekonany do tego, że te problemy da się rozwiązać w taki sposób, jaki proponuje Związek Nauczycielstwa Polskiego, czyli poprzez strajk kosztem nauczania i uczniów - mówi poseł Krzysztof Ostrowski. To godzi w etos nauczyciela, rodziców i uczniów, dzieli bardzo szkołę, nauczycieli. Taka sytuacja będzie miała bardzo długofalowe skutki. Poza tym uważam, że sukces akcji strajkowej w ten sposób jak to widzi ZNP, czyli podwyższenie o znaczną kwotę wszystkim nauczycielom pensji, czyli nie w powiązaniu z dobrą pracą, z wynikami edukacji, z obecną pensją, przyczyni się tylko do utrwalenia tego obrazu szkoły jaki mamy. Szkoła jest przede wszystkim dla ucznia a nie dla nauczyciela. (...) Słyszałem, że samorządowcy chcą finansować nauczycielom ten okres strajkowy. Zresztą takie wypowiedzi padały także z innych stron. Jest stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej, że nie można finansować czasu pracy w okresie strajku. Stanowisko samorządowców jest takie, że przesuniemy te pieniądze do funduszu nagród i potem wypłacimy strajkującym nauczycielom w postaci nagród. Ja mam pytanie do pana starosty, pana prezydenta: jak chcą nagrodzić nauczycieli, którzy poszli do szkoły i nie zawiedli dzieci, młodzieży i rodziców. To jest głęboko nieetyczne. Jeżeli chcą natomiast finansować to z własnych, prywatnych pieniędzy - żyjemy w demokratycznym kraju, takie rzeczy są możliwe i nawet taka rzecz jest moralna. (...) Rolą samorządowca jest się jednoczyć i szukać rozwiązania problemu a nie opowiadać się po którejś stronie i nakręcać spiralę emocji, także proszę kolegów o opamiętanie się i zastanowienie się jaki jest etos samorządowca i prezydenta.
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(24)

 • 03.05.2019 13:52  Odpowiedz na komentarz

  p.takie bzdury,możecie wmawiać tylko do wyborów.

 • 29.04.2019 19:07  Odpowiedz na komentarz

  Nie podobają się wam nauczyciele ? Nie ma sprawy . Są szkoły prywatne, tam wysyłajcie swoje dzieci.Przecuez macie wybór Rodzice!

 • 29.04.2019 19:04  Odpowiedz na komentarz

  Dlaczego nie pokazujecie wszystkich komentarzy ??? Też segreguje ten portal ?

 • 29.04.2019 10:35  Odpowiedz na komentarz

  ale 500 + dawane jest w oderwaniu od pracy i zarobków. wtedy można?

 • 28.04.2019 21:12  Odpowiedz na komentarz

  Pan ostrowski i cały PiS nić sęsownego nie zbobikli ażeby nauczyciele przestali strajkować. Ciekaw jestem ilu nauczycieli z Gniezna zagłosuje na PiS w wyborach.

 • 26.04.2019 09:14  Odpowiedz na komentarz

  Tak naprawdę jest możliwość porozumienia się nauczycieli z rządem. Trzeba tylko odsunąć Schetynę i tę całą koalicję od wpływu na strajk oraz można by rozważyć aresztowanie Broniarza. Sądzę, że wtedy negocjacje lepiej będą się toczyć i w końcu coś wspólnie zostanie wypracowane. Póki co to nauczycieli wykorzystują siły antydemokratyczne, aby powrócić do władzy.

 • 26.04.2019 04:06  Odpowiedz na komentarz

  Irytuje mnie to po co wgl był ten strajk? Skoro nauczyciele mają takie niskie pensje jak to mówią to skąd prawie każdego nauczyciela z naszej szkoły stać na auto za kilka tysięcy nie rozumiem tego 1800ZŁ zarabiają akurat A auto za 10 tyś lub więcej też bym tak chciał siedzieć 4 godziny na dupie i iść do domu lub 2 a ja żeby coś zarobić mogę iść do pracy w WAKACJE bo muszę skończyć edukację

 • 25.04.2019 19:56  Odpowiedz na komentarz

  uważam, Że głęboko nieetycznie zachowali się łamistrajki i wszyscy ci, którzy wzięli udział w egzaminach. gdyby nie udało się zebrać komisji z wyżej wymienionych osób, strajk skończyłby się po dwóch dniach. nauczyciele strajkujący dali dzieciom lekcję życia. Mimo przeciwności walczą o godność i lepsze warunki. szkoła jest tylko dla uczniów, nie dla nauczycieli, ale to oni ją tworzĄ.

 • 25.04.2019 10:07  Odpowiedz na komentarz

  jaki fundusz nagród.Podejmują prace, podpisują umowę a tym samym mają obowiązek wykonywać pracę jak najlepiej za ktorą otrzymują wynagrodzenie dlaczego więc dwa razy płacić za to samo
  czy któryś wykonuje jakieś nadzwyczajne zadania wykraczające poza granice wynikające z umowy
  postkomunistyczna rozrzutność

 • 25.04.2019 09:48  Odpowiedz na komentarz

  ja w obecnym systemie nauczania uważam że nauczycielom też nie dał bym podwyżek.Gdyż uczniowie więcej czasu na naukę spędzają w domu z rodzicami przygnieceni ogromem zadań domowych które powinny przerabiać w szkole z nauczycielami.niestety nauczyciele za mało godzin pracują i nie mają czasu uczyć tylko sprawdzają co też dzieciaki nauczyły się w domu.
  swoją metodyką zabierają tylko cenny czas.

 • 25.04.2019 07:39  Odpowiedz na komentarz

  W gminie Gniezno gdzie urzęduje twoja podwojtiwa jest sodoma i gomora. Weź się tam za porządki.

 • 25.04.2019 07:37  Odpowiedz na komentarz

  Krzysztof nie masz nic nauczycielą do zaoferowania, zbliżają się wybory i na siłę się udzielasz,

 • Brawo panie Ostrowski ...słuszne stwierdzenie !!!

 • 24.04.2019 22:22  Odpowiedz na komentarz

  szkoła PODSTAWOWA NR 9 PRZY ULICY STASZICA, OD CZWARTKU TEŻ ROZPOCZYNA LEKCJE DLA UCZNIÓW. aLE BEDĄ SIĘ ONE ODBYWAŁY W NIEPEŁNYM WYMIARZE GODZIN. DLACZEGO? PRAWDOPODOBNIE TYLKO NIEKTÓRZY NAUCZYCIELI DOSZLI DO WNIOSKU, ZE JUŻ NIE MA SENSU DALEJ PROWADZIĆ TEGO STRAJKU. reszta NAUCZYCIELI STRAJKUJE DALEJ I ZALEGŁOŚCI UCZNIÓW Z POZOSTAŁYCH PRZEDMIOTÓW BĘDĄ ROSŁY DALEJ !

 • 24.04.2019 17:03  Odpowiedz na komentarz

  jestem ciekawa kto tym dzieciakom zwróci te tygodnie bez nauki, nie każdy jest geniuszem i nadrobi wszystko w dwa razy szybszym tempie, normalnie w tym czasie odbyłoby sie z 5 sprawdzianów w szkole mojej córki. W wakacje założe się, że samym nauczycielom sie nie bedzie chciało siedziec w szkole, nie wyobrazam sobie ze bedzie piekne lato a uczniowie pilnie beda odrabiac strajk, wstyd olewac prace

 • 24.04.2019 13:32  Odpowiedz na komentarz

  Ludzie pracują za 2000Tys ciężko po osiem godzin, chce dorobić pracuje nadgodziny, nauczyciele nawet po czterech godzinach idą do domu, mówią ze biorą pracę do domu to niech prcuje wiecej godzin więcej zarobi będzie miał nadgodziny ale to by byla KRZYWDA.Zal mi uczni bo oni się nie martwią nimi,tylko tak MÓWIĄ beznadzieja.

  29.04.2019 10:38

  za 2000 tys to każdy chciałby pracować. Dać nauczycielom 2000 tys złotych, toś mądrze rzekł.

 • 24.04.2019 00:31  Odpowiedz na komentarz

  nauczycieli powinni oceniac metodycy bez zapowiedzi i uczniowie a nie dyrektorzy. co to za dziadoski tytul dyplomowany itp zniesc to i bedzie ok. stopnie nadawac po 30 hospitacjach nie zapowiedzianych z kuratorium to sie poziom nauczania podniesie i bedzie awans .

 • 23.04.2019 18:57  Odpowiedz na komentarz

  Zabawne, kiedy o etosie, moralności i etyce mówi człowiek, który wielokrotnie głosował nad ustawami łamiącymi prawo. Obok na zdjęciu pan, który też robi za pisowską maszynkę do głosowania. tIAAA, NAGRADZAJCIE ŁAMISTRAJKÓW, NIECH Żyje komuna!

 • 23.04.2019 17:31  Odpowiedz na komentarz

  panie ostrowski ja uważam że bardzo dużo nauczycieli jest fanatykami i zwolennikami po i sld i dlatego mamy taki kłopot.Panowie prezydent i starosta są z po i ludzie mający coś do powiedzenia w naszym mieście to byłe pzpr,a teraz sld.

 • 23.04.2019 16:36  Odpowiedz na komentarz

  ZGADZAM SIĘ Z PANEM OSTROWSKIM. TO NIEDORZECZNE DOMAGAĆ SIĘ PODWYŻKI I NIE CHCIEĆ ZWIĘKSZENIA LICZBY GODZIN PRACY CZY CHCIEĆ SAMEMU WYZNACZAĆ CZEGO UCZYĆ. NIE ZNAM RODZICÓW POPIERAJĄCYCH STRAJK, BUDASZ NIECH MÓWI ZA SIEBIE, A NIE ZA MNIEJSZOŚĆ MIESZKAŃCÓW MIASTA! sTANOWCZE NIE DLA NAGRADZANIA ZACHOWAŃ NA SZKODĘ NAJMŁODSZYCH MIESZKAŃCÓW

 • nasi rządzący nie potrzebują przecież sami odbierają wysokie pensje np 10000 zł i mają służbowe samochody krew mnie zalewa jak usłyszałem że rządowe samochody kosztują 3oooooo zł jak to kukiz mówił kiedyś o rządowych samochodach wielka orkiestra zbierała na karetki a rząd sobie zakupił nową flote nowych samochodów link do wypowiedzi kukiza; https://www.youtube.com/watch?v=1agWjAh_3mo

 • Pan poseł mówi, że należy doceniać dobrych nauczycieli. To ja się pytam, dlaczego się wycofaliście z pomysłu dodatkowych 500zł dla wyróżniających się nauczycieli??? A teraz z tych pieniędzy chcecie dać te 9% podwyżki. I to ma być docenianie dobrych nauczycieli. Przeczycie sami sobie.

  23.04.2019 18:02

  Gdyby nauczyciela oceniał uczeń to można dać nawet 1000zł nagrody. W rzeczywistości jest tak, że nagrody przyznaje dyrektor szkoły w myśl zasady "mierny ale wierny"

PODOBNE TEMATY
Radny Artur Kuczma przechodzi do partii Szymona Hołowni Artur Kuczma, radny Rady Miasta Gniezna, poinformowało dzisiaj na swoim fanpage'u, że opuszcza szeregi... Poniedziałek, 12 kwietnia 2021
PiS nie zgadza się ze słowami starosty. Jak zdaniem radnych opozycji wygląda budżet powiatu? Marcin Makohoński wypowiedział się na temat stanu finansów powiatu gnieźnieńskiego. Zdaniem radnego... Czwartek, 8 kwietnia 2021
4 mln zł dla SP nr 3! Niezrozumiała "miłość" prezydenta Budasza i posła Dolaty? Szkoła Podstawowa nr 3 w Gnieźnie otrzymała 4 mln zł na budowę hali sportowej. Środki pochodzą z budżetu... Niedziela, 4 kwietnia 2021
List Zbigniewa Dolaty do Redakcji portalu moje-gniezno.pl W piątek 12 marca 2021 r. ukazał się artykuł pt. "Irracjonalne zachowanie posła Dolaty! Nagrywał spotkanie... Środa, 17 marca 2021