moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nadleśnictwo podsumowało skutki nawałnicy

Czwartek, 1 lutego 2018
 • Nadleśnictwo podsumowało skutki nawałnicy

W czwartek, w Nadleśnictwie Gniezno odbyło się podsumowanie prac związanych z uprzątaniem skutków sierpniowej nawałnicy. Okazało się, że prace idą w dobrym tempie. Niestety, straty w lesistości są ogromne.

Na razie straty określiliśmy na poziomie 800 tysięcy metrów sześciennych zniszczonego drewna - mówi Michał Michalak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gniezno. Powierzchniowo jest to 6 100 hektarów, które uległy zniszczeniu, w tym 2 300 faktycznie uległo zniszczeniu w stu procentach. Przyrodniczo to jest po prostu nie do obliczenia, materialnie jest to kilkadziesiąt milionów złotych. Na dzień dzisiejszy mamy uprzątnięte 550 hektarów. Ponad 280 hektarów mamy uprzątnięte częściowo, więc jak to zsumujemy, to mamy uprzątnięty teren ok. 830 hektarów. Jest to praca na kilka, jak nie kilkanaście lat.

W konferencji wziął udział również dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, który podkreślił, że region gnieźnieński jest czwartym w Polsce pod względem strat poniesionych wskutek nawałnicy. Jeżeli chodzi o teren dyrekcji poznańskiej, jest to najbardziej uszkodzone nadleśnictwo - mówi Tomasz Markiewicz, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. W skali kraju jest to czwarte pod względem ilości uszkodzeń nadleśnictwo w Polsce, więc mówimy o bardzo poważnych uszkodzeniach i stratach. Pracę gnieźnieńskich leśników oceniam bardzo pozytywnie, z dużym zaangażowaniem ludzkim, ale również bardzo w całym procesie organizacji pracy, wszystkich dokumentów, wszystko jest na bardzo dobrym poziomie. Drewna jest sporo, w szczególności tego drewna niższej jakości, czyli przeznaczanego na papier czy płyty. Staramy się to regulować w skali nie tylko regionu, ale i kraju, wstrzymując pozyskanie w innych miejscach, żeby sprzedać w miarę dobrze to drewno.

Największe straty odnotowała Gmina Mieleszyn. Sytuacja w naszej gminie wygląda tragicznie - mówi Janusz Kamiński, Wójt Gminy Mieleszyn. Od 70 do 80% jest strat w drzewostanie - chodzi tutaj o Leśnictwo Kowalewko, Leśnictwo Nowaszyce. Obraz jest straszny, przygnębiający. Robi to wrażenie takie, że gmina bardzo straciła na walorach krajobrazowo-przyrodniczych, którymi zawsze staraliśmy się chwalić. Ponad 25% lesistości na terenie naszej gminy w tej chwili zostało zniszczonych. Są nadzieje, ale to już na następne pokolenia, że te lasy zostaną odbudowane. Nie możemy się pozbierać po tym co się stało.

Nie tylko tereny należące do Skarbu Państwa zostały zniszczone podczas nawałnicy. Starostwo Powiatowe pomaga również właścicielom lasów prywatnych. Starosta zawsze ma pieczę nad tymi lasami, które nie są własnością Skarbu Państwa - mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. To jest nasza rola, żeby mieć pod opieką tereny prywatne. Ogromna zasługa w tym jest Wydziału Ochrony Środowiska, który przejął ten ciężar prac, to jest przyjmowania wniosków, opracowywania i wskazywania, że te wnioski są zrobione dobrze. Wówczas wniosek jest przyjmowany i do tego musi być dokumentacja fotograficzna, która jest bardzo pomocna. Wówczas wydawana jest decyzja przez Starostwo. Mamy podpisane porozumienie z lasami na temat przekazywania środków. Wystarczy przyjść do Starostwa i wszystkie informacje zostaną udzielone.

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(11)

 • 05.02.2018 22:28  Odpowiedz na komentarz

  Do Normalne
  Widzę ze nie masz wiedzy na ten temat ze tak się cieszysz na te ochłapy.
  Pieniądze może jakieś Ci wypłacą po uprzątnięciu skutków nawałnicy i przygotowania ziemi po lesie do nowego zalesienia.Koszt przygotowania po nawałnicy 1ha ziemi do ponownego zalesienia od 15 tyś zł plus kilka tyś kolejnych na sadzonki i robociznę.
  Ze sprzedaż drewna są marne pieniądze a koszt wycinki lasu ogromny.
  Matematyka się kłania.Nikt Ci nie nawali za te Twoje starty zobaczysz jaki grosz dostaniesz i na jakich warunkach.

  06.02.2018 09:28

  Wpuść biebnych ludzi to ci sprzątną za darmo,może za symboliczne pieniądze. Właściciele za wiatrołomy chcą jak za dobre drewno

 • 05.02.2018 21:08  Odpowiedz na komentarz

  Kwiatek mi uschnął. Może ktoś podpowie gdzie się udać po kasę ? Co za ludzie...

 • Dlaczego drewno jest tak drogie ,dlaczego dla mieszkańców powiatów w których była nawałnica nie obniżki cen ?????? Duża część drewna powalonego się zmarnuje ,ale ceny nie obniżą.......

 • 03.02.2018 22:26  Odpowiedz na komentarz

  Do Normalne -Wniosek złożyłeś?dostałeś pieniądze jakieś ze tak mówisz?Bo ja poskładałem wszystko możliwe i to jest jeden wielki kit ze coś dadzą.Chodzi o to ze głupoty w media wpuszczają ze jakieś pieniądze na lasy prywatne dają nic nie dają,a jak by może co dali to w zamian musisz 10 razy więcej później oddać jak weźmiesz.

  04.02.2018 19:26

  złożyłem i spokojnie czekam a nie marudze i wymyśłam- cieszę sie ze choc dostane za te straty bo mogłoby nie być NIC!!!! Pieniądze same nie spadają z nieba . Ciekawe czy się pochwalisz jak dostaniesz. Jak sprzedaż drewno to jeszcze zarobisz na tym wiec nie jęcz!

 • 03.02.2018 10:13  Odpowiedz na komentarz

  Masz własność, obojętnie jaką to sam sobie inwestuj. Nie chcesz to sprzedaj .Chcecie być właścicielami wszystkiego a forse brać id podatników i Unii Europejskiej na którą tak wrzeszczycie. Sami sobie radzcie.

  07.02.2018 08:35

  Grzyb , masz rację, Chcą być właścicielami, ale za wszystko chcą żeby im płacić. Za skutki natury, za stonke, za chore zwierzaki , za auta, co kupil tanio, a teraz coś nie tak . No za wszystko chcą zwrotkę kasy. Tacy nowobogaccy i jacy wazni .Właściciele mieszkań to muszą sobie sami radzić. Twoje, to plac za swoje.

  04.02.2018 21:23

  Spadaj Grzybie!mądry żeś jest aż za...

 • Nie piszcie głupot ze starostwo pomaga właścicielom lasów prywatnych .Nic nie pomaga ani się tym nie interesuje!!!Człowiek jest zdany sam na siebie!Powiem jedno nigdy więcej lasu bo więcej z tym kłopotu jak zysku.Do lasu jest dokładka kompletna!Mówili coś gdzieś ze będzie do lasu prywatnego 6 tyś zł jakiego odszkodowania,a nie ma ani grosza,a warunki starostwo sobie jakieś wymyśla...i ze już zalesiać trzeba od nowa aby je zrealizować wasze zachcianki by musiało być 100,000zł do ha lasu.Koszt wycinki lasu to jest stawka mniej więcej 60zł za m3 wycinki drewna czyli za 1 ha może być koszt od 12000zł do 30000 tyś zł lub i więcej,a drewno najlepszej jakości najchętniej by chciano płacić 100zł m3.

  02.02.2018 22:05

  to ma być rekompensata za straty w wyniku nawałnicy a nie zarobek a żeby dostać pięniadze trzeba złożyć dokumenty i tyle

PODOBNE TEMATY
Ostrzeżenie meteorologiczne: burze z gradem W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń przekazujemy treść ostrzeżenia meteorologicznego nr... Wtorek, 10 sierpnia 2021
Ostrzeżenie meteorologiczne: burze z gradem W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń przekazujemy treść ostrzeżenia meteorologicznego nr... Wtorek, 22 czerwca 2021
Ostrzeżenie meteorologiczne: burze z gradem W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń przekazujemy treść ostrzeżenia meteorologicznego nr... Poniedziałek, 21 czerwca 2021
Ostrzeżenie meteorologiczne: przymrozki W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń przekazujemy treść ostrzeżenia meteorologicznego nr... Piątek, 7 maja 2021