moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dr n. med. Dariusz Mińkowski o pionierskiej operacji w gnieźnieńskim szpitalu

Poniedziałek, 18 września 2017
 • Dr n. med. Dariusz Mińkowski o pionierskiej operacji w gnieźnieńskim szpitalu

"W czerwcu mama po prostu gasła w oczach" - mówi Anna, córka 75-letniej gnieźnianki Pani Haliny. Dziś, po udanej operacji, której 17 lipca 2017 r. podjęli się lekarze pracujący na oddziale chirurgii szpitala w Gnieźnie, starsza Pani porusza się już samodzielnie. Osoba, która wcześniej nie wychodziła z domu i pogodziła się już z oczekiwaniem końca, sama zaprasza rodzinę do wyjścia na miasto. "Lekarze dali mojej mamie drugie życie" - dodaje szczęśliwa córka.

P: Czy przepuklina to powszechna choroba?
Dr Dariusz Mińkowski: Tak, przepukliny  brzuszne należą do najczęstszych problemów chirurgicznych. Wśród przepuklin, które spotykamy najczęściej należy wymienić: przepukliny pachwinowe (występują zdecydowanie częściej u mężczyzn, szacuje się, że nawet u 1 na 10 mężczyzn w ciągu całego życia wystąpią objawy przepukliny), przepukliny pępkowe i udowe (występują częściej u kobiet), przepukliny okolicy nadbrzusza i przepukliny pooperacyjne (związane z powikłaniami gojenia po przebytych wcześniej operacjach chirurgicznych).

P: Jak rozpoznać u siebie przepuklinę we wczesnym stadium?
Dr Dariusz Mińkowski: Jednym z pierwszych objawów, które mogą wskazywać na rozwój przepukliny jest lekki ból w okolicach pachwiny lub uczucie napięcia w tej części ciała, które jest odczuwalne po wysiłku fizycznym czy oddaniu stolca. Kolejnym stadium choroby jest małe uwypuklenie w tym obszarze, które pojawia się np. podczas śmiechu czy kaszlu, ale chowa się samo. Jest to moment, w którym powinniśmy już zdecydować się na spotkanie z lekarzem. Kiedy uwypuklenie jest większe i nie jest możliwe wepchnięcie go z powrotem, jest to ostatni moment na wizytę u chirurga. Przy przepuklinie pępkowej często pierwszym objawem jest ból brzucha, który może być mylony z objawami choroby wrzodowej.
Dolegliwości opisywane powyżej mogą dotyczyć różnych okolic ciała (różne typy przepuklin ), nie tylko okolicy pachwinowej, ale w tym obszarze oczywiście przepukliny występują najczęściej. W przypadku wczesnych objawów przepukliny pojawiają się w pozycji stojącej, w czasie wysiłku, a „znikają” w trakcie odpoczynku i w pozycji leżącej. 
Warto podkreślić, że szczególnie niebezpiecznym objawem, którego nie należy lekceważyć w przypadku zdiagnozowanej przepukliny jest wystąpienie nagłego, silnego bólu i objawów stanu zapalnego w okolicy przepukliny. Najczęściej świadczy to o uwięźnięciu przepukliny i stanowi wskazanie do pilnej operacji chirurgicznej.
Warto również nadmienić, że nie każde uwypuklenie powłok ściany jamy brzusznej jest przepukliną i trzeba je różnicować z innymi chorobami. Takie uwypuklenie np.: w okolicy pachwinowej może być spowodowane powiększeniem węzłów chłonnych, schorzeniami urologicznymi, tętniakiem, guzem nowotworowym.

P: Jakie osoby są szczególnie narażone na powstanie przepukliny?
Dr Dariusz Mińkowski: Najbardziej narażone na powstanie przepukliny są:
 • dzieci w okresie intensywnego wzrostu,
 • osoby w starszym wieku,
 • osoby wykonujące ciężką, fizyczną pracę lub ćwiczący na siłowni,
 • osoby z długotrwałym kaszlem,
 • osoby z problemami żołądkowymi , jak np. zaparcia,
 • osoby z nadwagą,
 • kobiety w ciąży;
Powstaniu przepukliny sprzyjają dwa czynniki: obecność tzw. miejsc zmniejszonego oporu w obrębie powłok brzusznych (są to naturalne lub nabyte miejsca, w których powięź ściany jamy brzusznej jest osłabiona) i wzmożone ciśnienie wewnątrzbrzuszne. Wszystkie choroby i sytuacje, które prowadzą do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego predysponują do wystąpienia przepuklin brzusznych. Są to najczęściej przewlekły kaszel (związany np.: z astmą oskrzelową lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc), uporczywe zaparcia ( zwłaszcza w wieku podeszłym), problemy z oddawaniem moczu związane z przerostem gruczołu krokowego.
Warto również zwrócić uwagę na zwiększone ryzyko występowania przepuklin u osób, u których przepukliny występowały w rodzinie np. u rodziców lub rodzeństwa.

P: W jaki sposób można uniknąć przepukliny jeżeli jest się w grupie osób nią zagrożonych?
Dr Dariusz Mińkowski: Najlepszym sposobem na uniknięcie przepukliny jest zredukowanie czynników ryzyka.  W związku z tym należy np.:
 • podejmować rozważną i systematyczną aktywność fizyczną,
 • zredukować masę ciała,
 • (w miarę możliwości) pozbyć się problemów żołądkowych czy przewlekłych kłopotów oddechowych.
Prawidłowe leczenie schorzeń prowadzących do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego (które zostały wymienione wcześniej, jak astma, zaparcia czy oczywiście otyłość ) może zmniejszyć ryzyko wystąpienia przepukliny.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(2)

 • 20.09.2017 11:32  Odpowiedz na komentarz

  Cha, cha, cha -proponuję tę metodę opisać w English Medical Journal.Panie Dyrektorze tego szpitala - czy nie ma pan innych lekarzy,żeby wypowiedzieli się o tym wydarzeniu i przestrzegli pana przed narażaniem się na lekką śmieszność?

 • 19.09.2017 12:10  Odpowiedz na komentarz

  Operacja przepukliny to ma być taki wielki sukces.
  Operacja podjętego tętniaka W Gnieźnie dwa i pół roku temu przez doktora Bembniste to był wielki sukces.Pacjent żyje I cieszy się pełnią zdrowia.
  A o śmierci pacjentki po laparaskopowym usunięciu kamieni żółciowych to nikt NIE piszę.Teraz mamy wybitnych chirurgów P.dyrektorze.

PODOBNE TEMATY
Strażacki Piknik Morsów dla Tymka Kamińskiego Ochotnicza Straż Pożarna w Witkowie, wraz z gronem ludzi o wielkim sercu, organizuje Strażacki Piknik... Piątek, 28 stycznia 2022
Lek na wagę złota! Pilnie potrzebna pomoc dla Igora Kilka tygodni przed Niedzielą Wielkiej Nocy 2013r. dowiedzieliśmy się o chorobie Igora - nowotwór złośliwy... Piątek, 28 stycznia 2022
Tysiąc złotych mandatu dla rowerzysty! Od 1 stycznia weszły w życie zmiany przepisów prawa o ruchu drogowym, które zwiększyły wysokość grzywien... Czwartek, 27 stycznia 2022
Ruszył proces w sprawie bratobójstwa w Kłecku! Oskarżony przyznał się do winy Mateusz G. (26 lat) pojawił się wczoraj na ławie oskarżonych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Mężczyzna... Środa, 26 stycznia 2022