moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

XIV edycja Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny - Certyfikat POT

Niedziela, 30 października 2016
  • XIV edycja Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny - Certyfikat POT

Wielkopolska Organizacja Turystyczna, organizator etapu regionalnego XIV edycji Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny - Certyfikat POT wspólnie z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, Patronem Honorowym Konkursu przedstawiają zgłoszone produkty turystyczne z Wielkopolski. Troje laureatów otrzyma nominację do etapu ogólnopolskiego Konkursu. Do Konkursu na Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystyczne - etapu regionalnego nie zgłoszono kandydatur.

KANDYDACI DO KONKURSU O CERTYFIKAT POT
KATEGORIA WYDARZENIE CYKLICZNE
Festiwal Kultury Słowiańskiej "Koronacja Królewska" w Gnieźnie
Jak sama nazwa wskazuje, wydarzenie inspirowane jest gnieźnieńskimi koronacjami pierwszych pięciu polskich królów - wyjątkowo jednak, tegoroczna edycja poświęcona była chrztowi Mieszka I, którego 1050. rocznicę obchodzimy w tym roku. Na położonym u podnóża Wzgórza Lecha Placu św. Wojciecha można dotknąć, poczuć smak i zapach średniowiecza. Zobaczyć jak wykonywano przedmioty codziennego użytku, skosztować przygotowywanych na dawną modłę przysmaków czy posłuchać opowieści sokolnika. Dla śmiałków są turnieje łucznicze, walki wojów, rzucanie toporkiem czy strzelanie z balisty, a także pokazy woltyżerki konnej. Przezabawnym widowiskiem są mecze rugby, w których zamiast piłki wojownicy używają główki kapusty. Kramy uginają się od tradycyjnych wędlin, chlebów, kozich serów, ale też drewnianych naczyń, mieczy, łuków oraz rzeźb z drewna. Impreza stała się wizytówką Pierwszej Stolicy Polski, przyciągając corocznie rzesze turystów z Polski i zagranicy.

Dni Twierdzy Poznań
W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie obiektami fortyfikacyjnymi. Do niedawna problemem był brak ich dostępności. Dzięki Dniom Twierdzy Poznań ta bariera została pokonana. Turysta otrzymuje gotową ofertę z ciekawym programem towarzyszącym. Na dwudniową imprezę organizowaną w wybrany wakacyjny weekend składa się kilkanaście miejsc związanych z poznańskimi fortyfikacjami od średniowiecza do współczesności, z których największe i najważniejsze to XIX-wieczne forty. Na zwiedzających czekają dodatkowe atrakcje w postaci m.in. spacerów z przewodnikami w mundurach z epoki, inscenizacji historycznych, warsztatów dla dzieci czy wojskowej kuchni. Przygotowana jest także specjalna Linia Autobusowa. Podczas ostatniej, czwartej edycji miłośników fortów było ponad 10 tysięcy.

Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą
Już dwunasty rok z rzędu ten dwudniowy festiwal odbywa się w wyjątkowym miejscu - na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, zrekonstruowanego średniowiecznego grodu oraz pocysterskiego klasztoru. Każda kolejna edycja charakteryzuje się nowym tematem przewodnim. Mnogość wydarzeń: występy grup rekonstruktorów, koncerty, wystawy, wykłady, zabawy integracyjne, jarmark rozmaitości - zapewniają rozrywkę wszystkim odwiedzającym. Jest to impreza wpisująca się w obecne trendy. Weekendowa, w centralnej Polsce, ogólnodostępna i bezpłatna - wprost idealna na krótki, ale obfitujący w atrakcje wyjazd. Strona internetowa i prospekty promują też miejsca noclegowe oraz punkty gastronomiczne pozostawiając po stronie gościa jedynie kontakt z wybranymi. Marketing szeptany to klucz sukcesu tego festiwalu!

Piknik Szybowcowy "Leszno. Rozwiń skrzydła!"
Największe w Europie lotnisko trawiaste w Lesznie to jedno z najdogodniejszych dla szybownictwa miejsc na świecie. Leszno jest jedynym miastem, w którym czterokrotnie odbywały się Szybowcowe Mistrzostwa Świata. Piknik Szybowcowy "Leszno. Rozwiń skrzydła!" wykorzystuje potencjał tego unikalnego i wyjątkowego na skalę międzynarodową miejsca. Pokazy - również nocne - powietrzne akrobacje szybowników, paralotniarzy, spadochroniarzy i baloniarzy, ale też pilotów maszyn z okresu II wojny światowej i wielozadaniowych F-16. Najlepsi piloci z Polski i świata. A już na ziemi można podziwiać pojazdy zabytkowe i historyczne, grupy rekonstrukcyjne, wejść do wnętrza samolotów i śmigłowców. Pierwsza edycja pikniku, która miała miejsce w 2007 roku była wydarzeniem lokalnym i zgromadziła trzy tysiące osób. W tym roku na "lotnicze show" przyszło ponad 40 tysięcy. Za rok po raz pierwszy piknik potrwa trzy dni. Odbędą się dwudniowe nocne pokazy oraz koncerty muzyczne co sprawi, że impreza stanie się jedyną taką w Polsce i Europie.

Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach

Zbiór zboża, omłoty, orka, "Traktor Pulling", "Odpalanie bombaja" to wszystko podczas największego w Polsce zlotu miłośników starego sprzętu rolniczego, którzy do Wilkowic przyjeżdżają z unikatowymi eksponatami. Wystawie towarzyszą liczne pokazy i konkurencje. Inicjatorem imprezy był Jerzy Samelczak - kolekcjoner i mieszkaniec miejscowości Targowisko w gminie Lipno. Jako mechanik w latach sześćdziesiątych pracował głównie przy naprawie ciągników rolniczych Ursus C45 potocznie zwanymi "bombajami". Zdobyta wtedy wiedza i doświadczenie sprawiły, że dla wielu był autorytetem w tej dziedzinie. Festiwal już z 15 letnim stażem ma ogromny wpływ na popularyzację zabytkowych maszyn i urządzeń rolniczych. Rozwijająca się w Polsce od wielu lat moda na zbieranie, restaurowanie i kolekcjonowanie zabytkowych maszyn rolniczych, to z całą pewnością zasługa wilkowickiego festiwalu.
 
KATEGORIA OBIEKT
Muzeum Pałac w Rogalinie, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu
Odnowiony w czerwcu ubiegłego roku zespół pałacowy w Rogalinie pierwszy raz po II wojnie światowej został udostępniony publiczności w pełnym zakresie. Całkowity powrót do wyglądu sprzed wojny był sporym wyzywaniem. Przy rewaloryzacji posiłkowano się zapiskami hrabiego Edwarda Raczyńskiego, zdjęciami a także wspomnieniami osób, które pamiętają dawny pałac. Goście mogą tu zwiedzić historyczne wnętrza z wyposażeniem od XVIII wieku do czasów międzywojennych, okazałą neorokokową bibliotekę z bogatą snycerką, galerię malarstwa z dziełami Jana Matejki, Jacka Malczewskiego oraz innych znakomitych polskich i europejskich artystów. Dodatkową atrakcję stanowi powozownia, a w niej lektyki, powozy i sanie oraz ogród rokokowy i park krajobrazowy z unikatowym w skali europejskiej skupiskiem wiekowych dębów. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Są tu specjalne podjazdy, makiety i dotykowe reliefy przestrzenne wybranych wnętrz i elementów dekoracji z opisem brajlowskim.

Siedlisko Chata Miłkowska
To numer jeden w IX edycji Konkursu na Najlepszy Obiekt Turystyki na Obszarach Wiejskich w Wielkopolsce, zdobywca ogólnopolskiego wyróżnienia "Kwatera na Medal". Wiejsko-leśny krajobraz, tereny do spacerów i jezioro oddalone o niespełna 5 km są atutami tego gospodarstwa agroturystycznego ukierunkowanego na rodziny z małymi dziećmi. Ofertę noclegową uzupełniają atrakcje dla najmłodszych jak labirynt zbożowy, dojenie kozy, karmienie królików, przejażdżki na koniu. Organizowane są też konkursy, na przykład na imię dla nowonarodzonej owieczki. Ponadto wspólne zabawy i zajęcia, jak wyprawa po koniczynę dla zwierząt, poszukiwanie skarbów, wodne hasanki w ogrodzie czy ogniska. Kuchnia jest tradycyjna, oparta na lokalnych produktach i uwzględnia potrawy chętnie spożywane przez dzieci, również te z dietą bezglutenową i bezmleczną. Codziennie gotowane są pyszne kompoty z owoców pochodzących z ekologicznego gospodarstwa. Do tego serwowane są sery produkowane na miejscu i świeże kozie mleko.

Folwark Wąsowo
15 zabytkowych budynków i 5-cio hektarowy brukowany dziedziniec. W XIX wieku było to najnowocześniejsze przedsiębiorstwo rolne tej części Europy. Obecnie jest rodzinnym, odrestaurowanym gospodarstwem ekologicznym z bazą noclegową i piękną kamienną Stodołą o powierzchni 500 m², gdzie odbywają się wesela i imprezy. To rzeczywiście obiekt na piątkę. W ubiegłym roku Folwark Wąsowo uplasował się na I miejscu w konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa na najlepszy obiekt agroturystyczny w Wielkopolsce, a w roku bieżącym zdobył wyróżnienie przyznane przez Generalnego Konserwatora Zabytków w konkursie Zabytek Zadbany. Obiekt należy do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska i oferuje produkty ekologiczne, głównie z buraków i ogórków nagrodzone wieloma medalami. Właściciele wspierają Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa. To tu zorganizowano event na trzysta osób rozpoczynający festiwal z udziałem zagranicznych gości - uczestników konkursu plecionkarstwa.

Pałac Tłokinia Restauracja Hotel
Szlachecka rezydencja z początku XX wieku otoczona 6 ha parkiem z 250-letnimi dębami, położona jest w urokliwej Tłokini Kościelnej zaledwie 7 km od najstarszego miasta w Polsce - Kalisza. Ducha historii czuć tu na każdym kroku. Wspaniałe antyki, obrazy, bibeloty przybliżają dawne czasy tego miejsca. Pałac był świadkiem jednego z głośniejszych współczesnych ślubów. To właśnie tutaj postanowili pobrać się Monika Richardson i Zbigniew Zamachowski. Pałacowy szef kuchni może poszczycić się tytułem Szefa Kuchni Tradycyjnej w Południowej Wielkopolsce. Serwuje doskonałe sezonowe dania, przy wykorzystaniu jedynie świeżych i lokalnych produktów. To idealne miejsce na konferencje, spotkania biznesowe czy przyjęcia. Okolice obfitują w wiele miejsc godnych odwiedzenia jak Rezerwat Zawodzie, stare miasto Kalisz, Zamek w Gołuchowie, Muzeum Przemysłu w Opatówku czy Szlak Natura 2000.

Wioska tematyczna COOLturalna Wioska
Powstała w czerwcu tego roku z potrzeby aktywizacji lokalnego społeczeństwa oraz rozwoju turystycznego Lubinia i okolic. Warto zwiedzić unikatowe Muzeum Tercetu Egzotycznego - najdłużej istniejącego zespołu w naszym kraju. Położona obok tak zwana Słoneczna Kraina mieści Mini ZOO, ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą oraz miejsce na zorganizowanie pikniku z ogniskiem. Wyremontowana została stara stodoła, w której znajduje się scena, powstało też małe studio nagrań dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury. Produktem wizerunkowym, a zarazem niszowym są warsztaty z savoir-vivre. COOLturalna Wioska jest na etapie rejestracji w Ogólnopolskiej Sieci Wiosek Tematycznych. W pakiecie cała masa atrakcji łącznie z wizytą w Opactwie Benedyktynów w Lubiniu, co zwiększa atrakcyjność pobytu dla turystów. Ale COOLturalna Wioska nie ogranicza się tylko do działań na terenie Lubinia. Już na początku grudnia wyjedzie z konwojem Świętego Mikołaja do wszystkich gmin na terenie powiatu kościańskiego.
 
KATEGORIA SZLAK TURYSTYCZNY
Podróże z Panem Tadeuszem
To propozycja przeniesienia się w czasie o dwieście lat i odwiedzenia miejsc na obszarze Gościnnej Wielkopolski, w których zatrzymał się Adam Mickiewicz. Wielkopolska miała być jedynie krótkim przystankiem wieszcza w drodze z Włoch do Królestwa Polskiego, gdzie trwało Powstanie Listopadowe. Tak mu się spodobało, że gościł u nas aż siedem miesięcy. Środkiem transportu podobnie jak w XIX-wiecznej Rzeczypospolitej jest oczywiście stylowy powóz. I w tej podróży nie powinno zabraknąć doznań kulinarnych. Oferta gastronomiczna restauracji działających przy pałacach, dworkach jak również okolicznych gospodarstwach agroturystycznych oparta jest na wyselekcjonowanych przepisach pochodzących z "Pana Tadeusza" i epoki, w której osadzona jest akcja poematu. Mimo wszystko warto zamówić czarną polewkę. Poza daniami bardzo istotna jest również forma podania. Na pięknej, starodawnej porcelanie, w świetle kandelabrów i przy odpowiedniej muzycznej oprawie.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Gnieźnieńska Noc Muzeów 14 maja 2022 roku, od 15.00 do 23.00 zapraszamy na pierwszą, po dwuletniej przerwie, Gnieźnieńską Noc... Poniedziałek, 9 maja 2022
Niezwykła wystawa "Przystanek: Tumska" i spacer "100 metrów historii" Interaktywne Muzeum Gniezna, zainspirowane dziejami jednej z centralnych ulic miasta, po raz kolejny... Sobota, 23 kwietnia 2022
Nowe muzeum w Gnieźnie! O szczegółach opowiada Rafał Jurke Przy ul. Tumskiej w Gnieźnie powstało nowe muzeum. Otwarcie już niebawem. Co będzie można zobaczyć w... Poniedziałek, 18 kwietnia 2022
Święto Chrztu Polski - 1056 rocznica chrztu księcia Mieszka I 14 kwietnia, już po raz czwarty obchodzimy święto "symbolicznego" Chrztu Polski. Zostało ono ustanowione... Czwartek, 14 kwietnia 2022