X
X

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

4 wypadki w Skorzęcinie! Strażacy mieli pełne ręce roboty

Środa, 18 maja 2016
  • 4 wypadki w Skorzęcinie! Strażacy mieli pełne ręce roboty

W miniony weekend odbyły się V Zawody i Warsztaty w Ratownictwie OSP KSRG "Medyk 2016". Inicjatorem tego wydarzenia była Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie, przy współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie, Starostwem Powiatowym w Gnieźnie oraz Urzędem Gminy i Miasta Witkowo. Zawody odbyły się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie.

awody medyczne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba uczestniczących drużyn, których w tym roku było 14. Do rywalizacji stanęły jednostki: OSP Niechanowo, OSP Witaszyce, OSP Strzałkowo, OSP Łubowo, OSP Wola Koszucka, OSP Turek, OSP Łubowo, OSP Witkowo, OSP Konin-Chorzeń, OSP Powidz, OSP Swarzędz I, OSP Swarzędz II, OSP Szyszłowo, OSP Zdziechowa. Są to już piąte warsztaty i zawody w ratownictwie "Medyk 2016" organizowane przez jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie - mówi Grzegorz Barański, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie. Oprócz strażaków i ratowników medycznych jest również grupa rekonstrukcyjna, która rekonstruuje działania wojsk specjalnych z Lublińca.

Głównym celem a zarazem przesłaniem zawodów było podnoszenie wiedzy i umiejętności wszystkich strażaków - ratowników w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także propagowanie idei pierwszej pomocy wśród lokalnej społeczności.

W sobotę, po rejestracji drużyn i oficjalnym otwarciu, odbyła się coroczny przejazd ulicami miasta Witkowa. W sobotę zmagania strażaków miały charakter przede wszystkim szkoleniowy. Na specjalnie przygotowanych i wyreżyserowanych scenkach strażacy-ratownicy mogli dowiedzieć się wielu nowych interesujących zagadnień prowadzonych przez kadrę ratowników. Wszystkie zajęcia w tym dniu zostały przeprowadzone w oparciu o sprzęt, jaki znajduje się na wyposażeniu typowego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Grupy ćwiczyły między innymi, podnoszenie gabarytu pod którym znajduje się człowiek, czy działania podczas zdarzeń z pojazdami hybrydowymi, które są coraz częściej spotykane na drogach.

Niedzielne zmagania dały możliwość w praktyce sprawdzić swoje umiejętności udzielania niezbędnej pomocy medycznej, po to, aby w sytuacji realnego zagrożenia byli przygotowani do niesienia pomocy wszystkim potrzebującym. Wdarł się również element zdrowej rywalizacji, gdyż każda ze startujących drużyn chciała wypaść jak najlepiej.

Drugi dzień zmagań ratowników upłynął pod znakiem zawodów. Zawody odbyły się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie. Każda z drużyn mogła sprawdzić się we wspólnej rywalizacji i zastosować wiedzę z dnia poprzedniego. W imprezie biorą udział Ochotnicze Straże Pożarne głównie należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, ale również są jednostki z poza systemu - generalnie z województwa wielkopolskiego - mówi Tomasz Kuliński, naczelnik OSP Witkowo. Impreza została podzielona na dwa dni. W sobotę była część warsztatowa, gdzie są elementy różnych gałęzi ratownictwa i tam strażacy mają nauczyć się jak najwięcej nowych rzeczy. Ćwiczyliśmy podnoszenie dużych gabarytów, pod którymi może znajdować się człowiek, typowo medyczne rzeczy, czyli resuscytację, ale także nowoczesne konstrukcje, czyli jak zachować się w razie wypadków z pojazdami hybrydowymi, które są już coraz częściej spotykane na drogach. Niedziela to typowo dzień zawodów, który ma wyłonić najlepszych, ale też skłania do tego, żeby jednostki przed przyjazdem na imprezę trenowały, żeby wypaść jak najlepiej. Na przestrzeni lat widać, że poziom ratownictwa medycznego rośnie.

Niedzielne zmagania polegały na przejechaniu wskazanej trasy, gdzie rozlokowane były specjalnie zainscenizowane scenki medyczne.

W tym roku na trasie zmagań strażacy mogli się spotkać m.in. z: porażonym prądem elektrycznym, oparzonym gazem, wypadkiem samochodu z motocyklem, czy spadochroniarzem.

Po przejechaniu i zaliczeniu wszystkich punktów kontrolnych zawody medyczne zostały ostatecznie rozstrzygnięte.
Wyniki końcowe zawodów w klasyfikacji ogólnej przedstawiały się następująco:
I miejsce - OSP Strzałkowo - 92 punkty,
II miejsce - OSP Witaszyce - 90 punktów,
III miejsce - OSP Powidz - 89 punktów,
OSP Witkowo - 88 punktów,
OSP Niechanowo - 86 punktów,
OSP Swarzędz 2 - 83 punkty,
OSP Konin - Chorzeń - 80 punktów,
OSP Swarzędz 1 - 78punktów,
OSP Skorzęcin - 78 punktów,
OSP Turek - 76 punktów,
OSP Zdziechowa - 73 punkty,
OSP Łubowo - 70 punktów,
OSP Szyszłowo - 54 punkty

Zwycięzcy otrzymali rękawice techniczne Rosenbauer, sakwy ratownicze oraz nosze płachtowe. Nagrodą za drugie miejsce była pediatryczna deska ortopedyczna oraz nosze płachtowe a nagroda za trzecie miejsce to kamizelka KED oraz nosze płachtowe.

Najlepszą drużyną w klasyfikacji powiatu gnieźnieńskiego została drużyna organizatorów - OSP Witkowo. Nagrodą były kamizelki do ratownictwa wodnego.

W konkurencji bonusowej polegającej na precyzyjnym posługiwaniu się narzędziami hydraulicznymi wygrała OSP Wola Koszucka i otrzymała zestaw TRIAGE.

Puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczał przedstawiciel Starosty Gnieźnieńskiego - Marcin Makohoński - Dyrektor Wydziału Sportu, Turystyki i Promocji, Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo - Marian Gadziński oraz Prezes Oddziału Miejsko-Gminnego OSP RP w Witkowie - Marian Łukowski.

Fachowa pomoc ratowników medycznych, instruktorów oraz życzliwych ludzi i zaangażowanie wszystkich uczestników gwarantowała niepowtarzalną ratowniczą atmosferę, która panowała przez dwa dni na terenie Gminy Witkowo.

Organizatorzy są pełni uznania dla zastępów biorących udział w warsztatach oraz zawodach za ogromne zaangażowanie podczas wykonywania powierzonych zadań i wykorzystywanie sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Podczas zawodów zmagania zawodników oceniany były przez ratowników medycznych z ZOZ Gniezno oraz studentów ratownictwa medycznego UM w Poznaniu.

tekst: OSP Witkowo,Andrzej Bukowski
foto: OSP Witkowo, Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • Najlepsze zawody na których byliśmy! Profesjonalne podejście do sprawy, doskonała organizacja! Czekamy na kolejne za rok bo z pewnością przyjedziemy jeśli będzie ta sama ekipa! Pozdrawiamy druhów z OSP Witkowo

PODOBNE TEMATY
Policjanci, strażnicy miejscy i strażacy uratowali koziołka! Zwierzę znajdowało się na posesji w centrum Gniezna Policjanci referatu patrolowo-interwencyjnego, Maciej i Patryk, strażacy i strażnicy miejscy przeprowadzili... Czwartek, 24 czerwca 2021
Strażacy z powiatu gnieźnieńskiego ratowali zalany Poznań We wtorek o godzinie 15.05 do Straży Pożarnej w Gnieźnie wpłynęła dyspozycja dotycząca zadysponowania... Czwartek, 24 czerwca 2021
Dachowanie w Lubiniu We wtorek, około godziny 23.00, służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego... Czwartek, 24 czerwca 2021
Pijany, bez prawa jazdy zaparkował busa na przejściu dla pieszych W środę, oo godzinie 13.00 na ulicy 3 Maja w Gnieźnie policjanci z grupy Speed zauważyli kierującego... Czwartek, 24 czerwca 2021