moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Mieszkańcy ul. Kłeckoskiej walczą z deweloperem

Poniedziałek, 16 maja 2016
 • Mieszkańcy ul. Kłeckoskiej walczą z deweloperem

Mieszkańcy nieruchomości jednorodzinnych przy ul. Kłeckoskiej sprzeciwiają się budowie bloku, który ma graniczyć z ich działkami. Obawiają się, że inwestycja prywatnego dewelopera sprawi, że natężenie ruchu w tej okolicy bardzo wzrośnie, a ich działki zostaną zacienione.

Przy ul. Kłeckoskiej ma powstać blok, który chce wybudować prywatny deweloper. Mieszkańcy graniczących działek nie zgadzają sie na tą inwestycję, ponieważ obawiają się skutków, które może ze sobą nieść. O komentarz poprosiliśmy Urząd Miasta Gniezna, do którego zwróciliśmy się z następującym zapytaniem prasowym:
 
 • Czy wskazany w załączniku (zdjęcie główne artykułu) obszar (zaznaczony czerwonym kolorem) jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?
 • Jeżeli nie, to na jakiej podstawie wydano pozwolenie na budowę w tym miejscu bloku mieszkalnego o kilku kondygnacjach?
 • Jaki teren wzięto do analizy? (Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego analizuje się teren w odległości 50 metrów lub 3 szerokości działki.)
 • W jakiej odległości znajduje się najbliższy budynek, którego liczba kondygnacji odpowiada planowanej nieruchomości?
 • W ilu przypadkach przy wydawaniu zgody na budowę na terenach nieobjętych planem zagospodarowania przestrzennego odległość została zwiększona do większej, niż jest to wymienione w rozporządzeniu? (Okres ostatnich 3 lat.)

Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

W związku z zapytaniem prasowym z dnia 19.04.2016r. w sprawie warunków zabudowy dla działki zaznaczonej na załączniku do zapytania, zlokalizowanej na terenie położonym w Gnieźnie przy ul. Kłeckoskiej, informuję, że wnioskowana działka położona jest na terenie, dla którego brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z zapisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w przypadku braku planu, możliwości inwestycyjne ustalane są na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Do tut. Urzędu wpłynął wniosek o wydanie takiej decyzji dla budowy zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych (wysokość planowanej zabudowy 3 kondygnacje od strony ulicy Kłeckoskiej, ze względu na różnice poziomów zabudowa 2 kondygnacyjna + piwnica z usługami i handlem w parterze o maksymalnej wysokości 11,0 m) z drogą wewnętrzną, parkingami, placami gospodarczymi oraz trafostacją i przepompownią ścieków, a także oświetleniem terenu, projektowanych na wskazanym na załączniku terenie położonym w Gnieźnie przy ul. Kłeckoskiej. Postępowanie to toczy się od 2007 roku, a w chwili obecnej postępowanie administracyjne zostało zawieszone z uwagi na śmierć jednej ze Stron postępowania. Dalsze czynności w sprawie wydania decyzji będą możliwe po ustaleniu przez Sąd Rejonowy w Gnieźnie spadkobierców i tym samym ustalone zostaną nowe strony postępowania. Dopiero wówczas Prezydent Miasta Gniezna będzie mógł podjąć przedmiotowe postępowanie administracyjne.

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26.08.2003r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego szczegółowo wskazują czynności, które muszą poprzedzać wydanie decyzji o warunkach zabudowy, w której to decyzji m.in. ustala się parametry zabudowy. Zgodnie z § 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wyznacza się wokół działki objętej postępowaniem, obszar analizowany w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki. W analizowanym przypadku front działki wynosi ok. 70,0m, zatem analizowany obszar wyznaczono w odległości 210,0 m dookoła od każdej z granic w/w działki objętej wnioskiem, nie mniejszej jednak niż 50 metrów. W tym miejscu wskazać należy, że w promieniu 210,0 m znajduje się zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna zlokalizowana po zachodniej stronie ul. Kłeckoskiej o wysokości trzech kondygnacji naziemnych. Ponadto zwrócić należy uwagę, iż w odległości 70,0 m od wnioskowanej działki znajduje się zabudowa mieszkalna jednorodzinna o maksymalnej wysokości czterech kondygnacji.

Dla w/w działki Starosta Gnieźnieński nie wydał decyzji o pozwoleniu na budowę.
Urząd Miasta Gniezna

Jak widać, odpowiedź jest niepełna, ale takiej też się spodziewaliśmy. Mieszkańcy zapowiadają, że będą walczyć o to, żeby blok nie powstał. Pytanie jednak, czy mają szanse z tak dużym deweloperem. Obawiają się nie tylko zacienienia i niesprzyjającej infrastruktury, ale również, że stanie się to samo, co na ul. Kawiary, gdzie podczas budowy bloków zupełnie zniszczono drogę dojazdową, i chociaż w świetle przepisów prawa powinna ona zostać przywrócona do stanu pierwotnego po zakończeniu budowy osiedla, do dnia dzisiejszego nic się w tej kwestii nie dzieje. Przez pewien czas wszyscy sąsiedzi protestowali przeciwko budowie bloków - mówią mieszkańcy ul. Kłeckoskiej. W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym został syn jednego z mieszkańców jako pełnomocnik swojego ojca, który zmarł rok wcześniej. Zgłoszono, że mężczyzna zmarł i wstrzymano rozprawę w Sądzie. Na grudzień Sąd wyznaczył sprawę z deweloperem na przejęcie zbycia spadku. Nikt się nie zgłosił na sprawę i Sąd przysłał w styczniu powiadomienie, że daje ogłoszenie, żeby spadkobiercy zgłosili się w ciągu trzech miesięcy, czyli do kwietnia bieżącego roku. W międzyczasie WSA powiadomił nas, że deweloper musi od nowa zdobyć pozwolenia na budowę. Przypuszczamy i boimy się, że deweloper przepłaca urzędników. Wcześniej w ciągu tygodnia dostał zgodę na budowę. Wiadomo, ze jest to chyba największa firma deweloperska w Gnieźnie. Sam proces przekształcania pola uprawnego na działki trwał bardzo krótko. Zwykły, przeciętny człowiek, nie byłby w stanie załatwić tego w tak krótkim czasie.

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Mapy Google

Napisz komentarz

Komentarze(4)

 • 17.05.2016 08:38  Odpowiedz na komentarz

  Chyba Pan redaktor niewyraźnie przeczytał odpowiedź prawnika. I szuka najwyraźniej taniej sensacji. Szkoda, bo to nie jest zbyt rzetelna postawa dziennikarska.

  17.05.2016 22:27

  Prawnik to ktoś nieomylny ?

 • 16.05.2016 17:57  Odpowiedz na komentarz

  Jak mieszkańcy boją się cienia, to proponuję Saharę, i samochodami też na inne ulice też niech nie jeżdżą, bo zwiększają natężenie ruchu na innych ulicach, a może tamci mieszkańcy też sobie tego nie życzą...

  17.05.2016 00:38

  Odpowiedź na poziomie 10 latki, zero merytorycznego przygootwania, napisać byleby coś napisać. Meritum sprawy nie jest cień ale fakt, że w dzielnicy, w której znajdują sie domy jednorodzinne maja powstać bloki, polecam również zapoznać się z wyżej wymienioną ustawą żeby móc sie wypowiadać w tej konkretnej sprawie, a nie "zabłysnąć" tylko sarkazmem.

PODOBNE TEMATY
Rondo Gnieźnieńskich Olimpijczyków stało się znane w całym kraju! Pan Łukasz pokazał, w jaki sposób można przebudować Rondo Gnieźnieńskich Olimpijczyków. Memy robią furorę... Wtorek, 7 grudnia 2021
50 lat minęło... Wzruszający jubileusz Złotych Godów Pół wieku temu jedenaście par z Miasta Gniezna przyrzekło sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.... Piątek, 3 grudnia 2021
Gnieźnieńskie lodowisko - znamy ceny biletów! Po rocznej przerwie wraca do Gniezna lodowisko. Tym razem ulokowane będzie przy ul. Pocztowej, na terenie... Czwartek, 2 grudnia 2021
Trasa rowerowa na ul. Gdańskiej oddana do użytku Zakończyła się kolejna inwestycja realizowana przez Miasto Gniezno, a dofinansowana środkami z funduszy... Czwartek, 2 grudnia 2021