moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci"

Sobota, 31 października 2015

Różnica pomiędzy Dniem Wszystkich Świętych, a Dniem Zadusznym pokrótce jest taka, że w pierwszy dzień modlimy się za tych, którzy cieszą się życiem wiecznym, a w następny za tych, którzy na zbawienie oczekują w czyśćcu. Nie wszyscy spośród licznie przybywających wtedy na cmentarz oddają się modlitwie. Są wśród nich i niewierzący, którzy przyszli zapalić znicz na znak pamięci.

Szczególne znaczenie tych świąt odczuwamy wobec straty, która dotknęła nas osobiście. Trudniej pochować dziecko, rodziców, rodzeństwo, czy dziadków, niż uczestniczyć w pogrzebie osób, z którymi łączyły nas powierzchowne relacje. W obliczu osobistej straty przestajemy postrzegać 1 listopada, jako dzień wolny od pracy, od szkoły i okazję do odwiedzenia grobów na rozświetlonym od zniczy cmentarzu. Zdarzają się i tacy, których do posprzątania grobu obliguje opinia publiczna, nie wypada przecież żeby w te dni grób był zaniedbany, jak przez większą część roku. Może właśnie poczucie obowiązku, a nie wewnętrznej potrzeby rodzi u niektórych niechęć do Dnia Wszystkich Świętych. Pogłębia ją fakt, że wtedy wszystkie miejsca parkingowe są zajęte, chryzantemy schodzą w oka mgnieniu i co roku przybywają nowe stragany ze zniczami. Odważniejsi mówią o komercjalizacji tego święta.

Rokrocznie 1 listopada narzeka się na rewię mody na cmentarzu, dyskutuje o przyniesionych zniczach, że albo są za duże, albo za małe i głosi się niepotrzebne uwagi, które spłycają sens tego dnia.

1 listopada na cmentarzu przy ulicy Witkowskiej palą się znicze na grobach, pomnikach i płytach upamiętniających poległych żołnierzy. O pamięć i uszanowanie ofiar wojny dbają najczęściej wychowawcy i uczniowie szkół, ale nie tylko. Oprócz nich wiele osób, które wybierają się w ten dzień na cmentarz ma w zanadrzu dodatkowy znicz z myślą o ich mogiłach.

Pamięć i cześć oddają harcerze, którzy co roku 1 listopada pełnią wartę honorową przy grobach Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu św. Piotra i przy Pomniku Harcerzy Pomordowanych i Poległych za Ojczyznę. O tych miejscach pamiętają również wychowawcy szkolni i przedszkolni, którzy ze swoimi wychowankami idą zapalić znicze.

Na cmentarzach nie brakuje zaniedbanych i opuszczonych nagrobków. Czasem ludzie, którzy dbają o groby swoich bliskich nie pozostają obojętni na sąsiedni grób, przy którym nikt z bliskich nie zatrzyma się nawet na chwilę. Może z powodu złego stanu zdrowia, podeszłego wieku, dzielącej odległości, może krewni już zmarli, a może brakuje im ludzkiej przyzwoitości. Krzepiące jest jednak, że zdecydowana większość nagrobków zadbana jest przez cały rok. Latem dużo ludzi przynosi świeże kwiaty na cmentarz, jesienią i zimą układają w wazonach sztuczne bukiety, a znicze płoną niezależnie od pory roku.

Pod ciężką granitową płytą, pod mogiłą usypaną z ziemi oprócz zmarłych zostały pogrzebane radości, nadzieje i plany osób żywych. Surowymi i trudnym nauczycielem jest życie.

tekst: Małgorzata Rakowska

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Władze samorządowe upamiętniły 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Mieszkańcy i samorządowcy powiatu gnieźnieńskiego oraz przedstawiciele organizacji społecznych i ugrupowań... Poniedziałek, 3 maja 2021
Dachowanie w Czeluścinie W piątek ok. godz. 22.15 służby ratunkowe zostały powiadomione o dachowaniu samochodu osobowego w Czeluścinie... Sobota, 17 kwietnia 2021
Nienormatywny w każdym wymiarze Wszystkie parametry zespołu pojazdów zostały przekroczone. Wielkopolscy inspektorzy zatrzymali kolejny... Piątek, 16 kwietnia 2021
Ukradli 74 metry miedzianych rur Po co komuś 74 metry rur miedzianych? Na przykład po to, by je sprzedać w punkcie skupu złomu i mieć... Czwartek, 15 kwietnia 2021