moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kartonowy zamek, bitwy i kaskaderka konna!

Środa, 29 lipca 2015
  • Kartonowy zamek, bitwy i kaskaderka konna!

Miniony weekend upłynął w Gnieźnie pod szyldem Koronacji Królewskiej. Moc atrakcji przygotowanych przez organizatorów sprawiła, że zarówno mieszkańcy, jak i turyści tłumnie przybyli na Plac Św. Wojciecha, wyspę Jeziora Jelonek, Rynek oraz plac przed katedrą.

Koronacja Królewska 2015 rozpoczęła się od Turnieju łuczniczego "O Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu". Do rywalizacji stanęło 41 zawodników z całej Polski, w tym aż 10 gnieźnian. W tym roku najlepszym łucznikiem okazał się Łukasz Nawalny z Łodzi, który z odległości 65 metrów zdobył 3 punkty. Zawodnik otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Gniezna nagrodę 2 000 zł. Drugie miejsce i 1 000 zł powędrował do Rafała Łosika z Poznania. Ten łucznik niestety nie zdobył żadnego punktu w ostatnim strzelaniu.

Spośród mieszkańców Grodu Lecha najlepszy okazał się Artur Świtalski. Białogłową z najcelniejszym okiem okazała się Anna Płotyja z Włoszczyna (8 pkt. na odległości 40 m). Wymienieni łucznicy otrzymali nagrody dodatkowe w wysokości 500 zł.

Rozegrano także turniej łuczniczy dla dzieci do lat 15. Tutaj pierwsze miejsce zajęła Justyna Majchrzak z Gniezna, która zdobyła 61 punktów. Z wynikiem 56 pkt. na drugim miejscu uplasowała się Julita Orzełek - również z Gniezna, a trzecie miejsce przypadło Magdalenie Walczak, który ustrzeliła 40 pkt. i również jest gnieźnianką.

Konkurs na strój średniowieczny, dziecięca szkoła fechtunku, "Królewski Plac Zabawa Dla Dzieci", budowa średniowiecznego zamku z 2 500 kartonów (największa tego typu budowla w Europie) - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach koronacji. Zdecydowanie największym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyła się właśnie budowa zamku, którego pomysłodawcą był Łukasz Majerski z MOK-u.

Tradycyjnie na Placu Św. Wojciecha w bitwach zmierzyli się wojowie. Turniej walk pieszych "O miecz Bolesława Chrobrego", "Bitwa o most" i bitwy wojów to jedne z najbardziej widowiskowych punktów każdej Koronacji Królewskiej. I tym razem nie obyło się bez drobnych kontuzji. Całe szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Osoby zgromadzona na placu mogły również zobaczyć kilka inscenizacji: "Wizytę biskupa Wojciecha i jego wyprawę do Prus", "Wizytę Cesarza Ottona III", "Zaślubiny Bolesława z Emnildą", "Koronację Mieszka II i jego żony Rychezy", "Wojnę Saksońską", "Rządy Bezpryma i powrót Mieszka II" oraz oczywiście "Koronację Bolesława Chrobrego", czyli statutowy punkt imprezy.

Mecz rugby rozegrany przez zawodników Tytana Gniezno oraz wojów to również nowość podczas Koronacji Królewskiej. Nowość, która została bardzo entuzjastycznie przyjęta, podobnie jak turniej zapaśniczy wojów, w którym sędzią był Przemysław Gnat - Mistrz Świata w brazylisjkim Jiu-Jitsu.

W licznych kramach można było kupić zarówno coś dla podniebienia, jak i biżuterię, tradycyjne wyroby ludowe oraz pamiątki z Pierwszej Stolicy. Nie zabrakło również sokolników z Fundacji św. Huberta oraz pokazów kaskaderki konnej w wykonaniu jeźdźców z Apolinarski Group.

Nie sposób wymienić wszystkie punkty imprezy, ale nie można pominąć repliki średniowiecznej łodzi, która pływała po Jeziorze Jelonek. Każdy mógł sam spróbować swoich sił przy wiosłach w drodze do wioski rybackiej, która umiejscowiona była na wyspie.

Tegoroczna Koronacja Królewska to kilka nowych punktów programu, które zdecydowanie przypadły zarówno odwiedzającym plac, jak i rekonstruktorom do gustu. Widowisko można uznać za jak najbardziej udane.
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Joanna Pomorska,
Andrzej Bukowski,
Waldemar Pawlak

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Gnieźnieńska Noc Muzeów 14 maja 2022 roku, od 15.00 do 23.00 zapraszamy na pierwszą, po dwuletniej przerwie, Gnieźnieńską Noc... Poniedziałek, 9 maja 2022
Niezwykła wystawa "Przystanek: Tumska" i spacer "100 metrów historii" Interaktywne Muzeum Gniezna, zainspirowane dziejami jednej z centralnych ulic miasta, po raz kolejny... Sobota, 23 kwietnia 2022
Nowe muzeum w Gnieźnie! O szczegółach opowiada Rafał Jurke Przy ul. Tumskiej w Gnieźnie powstało nowe muzeum. Otwarcie już niebawem. Co będzie można zobaczyć w... Poniedziałek, 18 kwietnia 2022
Święto Chrztu Polski - 1056 rocznica chrztu księcia Mieszka I 14 kwietnia, już po raz czwarty obchodzimy święto "symbolicznego" Chrztu Polski. Zostało ono ustanowione... Czwartek, 14 kwietnia 2022