moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Co z poradnią onkologiczną w ramach budżetu obywatelskiego?

Wtorek, 7 kwietnia 2015
 • Co z poradnią onkologiczną w ramach budżetu obywatelskiego?

Poradnia onkologiczna była jednym z projektów, które znalazły się w budżecie obywatelskim na 2015 rok. Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda realizacja tej inicjatywy.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Gniezna z następującym zapytaniem prasowym:
Czy poradnia onkologiczna - projekt, który miał zostać zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego, zostanie uruchomiona?
Jeżeli tak, to gdzie i kiedy?
Jeżeli nie, to jaki jest powód odstąpienia od projektu i czy środki na niego przeznaczone zostaną przesunięte na pozostałe projekty wyłonione w ramach budżetu obywatelskiego?

Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:
Działania zmierzające do realizacji wniosku z Budżetu Obywatelskiego dotyczącego utworzenia w Gnieźnie Poradni Onkologicznej podejmowane są od momentu jego zapisania w budżecie Miasta Gniezna na rok 2015. Zgodnie z art. 114 ust. 1 pkt. 1 ustawy o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 roku (Dz. U. z 2013 r. poz. 217 j.t. ze zmianami) podmiot wykonujący działalność leczniczą może otrzymać środki publiczne z przeznaczeniem na realizację zadań w zakresie programów polityki zdrowotnej, programów zdrowotnych i promocji zdrowia, w tym na zakup aparatury i sprzętu medycznego oraz wykonanie innych inwestycji koniecznych do realizacji tych zadań.

Miasto zwróciło się do gnieźnieńskich poradni Lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej o wskazanie jakie najczęstsze problemy nowotworowe występują w populacji ich pacjentów.

Podjęto próbę stworzenia programu polityki zdrowotnej we współpracy ze wskazanym przez wnioskodawców Szpitalem Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, z siedzibą przy ul. Długiej 1/2. Aktualnie trwa opracowanie takiego programu, który dotyczyć będzie ściśle zdefiniowanego problemu zdrowotnego mieszkańców, a zakres świadczeń medycznych musi zostać oparty o wnioski z badań klinicznych w zakresie profilaktyki nowotworów. Ostatnie spotkanie w tej sprawie odbyło się 25 marca 2015 roku.

Napisanie programu potrwa ok. 1,5 miesiąca, następnie zostanie on przesłany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie, która zgodnie z przepisami na wydanie opinii ma 2 miesiące.
Urząd Miasta Gniezna

Rozmawialiśmy na ten temat z Krzysztofem Bestwiną - p.o. dyrektora gnieźnieńskiego ZOZ-u. Dowiedzieliśmy się, że w sprawie utworzenia poradni onkologicznej pojawia się pewien klincz formalno-prawny. Narodowy Fundusz Zdrowia nie widzi potrzeby utworzenia i finansowania poradni onkologicznej, ponieważ od stycznia bieżącego roku gnieźnieński szpital wszedł w pakiet onkologiczny, który znacznie przyspiesza obsługę pacjentów z podejrzeniem nowotworu - od etapu lekarza rodzinnego, przez diagnozę w szpitalu, aż po leczenie w centrum onkologii.

Ponadto warto zwrócić uwagę, że na poradnię onkologiczną przewidziano w budżecie obywatelskim na 2015 rok 100 tys. zł. Gdyby projekt udało się zrealizować od stycznia bieżącego roku, dawałoby to 8 tys. zł miesięcznie na funkcjonowanie poradni. To bardzo mała kwota - biorąc pod uwagę, że zgodnie z wymogami NFZ-u poradnia musi funkcjonować 12 godzin w tygodniu, czyli ok. 50 godzin w miesiącu. Jeżeli projekt udałoby się zrealizować od połowy roku, budżet miesięczny wzrósłby do 16 tys. zł, jednak co dalej? Projekty złożone do budżetu obywatelskiego są finansowane tylko w danym roku. Skąd wziąć pieniądze na utrzymanie poradni w kolejnych latach?

Wydaje się, że poradnia onkologiczna była zwykłą kiełbasą wyborczą. Czy poprzedni włodarze miasta byli aż tak wysnuci z uczuć, żeby wykorzystać przed wyborami kwestie zdrowotne? Na to pytanie zapewne już nie poznamy odpowiedzi. Obecne władze nie mają łatwego zadania. Czy podołają wyzwaniu i zrealizują niemalże niemożliwy do zrealizowania projekt? Okaże się to w najbliższym czasie.
Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(13)

 • No to konkretnie. Będzie Poradnia Onkologiczna, czy nie. Odpowiedż Tak, czy Nie

 • 10.04.2015 07:23  Odpowiedz na komentarz

  A tak na marginesie, Jacek od kiedy Prezesem ? Fontanne też bedzie miał pod swoja pieczą ?

 • 08.04.2015 19:41  Odpowiedz na komentarz

  Szpitale pozamykają już z końcem grudnia i będzie dopiero jazda
  ..zapytajcie się waszych mądrych co z kontraktami na 2016...nie ma szans
  ani 3maj ani Jana nie spełniają wymogu z NFZ..zostanie tylko Wojewódzki na Poznańskiej...

 • 08.04.2015 17:57  Odpowiedz na komentarz

  Chyba Kobieta dobrze czytała. Trzeba wszystko czytać.Pytania i odpowiedzi też.

 • 07.04.2015 23:04  Odpowiedz na komentarz

  Czytaj dokładnie artykuł. Wspaniale, że właśnie od połowy roku będzie dzięki !!! Miastu...

 • 07.04.2015 20:42  Odpowiedz na komentarz

  Ja rozumiem, że nie bedzie poradni, wiec nie wiem za co tak dziekujecie ?

 • 07.04.2015 17:58  Odpowiedz na komentarz

  Skoro robią to było można i brawo im za to.

 • Gdyby nie było możliwe to obecni włodarze by przecież nie uruchamiali. To bardzo potrzebna i icjatywa, wszystko dzięki wieloletniemu zaangażowaniu Pan Amazonek. Im należy podziękować bardzo. Oby też NFZ znalazł jeszcze dodatkowe środki dodatkowo. Chcieć to znaczy móc.

 • W innych powiatach poradnie onkologiczne są i bardzo dobrze że w Gnieźnie będzie. Szkoda że dotąd nie było. NFZ powinien fi ansowac taka działalność. Kiedyś u nas była i nie było z tym problemu. To bardzo pozytywna wiadomość ze nie bedzie trzeba jeździć do Poznania czy Bydgoszczy. Kto zna problem tym lepiej rozumie. To bardzo pozytywna i dobra wiadomość.

 • Dlaczego autor artykułu zakłada "Czy poprzedni włodarze miasta byli aż tak wysnuci z uczuć, żeby wykorzystać przed wyborami kwestie zdrowotne?" przecież wystarczy zapytać radnego powiatu z ramienia PO Spachacza czy prawdą jest, że wystawił ludzi do wiatru? W tej sprawie należy zwrócić się też z zapytaniem prasowym do senatora Piotra Gruszczyńskiego, czy prawdą jest, że osoby reprezentujące PO na listach wyborczych w kampanii wyborczej są według niego lub były godne zaufania publicznego.

 • Trzeba było rozpocząć te prace w grudniu. Fantastycznie jednak, że poradnia w końcu będzie !!! Dziękujemy Panu Prezydentowi.

  10.04.2015 18:07

  Jakie zmiany jak została ta sama koalicja ? Żeby coś zmienić, trzeba coś zmienić.

  09.04.2015 12:17

  podobno dzięki niemu elekt pijak dostał dobrą fuchę-widać przyjaciele się wspierają a ludzie myśleli żę w Gnieznie będą zmiany.Jdąc pustymi wyludnionymi ulicami co chwila widać puste lokale sklepowe-miasto zacznie wyglądać jak te w niemieckie przy granicy gdzie opuściły je wojska czerwonych wybawicieli. Jeszcze trochę i odbiorą tu prawa miejskie.Dziękujemy Panie Prezydencie, dajcie order kowalskiemu za to że nie wpuścił volkswagena na nasz teren.

PODOBNE TEMATY
Trwa kurs samoobrony dla kobiet Jak uwolnić się z uchwytu? Jak obezwładnić napastnika? Jak obronić się przed atakiem nawet kilku przeciwników?... Środa, 18 maja 2022
Mężczyzna masturbował się przy placach zabaw! Został ukarany mandatem W niedzielę, w Osińcu i Kędzierzynie około 40-letni mężczyzna masturbował się przy placach zabaw. Jeden... Środa, 18 maja 2022
Lewica zabrała głos w sprawie likwidacji oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Szpitalu Dziekanka Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Dziekanka w Gnieźnie chce zlikwidować oddział psychiatryczny... Wtorek, 17 maja 2022
Dziekanka likwiduje psychiatrię dziecięcą! Czy szpital wojewódzki "idzie na dno"? Psychiatria dziecięca działająca w ramach Szpitala Dziekanka w Gnieźnie ma zostać zlikwidowana. Taką... Wtorek, 17 maja 2022