Kupujemy hulajnogę elektryczną – co będzie najważniejsze?
Hulajnogi z napędem elektrycznym stały się w ostatnich latach bardzo popularne, szczególnie w dużych miastach. Z tego powodu coraz większa liczba producentów, takich jak Frelin, posiada w swojej ofercie hulajnogi elektryczne zróżnicowane pod kątem konstrukcji i przeznaczenia. Podczas zakupów warto więc zwrócić uwagę na kilka kwestii, a jednym z podstawowych parametrów będzie tutaj wielkość kół. Proporcjonalnie do ich rozmiaru wzrasta też komfort jazdy oraz poziom amortyzacji i stabilizacji na nierównościach czy krawężnikach. Kolejną istotną kwestią jest rodzaj opon – na rynku dostępne są modele dętkowe lub bezdętkowe. Największą popularnością cieszą się hulajnogi elektryczne wyposażone w opony dętkowe, ale trzeba liczyć się z tym, że w przypadku uszkodzenia naprawa będzie bardziej kosztowna i skomplikowana. Nie bez znaczenia będzie tutaj również bateria, od której zależy zasięg urządzenia. Warto jednak pamiętać, że im większą odległość można pokonać na hulajnodze, tym dłuższy będzie czas ładowania urządzenia oraz jego cena. Podczas zakupów trzeba więc dokładnie przemyśleć swoje codzienne potrzeby dotyczące dojazdów.
Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych
Przed zakupem hulajnogi elektrycznej warto nie tylko zrobić rozeznanie wśród dostępnych modeli, ale również zapoznać się z przepisami dotyczącymi poruszania się tymi pojazdami po drogach publicznych. Najważniejszy jest tutaj fakt, że hulajnogą mogą poruszać się wyłącznie jedna osoba pełnoletnia lub dziecko po 10. roku życia, jeśli posiada kartę rowerową lub prawo jazdy typu A1, B1, AM lub T. Dzieci poniżej 10. roku życia mogą z kolei korzystać z hulajnóg jedynie pod nadzorem dorosłych. Tego typu pojazdy elektryczne muszą również zachowywać szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym podczas korzystania z drogi dla rowerów lub pieszych, a maksymalna prędkość hulajnogi nie może przekroczyć 20 km/h. W przypadku poruszania się po chodniku użytkownik hulajnogi musi natomiast dostosować swoją prędkość do ruchu pieszych, czyli do 3-5 km/h.
Jeden komentarz
Raczej na hulajnogach się nie znam, więc bym nie wiedziała na co uwagę zwrócić. Swoją akurat dostałam na święta z polskiego geekbuying rodzinka się postarała z prezentem. Jak zrobi się trochę cieplej będę nią śmigać.