W związku ze zmianami w stawkach ryczałtu, które miały miejsce w 2022 roku, wiele osób nie wie, jaka stawka będzie najkorzystniejsza dla prowadzonej działalności. Do tego dochodzi konieczność wybrania odpowiedniego formularza podatkowego, który trzeba będzie złożyć do końca kwietnia 2023 r. W związku z tym przygotowaliśmy zestawienie najczęściej stosowanych stawek ryczałtu wraz z krótkim omówieniem, kto tak naprawdę może z nich korzystać. Znajdziesz tu również bardzo ważną informację, czyli odpowiedź na pytanie: do kiedy pit 28 za 2022?
- Jakie są stawki ryczałtu dla PIT 28?
- Kto powinien rozliczyć się na podstawie PIT-28?
- Czy samodzielne rozliczenie podatku jest trudne?
- O czym należy pamiętać przy wypełnianiu formularza podatkowego?
Jeżeli jednak po lekturze naszego artykułu wciąż będziesz miał wątpliwości, czy lepszy będzie ryczałt 3%, 8,5%, 10%, a może 17%, najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z doświadczoną księgową i poproszenie o poradę. Na szczęście problemy nie powinny się pojawić przy samodzielnym rozliczaniu PIT, szczególnie jeżeli wybierzesz do tego polecany program, który można uruchomić bezpośrednio w przeglądarce lub zainstalować na dysku komputera.
Jakie są stawki ryczałtu dla PIT 28?
Niedawna zmiana tabeli stawek podatku ryczałtowego początkowo może wydawać się niepotrzebnym utrudnieniem dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą lub wynajmujących nieruchomości. Jeżeli jednak poświęci się chwilę na przeanalizowanie poszczególnych stawek, to może się okazać, że wybór odpowiedniej przełoży się na możliwość płacenia niższych podatków.
Ryczałt 5,5% mogą wybrać podatnicy, którzy wykonują roboty budowlane, natomiast 8,5% trzeba zapłacić od przychodów uzyskiwanych z branży gastronomicznej. Stawka ta stosowana jest również przy najmie oraz dzierżawie. Jeżeli natomiast miał miejsce zakup i sprzedaż nieruchomości, to właściwa stawka ryczałtu wynosi 10%. 12% obowiązuje przy wielu różnych usługach związanych z IT, natomiast 17% podatku powinni zapłacić przedstawiciele wolnych zawodów.
Kto powinien rozliczyć się na podstawie PIT-28?
Na rozliczenie PIT z wykorzystaniem formularza 28 powinno zdecydować się kilka różnych grup podatników. Pierwsza z nich obejmuje osoby rozliczające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a więc jednoosobowe działalności gospodarcze. Z PIT-28 mogą skorzystać również spółki oraz rolnicy sprzedający własne produkty zwierzęce lub rolne. W tym przypadku musi jednak zostać spełniony jeden warunek, a mianowicie nie mogą to być produkty przetwarzane sposobem przemysłowym. Kolejną grupą, która może wybrać PIT-28 online, stanowią osoby uzyskujące przychody z najmu prywatnego.
Czy samodzielne rozliczenie podatku jest trudne?
O ile określenie, czy w danym przypadku lepiej rozliczać ryczałt 12,5%, czy może jednak da się bezpiecznie płacić niższy podatek, może być trudne, to samo wypełnienie deklaracji podatkowej jest bardzo łatwe. Szkoda więc ponosić niepotrzebne koszty i zlecać rozliczenie PIT księgowym. Wystarczy zajrzeć na stronę, gdzie opisany został ryczałt 8,5% i skorzystać z wersji webowej lub pobrać instalator programu do rozliczania PIT. Na stronie można znaleźć PIT 28 wzór wypełniony, jednak nie jest on potrzebny, bo program został wyposażony w intuicyjny kreator. Dzięki niemu można błyskawicznie rozliczyć najem prywatny lub przychody z działalności.
O czym należy pamiętać przy wypełnianiu formularza podatkowego?
Jedną z najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać przy rozliczaniu podatków, jest ostateczny termin określający, do kiedy PIT należy przesłać do urzędu skarbowego. Jeżeli chodzi o rozliczany ryczałt 2023, to trzeba to zrobić przed 30 kwietnia. Ten sam termin obowiązuje przy innych zeznaniach rocznych. Niestety, chociaż informacja o tym, do kiedy sklada sie pit jest łatwo dostępna, to zawsze znajdą się osoby, które nie wypełnią obowiązku złożenia go w terminie.
To natomiast może się wiązać z wieloma niepotrzebnymi problemami. Chociaż PIT 28 termin jest na razie bardzo odległy, to najlepiej rozliczyć się już na początku przyszłego roku i dzięki temu zyskać spokój. Nowoczesny program ułatwiający rozliczenie PIT 28 eliminuje nawet konieczność drukowania formularza i zanoszenia go na pocztę. Wysyłka odbywa się drogą elektroniczną, a użytkownik otrzymuje UPO (urzędowe poświadczenie odbioru). Należy je zapisać w bezpiecznym miejscu, ponieważ gdyby z jakiegoś powodu pismo nie trafiło do wskazanego urzędu skarbowego, to dzięki UPO można udowodnić, że PIT 28 2023 został przesłany w terminie.
Co jednak zrobić w sytuacji, gdy z przyczyn niezależnych PIT-28 najem prywatny został wysłany po terminie? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wystarczy nawet jednodniowe spóźnienie, aby można było pociągnąć podatnika do odpowiedzialności karnej. W ramach szybkiego przypomnienia: PIT 28 do kiedy 2022? Do 2 maja 2023 roku, ale im szybciej, tym lepiej.
Składanie PIT po terminie najlepiej połączyć z czynnym żalem, co może pomóc w uniknięciu grzywny. Warto też pamiętać o tym, że zdaniem wielu osób lepiej złożyć PIT z błędem, niż zrobić to po czasie. Na szczęście nie trzeba mieć wiedzy na temat tego, jak wypełnić PIT 28 ani też zastanawiać się nad tym, PIT-28 czego dotyczy, bo program przeprowadzi użytkownika przez cały proces wypełniania deklaracji i będzie na bieżąco weryfikował prawidłowość wprowadzanych informacji.