Pranie butów w pralce to dość kontrowersyjny temat. Większość typów obuwia w ogóle nie nadaje się do włożenia do jej bębna. Istnieje tylko kilka rodzajów butów, które dobrze zniosą pranie mechaniczne.
Czy można prać buty w pralce?
Wkładając buty do pralki możemy nie tylko zaoszczędzić czas, ale te buty odświeżyć i lepiej doczyścić z dużych, trudnych do usunięcia zabrudzeń. Jednak musimy wiedzieć, że tylko nieliczne rodzaje obuwia będą odpowiednie do prania w pralce. Poza tym pranie mechaniczne tych butów powinniśmy traktować jako ostateczność oraz sposób na ich gruntowne wyczyszczenie. Codzienne dbanie o obuwie powinno odbywać się przede wszystkim przy użyciu delikatnych środków, mokrej ściereczki czy szczoteczki.
Jakie buty można prać mechanicznie?
Pranie w pralce świetnie sprawdzi się przy butach wykonanych z materiału jak trampki, tenisówki czy niektóre rodzaje butów sportowych. Lepiej zniesie je obuwie szyte, ponieważ woda może negatywnie wpłynąć na łączenia w butach klejonych.
Buty wykonane ze skóry naturalnej czy syntetycznej, zamszu, jak i buty na wysokim obcasie czy espadryle nie mogą być wkładane do pralki, gdyż ulegną zniszczeniu.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak prać buty, najlepiej sprawdzić, co w tej kwestii zaleca producent.
Jak prać buty w pralce?
Kiedy jesteś już pewny co do do tego, że dany typ obuwia nadaje się do prania mechanicznego, powinieneś odpowiednio wykonać tę czynność. Buty muszą być pozbawione wkładek i sznurowadeł oraz włożone do siatki do prania. Poza butami warto dołożyć do bębna pralki jeszcze jakieś tekstylia – najlepiej ręczniki lub pościel. Używaj tylko delikatnych środków piorących jak hypoalergiczny żel do prania czy płyn Milove Premium chroniący kolory i zapobiegający szarzeniu białych tkanin.
Przy praniu obuwia trzeba pamiętać, aby nie używać wybielaczy oraz płynów zmiękczających oraz żeby nie łączyć białego, jasnego obuwia z obuwiem kolorowym.
Pranie butów w pralce – jaki program będzie najlepszy?
Na jakim programie i w jakiej temperaturze prać buty? Należy stosować się do zaleceń producenta dotyczących czyszczenia i pielęgnacji obuwia. Jeżeli obuwie sportowe i wykonane z materiałów tekstylnych nie posiada metki, dobrze zachować jest ostrożność i w praniu mechanicznym takiego obuwia kierować się poniższymi radami.
Odpowiednia temperatura do prania butów to 30 stopni Celsjusza. Ma to szczególne znaczenie, kiedy obuwie jest klejone – wyższe wartości temperatur szkodzą klejonym elementom.
Program, w którym będą prane buty powinien być jak najbardziej delikatny oraz pomijać wirowanie. Wysokie obroty bębna podczas procesu wirowania mogłyby negatywnie wpłynąć na kształt obuwia.
Czy pranie butów szkodzi pralce?
Źle przeprowadzone pranie butów może uszkodzić nie tylko buty, ale i pralkę. Aby się tego ustrzec, należy zawsze przestrzegać kilku prostych zasad.
1. Przed przystąpieniem do prania, trzeba oczyścić obuwie z piasku, kamieni, błota i innych większych zabrudzeń. Drobinki piasku i kamienie mogłyby znacząco skrócić żywot pralki.
2. Ostrożnie podchodź do prania w pralce trampek czy tenisówek z wszelkimi klejonymi cekinami czy innymi zdobieniami. Istnieje bowiem ryzyko, że te drobne elementy odkleją się w trakcie prania, co może uszkodzić bęben.
3. Zanim włożysz buty do pralki, musisz wyjąć z nich sznurówki i wkładki. Sznurówki dobrze jest wyprać ręcznie w wodzie z dodatkiem mydła, lub uprać osobno w pralce.
4. Buty nadające się do prania mechanicznego trzeba włożyć do siatki do prania lub starej poszewki, aby o nic się nie zaczepiły i nie nie naraziły bębna pralki na zniszczenie.
5. Oprócz tego zaleca się, aby do bębna obok pranego obuwia dołożyć koc lub ręczniki, które będą zabezpieczać buty przed zbytnim obijaniem się w jego wnętrzu.
Jak czyścić buty ręcznie – najskuteczniejsze metody
Z większością zabrudzeń na butach dobrze poradzi sobie woda i szare mydło oraz miękka szczoteczka i ściereczka. Buty skórzane i zamszowe można ostrożnie czyścić przy użyciu zwilżonej wodą lub wodą z mydłem szmatki, albo najlepiej – używając do tego celu dedykowanych tym butom środków. Szczególnie buty z zamszu źle znoszą kontakt z wodą. W wielu przypadkach specjalna szczoteczka z miękkim włosiem w zupełności poradzi sobie z ich wyczyszczeniem.
Poza tym, świetnymi środkami do ręcznego mycia obuwia są produkty, które każdy znajdzie w swoim domu – jak płyn do mycia naczyń, łagodny detergent do prania oraz soda oczyszczona i ocet. Do odświeżenia białej podeszwy można użyć białej pasty do zębów albo mleczka do sprzątania.
Jak wysuszyć buty?
Obuwie dobrze schnie na świeżym powietrzu lub w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu, gdzie nie jest narażone na bezpośrednie, silne promieniowanie słoneczne oraz na bliskość kaloryfera. Dobrą praktyką jest wkładanie do mokrych butów zmiętej gazety lub ręczników papierowych, których zadaniem będzie wchłonięcie nadmiaru wilgoci i zachowanie pierwotnego kształtu obuwia. Buty można ustawić podeszwą do góry, co dodatkowo przyspieszy proces ich suszenia.
Po więcej porad na ten i inne tematy, zajrzyj na bloga Milove.