14 grudnia około godziny 21:30 strażacy odebrali zgłoszenie z informacją, że w budynku starej szkoły w Czeszewie (powiat wągrowiecki) pojawił się dym, którego źródło jest trudne do zlokalizowania przez mieszkańców.
Po przybyciu pierwszych zastępów Straży Pożarnej okazało się, że tli się belka drewniana, która dotyka bezpośrednio metalowego czopucha przy kominku. Dalsze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dojścia do źródła pożaru poprzez rozebranie zabudowy kominka, co pozwoliło na lokalizację pożaru. Miejsce wystąpienia zagrożenia na bieżąco monitorowano kamerą termowizyjną oraz miernikiem wielogazowym, który nie wykazywał zagrożenia.
Na zakończenie działań przewietrzono pozostałe pomieszczenia mieszkalne oraz przy pomocy podnośnika hydraulicznego sprawdzono dodatkowo cały przewód kominowy.
W działaniach udział brały zastępy PSP i OSP.