30 listopada w Szkole Podstawowej w Czerniejewie tradycyjnie obchodzono święto patrona – ks. Onufrego Kopczyńskiego. W tym roku była to szczególna uroczystość, gdyż przypadło 50-lecie nadania czerniejewskiej placówce imienia tej zasłużonej dla rozwoju gramatyki języka polskiego osobistości.
Wydarzenie rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Jana Chrzciciela sprawowana przez tutejszego proboszcza Witolda Sadłowskiego. Ksiądz wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym nawiązał do ks. Onufrego Kopczyńskiego. Ponadto delegacje pod przewodnictwem dyrektora Szkoły Podstawowej w Czerniejewie – Henryka Czarneckiego – w asyście harcerzy złożyły kwiaty pod pomnikiem ks. Onufrego Kopczyńskiego. Następnie cała społeczność szkolna udała się do hali widowiskowo-sportowej, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Prowadzili ją uczniowie szkoły: Wojciech Kryściak, Hanna Włodarczyk, Kornelia Sołtysiak, Jan Szperka.
Apel rozpoczął dyrektor szkoły, który powitał zaproszonych gości, nauczycieli, uczniów, rodziców i absolwentów. Następnie odśpiewano hymn szkoły, który został skomponowany 50 lat temu przez Grażynę Jastrzębską. W dalszej kolejności Dominika Rutkowska przedstawiła krótką historię placówki oświatowej w Czerniejewie. Po niej na scenie pojawił się chór, który zaśpiewał piosenkę „Jest takie miejsce, taki kraj”. Następnie głos zabrał Jan Szperka, który przedstawił zebranym życiorys patrona. Prowadzący apel – przewodniczący SU Wojciech Kryściak – zachęcił gości do wnikliwego zapoznania się z fotografiami, które znajdują się w kronikach i na holu szkoły, prezentującymi obchody nadania imienia placówce. Nawiązał także do występu artystycznego sprzed pół wieku, gdzie dzieci zatańczyły krakowiaka w tradycyjnych strojach. Tym razem w tę rolę wcieliły się dzieci z klasy 3 a.
W dalszej kolejności Hanna Włodarczyk zapowiedziała film przedstawiający relacje uczestników nadania szkole imienia Onufrego Kopczyńskiego w 1972 roku. Po reportażu wspomnieniowym nadeszła pora na ponowienie ślubowania na sztandar, który przed laty wykonała Zofia Kledzik, a w tym roku renowacji poddała go Karolina Lewandowska. Część nawiązującą bezpośrednio do przeszłości zakończyła piosenka „Kaganek oświaty” zaśpiewana przez Jerzego Bieńkowskiego.
Następnie pokazany został film prezentujący wszystkie wydarzenia: konkursy, występy artystyczne, pokazy, gry, zawody sportowe, warsztaty, koncerty, zorganizowane w związku z obchodami 50-lecia nadania szkole imienia patrona. Szczególne wrażenie na zebranych zrobił rozmach podjętych działań.
Kolejnym punktem programu była emisja filmu pt. „Onufry Kopczyński in the spotlight” nakręconego przez nauczycieli szkoły w Czerniejewie, prezentującego w scenerii miejscowego pałacu ważne wydarzenia z życia Onufrego Kopczyńskiego. W filmowe role wcielili się uczniowie czerniejewskiej placówki oświatowej. W jednej ze scen minister oświecenia Stanisław Kostka Potocki wręcza księdzu Kopczyńskiemu medal. Dysponentem brązowej repliki tego medalu był regionalista Jacek Pluta, który przekazał ją Radzie Miasta i Gminy w Czerniejewie. Przewodniczący RMiG – Jan Kulpiński – oficjalnie przekazał ją z kolei na ręce dyrektora szkoły.
Podczas uroczystości w holu szkoły odsłonięto także kopię obrazu „Nadanie dyplomu księdzu Onufremu Kopczyńskiemu” autorstwa Bronisława Kopczyńskiego. Ostatnim elementem części artystycznej była wykonana przez chór piosenka o patronie „W Czerniejewie urodzony”.
Okolicznościowe przemowy wygłosili: Robert Gaweł – wielkopolski kurator oświaty, Tadeusz Szymanek – burmistrz MiG Czerniejewo, Grażyna Kulpińska – wiceburmistrz MiG Czerniejewo, Danuta Grychowska – była burmistrz Czerniejewa, Bogdan Dufaj – dyrektor Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów im. o. Onufrego Kopczyńskiego, Jan Kulpiński – przewodniczący RMiG, prof. dr hab. Waldemar Łazuga, Beata Maciejewska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Żydowie, Janusz Grzyb – przewodniczący Rady Seniorów w Czerniejewie.