Jaka dieta dla kota?
Kot jest zwierzęciem mięsożernym i surojadem. Oznacza to, że podstawą jego żywienia powinno być po prostu mięso, a dobrze skomponowany jadłospis koci pozbawiony jest zbóż, nabiału, roślin strączkowych. W naturze koty odżywiają się mięsem, tłuszczem, skórą, ścięgnami, chrząstkami, kośćmi i krwią swoich ofiar: substancje roślinne, jakie są przez nie spożywane, to np. treść żołądka myszy lub ptaka. Wszystko, co zjada kot, powinno być surowe: nie ugotowane, pasteryzowane czy poddane jakiejkolwiek obróbce termicznej, ponieważ jego żołądek nie jest do tego przyzwyczajony.
Mówiąc o żywieniu kotów warto także zapamiętać jeszcze jeden termin: neofilność. Oznacza to, że koty polują na mnóstwo odmiennych od siebie gatunków (naliczono ich około 70). Dzięki temu mają bardzo zróżnicowaną dietę (a ekosystem nie jest zagrożony przez wyeliminowanie przez koty jednego gatunku).
Idealna karma dla kota
Dlatego wybierając karmę dla kota powinniśmy kierować się powyższymi wyznacznikami. Idealny koci jadłospis opiera się na surowym mięsie, nieprzetworzonym, jest pozbawiony zbóż i roślinnych wypełniaczy. Te wyznaczniki rzadko spełniane są przez suche karmy, a nawet jeśli, to karma sucha powinna być uzupełniana pełno-porcjową karmą mokrą. Pożywienie kupowane w hipermarketach zazwyczaj nie spełnia standardów weterynaryjnych. Natomiast w dobrej jakości karmy zaopatrzony jest każdy sprawdzony sklep zoologiczny – Fera.pl jest tego dobrym przykładem.
Zmiana żywienia kota
Jeśli z różnych przyczyn potrzebujesz zmienić sposób żywienia Twojego kota pamiętaj, że zapewne łatwo nie będzie. Koty lubią rutynę i rzeczy, które znają. Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Następnie:
- znajdź pyszny przysmak. Nigdy nie możesz dopuścić do tego, aby układ pokarmowy kota nie miał co trawić. Dlatego jeśli kot buntuje się przed nową karmą, podsuwaj mu smakołyk, który wiesz, że z pewnością zostanie przez niego zjedzony. Nie stosuj go w nadmiarze: ważne, aby kot się nie do końca najadał, ale jednak nie był głodny.
- dodawaj smaku. Jeśli nowa karma nie cieszy się powodzeniem, dodawaj do niej sosiku czy pasty, którą kot lubi. Nigdy jednak nie mieszaj suchej karmy z mokrą: oba te rodzaje karmy mają zupełnie inny czas przechodzenia przez żołądek i jelita, co może się wiązać z dolegliwościami bólowymi u kota.
- nie przesadzaj. Chociaż chcesz dla kota jak najlepiej i chcesz mu zapewnić różnorodność, nie kupuj od razu kilkunastu smaków karmy. Dobrze jest, jeśli kot spożywa 2-3 rodzaje produktów. Niekiedy zdarza się, że ich znalezienie zajmuje trochę czasu (i nerwów), ale ostatecznie zawsze się udaje.
Dla dobra kota
Nie poddawaj się. Konsekwencja pomoże Ci przetrwać trudne chwile. Pamiętaj, że zmieniasz dietę swojego podopiecznego dla jego zdrowia. Dlatego nie możesz cofnąć się z raz obranej ścieżki. Kompromisy wchodzą w grę, zwłaszcza w okresie przejściowym, jednak jeśli przechodzicie na karmę z wyższej półki, to nie wracajcie już do niskiej jakości „zbożówek” z hipermarketu.
Interesuje Cię wysokiej jakości karma dla kota? Fera.pl ma w swojej ofercie mnóstwo najlepszych karm, dostosowanych do potrzeb żywieniowych kotów.