Mieszkańcy nieruchomości przy ul. 17 Dywizji Piechoty 11 w Gnieźnie twierdzą, że administrator ich budynku, którym jest URBIS popełnił błąd we wniosku o dodatek węglowy i z tego powodu świadczenie nie zostanie wypłacone. Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja.
Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 3 tysięcy złotych dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi. Wniosek, w imieniu mieszkańców składa administrator nieruchomości.
Zwróciliśmy się do Spółki URBIS z zapytaniem prasowym w tej sprawie nieruchomości przy ul. 17 Dywizji Piechoty 11 w Gnieźnie:
Mieszkańcy nieruchomości przy ul. 17 Dywizji Piechoty 11 w Gnieźnie twierdzą, że administrator ich budynku, którym jest URBIS popełnił błąd we wniosku o dodatek węglowy i z tego powodu świadczenie nie zostanie wypłacone. Czy to prawda? Jeżeli tak, to czy URBIS ma zamiar zrekompensować to mieszkańcom z własnego budżetu? Ile mieszkań w danej nieruchomości jest upoważnionych do otrzymania dodatku węglowego? Na czym polegał błąd we wniosku i kto poniesie za to odpowiedzialność oraz jaką?
Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:
W odpowiedzi na zapytanie prasowe z dnia 3 listopada 2022 roku informuję, iż mieszkańcy budynku przy ul. 17 Dywizji Piechoty 11 otrzymają dodatek węglowy po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, który ma potwierdzić źródła ogrzewania wskazane we wnioskach. W przedmiotowym budynku znajduje się 15 lokali mieszkalnych. Wnioski o wypłatę dodatku złożyli mieszkańcy 6 lokali. Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym nie uzależnia wypłaty środków od deklaracji CEEB.
Wygląda na to, że wszystko dobrze się skończy i mieszkańcy otrzymają dodatek węglowy. Zapewne jednak będzie to nieco później.
Jak widać odpowiedź nie jest wyczerpująca. Zabrakło kwestii odpowiedzialności za popełniony błąd. Dopytaliśmy o to i czekamy na odpowiedź.