„Listopad dla Polaków niebezpieczna pora” – tak jeden z naszych Wieszczów [S.W.] opiniuje ten miesiąc. A dla nas to czas, kiedy to „niebezpieczeństwo” tkwi w tym, że już po raz 12-ty nawiązujemy do naszych kilkusetletnich, jeszcze przed-Mieszkowych tradycji.
Zapraszamy serdecznie, jak zwykle w pierwszą sobotę po Zaduszkach (w tym roku 5 listopada) na widowisko plenerowe, podczas którego – jak co roku – przedstawimy rekonstrukcję przedchrześcijańskich zwyczajów pogrzebowych poprzedzonych fabularyzacją okoliczności śmierci przedstawiciela wczesnośredniowiecznej gieckiej wspólnoty (słowiańskie demony odegrają w nich swoją rolę!), inscenizację obrzędów związanych z kultem zmarłych Przodków oraz przedstawieniem słowiańskich wyobrażeń o Zaświatach. A muzycznie oprawi nam wydarzenie Mikołaj Jarmakowski (i Przyjaciele) – będzie się działo!
Widowisko rozpocznie się o godz. 17.00 (osada edukacyjna na podgrodziu). Ponadto – dla tych, którzy nie do końca znają bogatą piastowską historię Giecza mamy propozycję zapoznania się z nią na eksponowanej na grodzisku wystawie stałej „Terra sancta…”, którą specjalnie dla Was, wyjątkowo jak na tę porę roku – bo w sobotę, udostępnimy już od godziny 15.00 (PS. Czekając na inscenizację można też zabawić się w rozwiązanie jednego, a może kilku?, naszych questów – do wyboru aż trzy!).
Gieckie DZIADY tradycyjnie inscenizować będą Sławomir Uta (Słowiański Mit o Stworzeniu Świata) – i PRZYJACIELE (a wielu ich, nie wymieniamy, bo boimy się któregoś pominąć …), nasi wolontariusze – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Pierwszych Piastów w Gieczu i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dominowie oraz ich absolwenci.
A że słowiańskie zwyczaje zaduszkowe wiążą się też z tryzną, czyli ucztą, podczas której w listopadzie właśnie wspominamy naszych bliskich Zmarłych – po inscenizacjach można Ich będzie powspominać w tak pięknych okolicznościach przyrody – zapraszamy więc z koszami piknikowymi – cały czas na osadzie będzie płonąć ognisko.
Zapraszamy serdecznie! WSTĘP WOLNY!
Poprzedni artykuł„Cały świat mówi, że Lubochnia coś znaczy” – konie arabskie spod Gniezna oświeceniem w międzynarodowych konkursach!
Następny artykuł Komedia teatralna „Dekorator” – już w środę w Gnieźnie!