Kolejny obiekt szkolny w Gnieźnie zostanie poddany termomodernizacji – z udziałem funduszy unijnych. Miasto Gniezno pozyskało 5,28 miliona złotych dofinansowania z Unii Europejskiej na kompleksową termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej nr 7. Łączna wartość projektu oszacowana została na kwotę 6 216 843,98 zł. Wkład własny Miasta wyniesie więc jedynie 15% wartości przedsięwzięcia. Projekt zrealizowany zostanie do końca czerwca 2023 roku. O szczegółach przedsięwzięcia opowiedzieli dziennikarzom Zastępca Prezydenta Michał Powałowski oraz Dyrektor placówki Anna Knocińska.
Realizacja projektu, w dobie rosnących cen ogrzewania i utrzymania obiektów użyteczności publicznej jest niezwykle istotna. Budynek SP 7 został zbudowany w technologii wielkiej płyty i składa się z dwóch części: trzykondygnacyjnej administracyjno-lekcyjnej oraz jednokondygnacyjnej sportowej wraz z zapleczem.
Prowadzenie zajęć edukacyjnych w tak wyeksploatowanym miejscu, charakteryzującym się przy tym fatalną efektywnością energetyczną jest trudna zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Dodatkowo rosnące koszty utrzymania budynków w obiekcie wybudowanym w starej technologii i nie poddanym termomodernizacji, są bardzo wysokie.
Dzięki otrzymanym z Unii środkom zrealizowana zostanie więc kompleksowa termomodernizacja, której zakres obejmie: system centralnego ogrzewania, ściany podziemia i zewnętrzne (cokołowe), stolarkę drzwiową, ściany zewnętrzne nadziemia, stolarkę okienną w piwnicy oraz częściach nadziemnych, stropodach szkoły, salę gimnastyczną, a także wymianę instalacji elektrycznej (oświetlenie).
Zaowocuje to spadkiem emisji gazów cieplarnianych, znacznym zmniejszeniem rocznego zużycia energii pierwotnej i oszczędnościami w zakresie energii elektrycznej i cieplnej. Wyraźnie poprawią się więc warunki nauki uczniów oraz pracy kadry szkoły.
Zakładane rezultaty na rok 2024:
– szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych – 210,13 tony CO2/rok
– zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej – 814 360,00 KWh/rok
– szacowana ilość zaoszczędzonej energii elektrycznej – 59,77 MWh/rok
– szacowana ilość zaoszczędzonej energii cieplnej – 1 758,57 GJ/rok
– zmniejszenie zużycia energii końcowej w wyniku realizacji projektu– 1 973,77 GJ/rok.
Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego, „Instrument REACT-EU EFRR”, w celu zapewnienia dalszej pomocy na wspieranie kryzysowych działań naprawczych w kontekście pandemii COVID-19, w ramach Działania 11.3 „Wspieranie kryzysowych działań naprawczych w obszarze poprawy efektywności energetycznej w sektorze publicznym (REACT-EU)”.