Składniki – na co zwracać uwagę?
Prawidłowe żywienie psa ma wpływ na jego zdrowie, formę i ogólne samopoczucie. Dobre karmy dla psa odpowiadają naturalnym potrzebom naszego zwierzęcia. Musimy pamiętać o tym, że psy to drapieżniki i to, że zamknęliśmy je w domach nie przekreśli tysięcy lat ewolucji przystosowujących ich organizm do spożywania mięsa.
Tak więc niezależnie czy to suchy pokarm lub puszka, to mięso powinno być pierwszym składnikiem psiej karmy. Ważne są także kości, jednak tutaj należy bardzo uważać, ponieważ nie wszystkie nadają się do spożycia przez naszego czworonoga. Aby nie narazić pupila na niepotrzebne problemy zdrowotne, warto zajrzeć na blog poświęcony żywieniu psów https://blog.piesotto.pl/jakie-kosci-dla-psa.
Weterynarz – pierwszy doradca
Jeżeli nadal będziemy mieć wątpliwości odnośnie odpowiedniego doboru karmy i kości dla psa, warto skonsultować się z weterynarzem. Każda rasa jest inna i wymaga innego doboru pożywienia. O ile te bardziej pierwotne są mniej wymagające, tak np. buldogi francuskie czy maltańczyki są bardzo wrażliwe na złe żywienie. W szczególności przy doborze karmy suchej warto stosować się do zaleceń specjalistów, bowiem łatwo wprowadzić swojego pupila w nadmierną wagę czy brak energii.
Witaminy – nie tylko dla ludzi
Dodatkowe suplementy diety są ważnym składnikiem psiej diety. Dbać powinniśmy zarówno o uzębienie psa, jak i jego jelita. Usuwanie kamienia i kontrola stanu dziąseł to podstawowe czynności, o których nie wolno nam zapomnieć. U większości ras najbardziej widocznym dowodem odpowiedniego żywienia będzie zdrowa, gęsta i lśniąca sierść. Kolejnym wyznacznikiem jest energia i ogólne samopoczucie, które właściciel czworonoga potrafi łatwo ocenić patrząc na zachowanie swojego pupila. Pamiętajmy także, że prawidłowo żywiony pies nie ma skłonności do otyłości. Nieprawidłowe karmienie odbije się nie tylko na wadze czworonoga, ale także jego stawach. Może również powodować choroby układy trawiennego oraz uszu.
Należy także pamiętać, że cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości. Często naturalne, najprostsze pokarmy są bardziej bogate w zdrowe substancje odżywcze, niż drogie, reklamowane karmy.