Błędem lekarskim jest działanie lub zaniechanie lekarza w sferze diagnozy i terapii, niezgodne z nauką medyczną w zakresie dla lekarza dostępnym. Powyższa definicja błędu lekarskiego została zawarta w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 1 kwietnia 1955 r., sygn. akt: IV CR 39/54. Lekarz, który dopuścił się błędu medycznego może ponosić wobec pacjenta zarówno odpowiedzialność cywilną, jak i karną. Błąd w sztuce lekarskiej jest całkowicie niezależny od indywidualnych cech, bądź zdolności konkretnego lekarza, a także od okoliczności, w których dokonuje on czynności leczniczych.
- Błąd diagnostyczny – polega na nieprawidłowym orzeczeniu choroby, która nie istnieje lub na niewłaściwym rozpoznaniu choroby pacjenta, co prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia.
- Błąd terapeutyczny – polega na wyborze nieodpowiedniej metody leczenia lub błędnego sposobu leczenia.
- Błąd organizacyjny – polega na negatywnym wpłynięciu na stan zdrowia pacjenta poprzez niesprawną organizację pomocy medycznej.
- Błąd techniczny – polega na niewłaściwym pod względem technicznym wykonaniu czynności leczniczej. Może do niego dojść zarówno podczas standardowych badań, czy zabiegów, jak i podczas wykonywania skomplikowanych operacji.
- działanie lekarza będzie sprzeczne z powszechnie uznanymi zasadami wiedzy medycznej;
- wystąpi skutek w postaci szkody majątkowej (strata lub utracone korzyści) lub niemajątkowej (krzywda fizyczna lub cierpienia psychiczne);
- wystąpi związek przyczynowy pomiędzy działaniem lekarza a skutkiem, weryfikowany poprzez ustalenie, czy skutek nastąpiłby, gdyby lekarz nie popełnił błędu;
- wina lekarza (umyślna lub nieumyślna).
W związku z powyższym, poszkodowany pacjent może domagać się na drodze cywilnej zapłaty tytułem odszkodowania lub zadośćuczynienia. Powyższe roszczenia pacjenta mogą zostać skierowane zarówno do samego lekarza lub placówki medycznej go zatrudniającej, jak i do ubezpieczyciela. W niektórych przypadkach pacjent może otrzymać od pomiotu zobowiązanego także rentę np. z tytułu niezdolności do pracy czy też zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Wszczęcie drogi sądowej należy poprzedzić zgłoszeniem szkody zobowiązanemu, czyli najczęściej placówce medycznej, w której lekarz pracował. W razie braku reakcji na wezwanie, czy też w przypadku bezpośredniej odmowy zapłaty, należy sprawę skierować do sądu powszechnego wydziału cywilnego. W powyższym postępowaniu sądowym przeprowadzany jest niemal zawsze dowód z opinii biegłego sądowego z zakresu medycyny sądowej.
Lekarz, który dopuścił się błędu medycznego może także niezależnie ponosić odpowiedzialność karną. W praktyce najczęściej zdarza się, że błąd w sztuce lekarskiej wypełnia znamiona kilku przestępstw, jak: narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu; spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu; naruszenie czynności narządu lub rozstrój zdrowia czy też przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci. Każde z tych przestępstw zagrożone jest karą pozbawienia wolności.
Skontaktuj się: Adwokat Gniezno.