Ruch zalecany jest przez wielu specjalistów nauk medycznych, a także osoby stosujące alternatywne formy leczenia. Kiedyś był on naszą codziennością, więcej chodziliśmy, gdyż było w owym czasie mniej środków transportu, nie było windy, a praca nie polegała tylko na siedzeniu przy biurku. Obecnie wielu osobom brakuje ruchu, co przekłada się na ich stan fizyczny, jak i psychiczny.
Dzięki różnej formie aktywności nasz organizm ma szansę pozbyć się napięć, uwolnić stres, poczuć dobroczynny wpływ endorfin – to taki nasz bonus bez depozytu za rejestrację, który jest powszechny w grach kasynowych. My z kolei, regularnie ćwicząc, mamy szansę skorzystać z wszelkich dobrodziejstw za tym idących, szczególnie uprawiając Qi Gong.
Ćwiczenia rodem z Dalekiego Wschodu
Kiedyś ćwiczenia Qi Gong nie były znane w naszej szerokości geograficznej. Dziś wielu ludzi wykonuje je niemal na całym świecie. Chińskie podejście do zdrowia i długowieczności zakłada, aby ruch był regularny, aczkolwiek umiarkowany. Takie są bowiem ćwiczenia w tym stylu. To obcowanie z życiodajną energią Qi, esencją zawierającą się w każdej żywej istocie. Obecnie dysponujemy wiedzą z fizyki kwantowej, która potwierdza te starodawne mądrości. Dawniej ludzie obserwowali otaczającą ich naturę, czerpiąc z niej to, co najlepsze, doświadczając jej siły i delikatności zarazem. Ruchy tej chińskiej sztuki opierają się na łagodności i płynności. Przypominają delikatne poruszanie się ptaka – lecącego żurawia. Taki też styl najczęściej można spotkać w szkołach uczących tej techniki. Dążenie do stabilności i wewnętrznej harmonii, jest kluczowym zagadnieniem, nad którym pracujemy podczas tych zajęć. Jak każda praca, wymaga od nas poświęcenia czasu i uwagi. Jednak efekty włożonej weń siły i skupienia, przynoszą wymierne korzyści, w tym poprawiają stan zdrowia i umysłu.
Niezwykły przepływ energii
Jak wspomniano, ćwiczenia Qi Gong mają na celu zharmonizowanie ciała i ducha. Wyciszony umysł lepiej pracuje, spokojne ciało, to spokojne myśli. Liczne dolegliwości spowodowane są naszym stanem emocjonalnym, dlatego też ważne jest oddziaływanie na cały organizm. Dzięki płynnym, powolnym ruchom i regularnej praktyce, możemy poczuć to, co jest kwintesencją tej sztuki, a mianowicie przepływ energii w naszym ciele. Istotny jest tutaj także oddech, który wspomaga cały proces, a jednocześnie dotlenia organizm. Przepływ energii odczuwamy jako ciepło, czasem mrowienie w ciele, co jest przyjemnym doświadczeniem. Praktyka ta pobudza zastaną energię Qi, która jest stale obecna w nas od urodzenia, aż po śmierć. Regularne ćwiczenia powodują, że możemy zarówno pobudzić, jak i pobrać tę siłę z otaczającej nas przestrzeni. Dlatego też zaleca się stosowanie Qi Gongu w spokojnym miejscu, najlepiej w naturze. Dość powszechna jest poranna praktyka, która ma na celu podniesienie poziomu energii, by naładować się na cały dzień. Lecz tak naprawdę można ćwiczyć o każdej porze, która jest dobra dla nas. Jeśli wieczorem będziemy zbyt pobudzeni po treningu, wówczas warto wybrać inną porę dnia, a przed snem zdecydować się na medytację wyciszającą ciało i umysł.
Zwiększona świadomość siebie
Czy to medytacje, ćwiczenia oddechowe czy Qi Gong, to po jakimś czasie zmienia się nasze postrzeganie siebie. Zwiększa się przepływ energii oraz powietrza, co wpływa na jakość naszego funkcjonowania, np. lepszy sen, dotlenienie, zrelaksowany organizm. To my mamy świadomość naszego ciała i odczuć z niego płynących. Qi Gong pozwala na większą uwagę w tym względzie, dzięki czemu możemy szybciej rozluźniać napięte ciało, szybciej wychwytywać sygnały płynące z ciała. To z kolei wpływa na korekcję naszej postawy, sylwetki, na dawanie sobie większej swobody w poruszaniu się. Spokojne i delikatne ruchy niemal niezauważenie oddziałują na nasze blokady w stawach, mięśniach oraz meridianach – energetycznych punktach w naszych ciałach. Technika opracowana w stylu “Lecącego żurawia” sprawia, że ćwiczenia te może wykonywać niemal każdy, i każdy skorzysta z nich na swój sposób, który będzie potrzebny w danym czasie.