W wielu domach i kuchniach królują popularne sosy, bez których nie można się obejść.
Prym wiedzie tutaj pomidorowy sos – ketchup, który znany jest na całym świecie, podobnie jak kasa na start bez depozytu. Aby wzbogacić lub podkreślić smak dania, stosuje się rozmaite sosy, dipy czy mieszanki przypraw. Każdy z nas lubi coś odmiennego, jednak są takie wersje dodatków płynnych, bez których trudno byłoby daną potrawę zjeść. Smacznie i zdrowo jest przygotować sosy własnoręcznie w domu. Oto kilka sprawdzonych pomysłów na najbardziej znane i lubiane z nich.
Domowy ketchup
Ten pomidorowy sos został spopularyzowany przez Amerykanów w XIX i XX wieku, i zna go cały świat. Stał się także obowiązkowym dodatkiem do frytek i burgerów serwowanych w popularnych lokalach na całej kuli ziemskiej. Można go przyrządzić samemu w domu, najlepiej w lecie i na jesieni, kiedy jest ogromny wybór świeżych owoców tego gatunku. Najlepszą odmianą pomidorów jest “lima”, ale nadadzą się także każde inne. Według badaczy, ketchup przybył z odległych Chin i był stosowany jako zaprawa do dań, zup rybnych. Istniały również wersje tego specyfiku na bazie grzybów lub orzeszków. Dziś również domowy ketchup nabiera rozmaitych form. Najbardziej znaną i uniwersalną, jest przyrządzanie sosu z pomidorów, cebuli, czosnku i przypraw. Obecnie można spotkać także wersję z udziałem cukinii. Warzywo to ma dość łagodny, słodkawy smak i daje doskonałą bazę pod pomidorowy sos wraz z papryką i cebulą. Dzięki temu można zrobić więcej ketchupu, używając stosunkowo mniej pomidorów. Inną alternatywą jest ketchup śliwkowy, który polubią pasjonaci wszelkich ciekawych smaków. Jest to nietypowe połączenie pomidorów ze śliwką węgierką, które w ostatnim czasie zrobiło prawdziwą furorę w dodatkach do potraw. Można nabyć go już u znanych producentów, lecz warto pokusić się, aby samemu przyrządzić to cudo. Wersji jest wiele, a wybór tej odpowiedniej będzie na pewno podyktowany naszymi preferencjami smakowymi. Jedni wybiorą opcję klasyczną, z dodatkiem wędzonej śliwki, inni zaś poeksperymentują z ostrością i z przyprawami korzennymi.
Jajeczny sos górą
Kolejnym dodatkiem, bez którego niektórzy nie mogą sobie pozwolić na skosztowanie jaj, jest majonez. Niegdyś jego przygotowanie było owiane dużym skupieniem, dokładnością oraz precyzją. Niewielu próbowało zrobić majonez domowy, gdyż istniało spore ryzyko niepowodzenia. Należało powoli i dokładnie mieszać, ubijać i dodawać pojedyncze składniki. Dziś cały proces został jak najmożliwiej uproszczony. Już nie trzeba kręcić w misce żółtek z olejem w nadziei, że majonez nie zważy się. Teraz wystarczy wrzucić do blendera lub termomixu podstawowe składniki, a potem dołożyć ulubione dodatki np. musztardę, kapary, anchois i domowy majonez gotowy. Takim wytworem można wzbogacić nie tylko smak jajek, ale również grillowanego mięsa czy pieczonych ziemniaczków. Wszystko zależy od naszej fantazji i otwartości na próbowanie nowych połączeń smakowych.
Tzatziki na każdą okazję
W sezonie grillowym nie może zabraknąć lekkiego i kremowego sosu tzatziki. Jego wykonanie jest bardzo proste i szybkie, a podstawę sosu stanowi gęsty jogurt grecki. Orzeźwiające połączenie ogórków, najlepiej gruntowych, z czosnkiem, sokiem z cytryny oraz świeżymi ziołami (mięta, koperek, pietruszka), będzie dopełnieniem wielu letnich dań. Niektórzy podają go, jako dip do warzywnych przekąsek z marchwi, selera naciowego czy chipsów warzywnych. Sprawdzi się także jako sos do sałatek ziemniaczanych czy pieczonych batatów, lecz jego przeznaczenie często kończy się obok grillowanych mięs, ryb czy krewetek. Lekki jogurtowy sos sprawi, że każda potrawa nabierze swojego charakteru.