Od dawna wiadomo jest, że Amazonia z lasami deszczowymi jest bardzo ważnym elementem dla naszego świata.
To trochę jak
darmowe gry hazardowe automaty hot spot dla graczy w kasynach – bez nich byłoby trudno o wygrane. Niestety lasy deszczowe są od lat sukcesywnie wycinane, co powoduje ich degradację, jak i skutki dla całego świata. Naukowcy niedawno przedstawili kluczowe działania dla ratowania amazońskiego lasu deszczowego.
Panel Naukowy dla Amazonii
Niedawno Sieć Narodów Zjednoczonych ds. Zrównoważonego Rozwoju (SDSN) zwołała panel naukowy dla Amazonii, gdzie naukowcy z różnych krajów wspólnie opracowali plan działania na rzecz ratowania amazońskiego lasu deszczowego, lokalnego systemu rzecznego i regionu. Obejmuje on zarówno poszanowanie ponad 400 rdzennych społeczności Amazonii, jak i ujawnianie firm lub linii produktów, które zagrażają rentowności regionu.
Amazoński las deszczowy jest niezwykle zróżnicowanym ekosystemem, w którym mieszka 35 milionów ludzi i 1 na 10 znanych gatunków na Ziemi. Dziś jednak jego przetrwanie wisi na włosku. Wylesianie i zmiany klimatyczne spowodowały, że lasy deszczowe Amazonii straciły jedną piątą swojej pokrywy leśnej w ciągu 50 lat. Zdaniem ekspertów region ten zbliża się do niebezpiecznego punktu krytycznego, gdzie nie będzie możliwy już ratunek dla całego ekosystemu.
Suwerenność Amazonii
Naukowcy zdają sobie sprawę z tego, że kraje Amazonii mają suwerenne prawa do swoich terytoriów i zasobów naturalnych. W związku z tym narody spoza Amazonii nie mają prawa tego kwestionować. Chodzi o
8 krajów, na których to terytorium leżą lasy deszczowe Amazonii. Możemy szanować ich decyzje, jednak naszym wspólnym priorytetem powinno być wypracowanie kompromisu, co jest zwłaszcza istotne w przypadku Brazylii.
Prawa mieszkańców Amazonii są priorytetem
Naukowcy twierdzą, że każdy zrównoważony rozwój w Amazonii musi szanować godność i prawa jej mieszkańców. W samym tym regionie żyje około 35 milionów ludzi, na które to składa się ponad 400 rdzennych i tradycyjnych społeczności, mówiących w przeszło 300 językach. Należy chronić ich prawa, zwłaszcza do własności ziemi.
Zobowiązania globalne
Zdaniem naukowców to właśnie kraje Amazonii muszą opracować i wdrożyć plan ratowania tego obszaru, zaś pozostałe kraje na świecie winny wspierać takie rozwiązania. Ponosimy wspólnie odpowiedzialność za to, co się dzieje, choćby przez nasz codzienny wybór produktów na półkach sklepowych.
Monitorowanie w czasie rzeczywistym
Dziś to właśnie satelity i inne narzędzia danych powinny mieć kluczowe znaczenie w monitorowaniu w czasie rzeczywistym wylesiania, pożarów lasów i innych zagrożeń dla Amazonii. Dane gromadzone na miejscu mają również kluczowe znaczenie dla tworzenia kopii zapasowych. Konieczne jest zatem wdrożenie systemu wczesnego ostrzegania.
Zrównoważona i wydajna gospodarka
Organizacje prywatne nie powinny brać udziału w działalności komercyjnej, która zagraża przetrwaniu puszczy amazońskiej i jej mieszkańców. Zarówno rolnictwo, górnictwo, jak i elektrownie wodne muszą być utrzymywane na bezpiecznym poziomie i wybranych obszarach. Do tego już teraz powinna zostać wprowadzona poprawa zdegradowanych obszarów.
Natychmiastowa rekultywacja lasu
Należy traktować priorytetowo plany odbudowy lasu. Zdaniem naukowców już teraz powinno zostać wprowadzone natychmiastowe, aktywne oraz przemyślane zalesianie. Dzięki temu o wiele bardziej zmniejszymy ryzyko przekształcenia obszarów leśnych w tropikalne sawanny.
Oczywiście to tylko część z przemyśleń naukowców dotyczących Amazonii i ratowania lasów deszczowych. W szczególności ważna jest tutaj międzynarodowa współpraca, dzięki czemu powstaną finansowane przez cały świat projekty, nie tylko dające szansę na ratowanie obszaru, lecz także nadzieję dla mieszkańców na lepsze życie.