Choroby autoimmunologiczne w populacji występują w ostatnim czasie ze zwiększoną częstotliwością. Do chorób wynikających z autoagresji należy między innymi Hashimoto, a ilość diagnoz tej choroby rośnie z roku na rok. Choroba polega na wytwarzaniu przez układ odpornościowy przeciwciał skierowanym przeciwko własnym tkankom, co powoduje jednocześnie trwałe uszkodzenia atakowanego narządu i nieustanne jego zapalenie – w tym przypadku tarczycy.
Przyczyny wpływające na zachorowanie i pierwsze objawy
Do pierwszych niepokojących objawów mogących świadczyć o chorobie należy nieustanne odczuwanie zimna, senność i ogólne osłabienie organizmu, a także nadmierne wypadanie włosów i osłabienie paznokci. Na skórze mogą się pojawiać także wypryski, a skóra może być sucha. To wszystko to przede wszystkim objawy niedoczynności tarczycy. Nadczynność charakteryzuje się nadmiernym pobudzeniem, nerwowością i często kołataniem serca. Występowanie tych objawów powinno skłonić nas do wykonania badań laboratoryjnych w kierunku chorób tarczycy, a także wizyty u specjalisty – endokrynologa, który wykona USG tarczycy. To właśnie badania krwi (głównie anty-TPO i anty-TG w połączeniu z TSH, fT3 i fT4), a także USG są w stanie jednoznacznie określić, czy cierpimy na Hashimoto.
Leczenie Hashimoto
Nieleczone Hashimoto może doprowadzić do konieczności usunięcia tarczycy, w związku z czym w tych najbardziej ekstremalnych przypadkach będzie pojawiała się nawet konieczność włączenia żywienia pozajelitowego. Żywienie pozajelitowe – zywieniemaznaczenie.pl
Co powinniśmy wykluczyć z diety przy Hashimoto?
Warto z diety wykluczyć cukry proste – szczególnie te dodawane do posiłków przez nas. Ograniczenie słodyczy, słodkich napojów, a także zaprzestanie słodzenia kawy czy herbaty z pewnością pozytywnie wpłynie na stan zdrowia. Cukier można zastąpić zdrowszymi alternatywami – np. ksylitolem czy erytrytolem. Żywność przetworzona, czyli głównie słodycze, zawierają w swoim składzie szkodliwe tłuszcze trans, których nadmiar w diecie może nasilać proces autoimmunologiczny.
Często pojawiają się informacje, by wykluczyć z diety gluten i laktozę – nie ma w tym naukowego potwierdzenia, jednak zawsze przed wprowadzeniem diety eliminacyjnej należy wykonać badania w kierunku alergii i nietolerancji pokarmowych, czy celiakii. Dietę bezglutenową i bezlaktozową można wprowadzić pod warunkiem, że będzie dobrze zbilansowana, dlatego najlepszym wyborem jest udanie się do dietetyka.
Z diety warto wykluczyć przede wszystkim cukier i słodycze, ale także tłuste mięsa i wędliny, tłusty nabiał, jasne, przetworzone pieczywo pszenne, drobne kasze, alkohol. Warto zwrócić także uwagę na to, że surowe warzywa kapustne (takie jak brukselka, brokuł) zawierają duże ilości giotrogenów – czyli substancji wolotwórczych, które zaburzają wchłanianie jodu przez tarczycę.