Więcej funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei na stacjach i przystankach. Dodatkowe patrole na mostach i wiaduktach. Akcje ulotkowe, instrukcje oraz przypominanie o żółtych naklejkach na przejazdach kolejowo-drogowych. SOK i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują działania, które zwiększą bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wakacji.
Wakacyjna skala działań Straży Ochrony Kolei będzie podobna jak w 2020 r. Wówczas funkcjonariusze SOK przeprowadzili ponad 28,5 tys. patroli na szlakach. Było ponad 7,5 tys. działań na „dzikich przejściach” oraz ponad 5 tys. na przejazdach kolejowo-drogowych. Straż Ochrony Kolei działa samodzielnie oraz wspólnie z funkcjonariuszami innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne na terenie kraju.
Wakacje to czas dodatkowych akcji ulotkowych na przejazdach kolejowo-drogowych. Pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i funkcjonariusze SOK działają szczególnie obok przejazdów na trasach do miejscowości wypoczynkowych. Akcje organizowane są w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko! oraz wakacyjnych „Bezpiecznych piątków” https://www.bezpieczny-przejazd.pl/
Służby i Kolejarze liczą, że informacja i edukacja nt. bezpieczeństwa na terenach kolejowych – prowadzona non stop w minionych miesiącach, będzie zachęcała dzieci do rozsądnego zachowania, a dorosłych do właściwej opieki nad dziećmi. Działania edukacyjne – w zależności od ograniczeń pandemicznych – odbywały się zdalne, m.in. przez kolportaż materiałów dydaktycznych, promowanie informacji o bezpieczeństwie w mediach społecznościowych.
Uwaga i rozsądek konieczne na przejazdach!
Aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom wszystkie 14-tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostało dodatkowo oznakowanych żółtymi naklejkami. Znajdują się na nich trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 i awaryjny do zespołów technicznych. W momencie zagrożenia życia należy zadzwonić na numer 112 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. W przypadku usterki niezagrażającej życiu, dzwonić należy na numery do służb technicznych.