W pewnym etapie życia przychodzi moment kiedy pojawia się potrzeba pójścia na studia. Zazwyczaj jest to okres kiedy kończy się szkołę średnią po zdobyciu matury, ale nie zawsze, bo na studia można pójść generalnie w każdym czasie – warunkiem jest posiadanie egzaminu dojrzałości. Dla ludzi młodych studia, to bardzo ważny etap w życiu, gdyż w tym czasie, w pewnym stopniu wkraczają w dorosłość. Wybór odpowiedniego kierunku jest niezwykle ważny, gdyż w znakomitej większości przypadków będzie on związany z późniejszą pracą, jaką będziemy wykonywać. Uczelnie prowadzące obydwa rodzaje studiów oferują bardzo wiele kierunków kształcenia. Większość uczelni daje możliwość kształceniu na wielu kierunkach zarówno dziennie jak i zaocznie. Opcje opisane wyżej są dwiema, które powinny odpowiadać większości kandydatów. Jakie są różnice studiów dziennych i studiów zaocznych? Kto powinien wybrać studia dzienne, a kto zaoczne? W poniższym poradniku odpowiemy na zadane pytania.
Studia zaoczne
Zdarza się, że studia zaoczne postrzegane są jako nieco trudniejsze, gdyż wiedza, jaką przekazuje się poprzez zajęcia, jest nieco uogólniona, z uwagi na mniejszą liczbę zajęć. Tyczy się to zarówno teorii jak i zajęć praktycznych np. w laboratoriach. Bardzo często materiały są przekazywane dla studentów przez wykładowców w celu indywidualnego opanowania danego tematu. Studia niestacjonarne są najlepszą opcją dla osób chcących jednocześnie pogodzić pracę z nauką. Jest to niewątpliwy plus studiów niestacjonarnych, ale są i minusy, takie jak mała ilość czasu dla siebie z uwagi na zajęte weekendy czy nawet zajęcia, które zaczynają się już w piątki, przez co mogą kolidować z pracą, jaką wykonujemy.
Plusy i minusy studiów zaocznych
Kilka plusów:
- możliwość pogodzenia nauki z normalną pracą,
- duża elastyczność i swoboda,
- wolne dni powszednie tygodnia.
Kilka minusów:
- większa ilość wiedzy do opanowania indywidualnie,
- mniejsza ilość czasu na ćwiczenia,
- wymagana jest większa determinacja niż w przypadku studiów dziennych.
Studia dzienne
W jeden dzień może odbywać się tylko kilka godzin zajęć w inny nawet do dziesięciu godzin. Studia dzienne mają tę zaletę, że studenci mają cały czas kontakt z wykładowcami, co dla niektórych może być niezwykle ważne. Z racji, że uczęszczamy codziennie na zajęcia, to można bardziej oddać się i zagłębić w naukę. Ten rodzaj nauki daje też częściej różne dodatkowe możliwości dla studenta np. możliwość uczestnictwa w szkoleniach, warsztatach, czy nawet lepszy kontakt z wykładowcą np. w celu wytłumaczenia niezrozumiałego tematu.
Studiując systemem dziennym, wcale nie jest powiedziane, że nie można pracować. Można, lecz zazwyczaj bywa to trudne do pogodzenia. Niektóre osoby wybierają możliwość pracy po godzinach z zajęciami, ale to niestety ma swoje minusy w postaci zajętego całego dnia i braku czasu dla siebie jak i na naukę, studia zaoczne pod tym względem wygrywają. Niestety niektórzy muszą sobie tak radzić jeżeli nie mogą np. sprostać finansowo. Zawsze deską ratunku jest możliwość zdobycia stypendium naukowego albo socjalnego, różnego rodzaju zapomogi, które nieco mogą podreperować nasz budżet.
Dziennie możesz realizować studia w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie oraz wielu innych polskich miastach.
Plusy i minusy studiów dziennych
Kilka plusów:
- Większa ilość zajęć teoretycznych i praktycznych daje szansę na pogłębienie wiedzy.
- większa ilość zajęć praktycznych,
- ciągły kontakt z wykładowcami,
- brak potrzeby przestawiania się na inny system niż był w szkole średniej (dotyczy osób, które wybierają się na studia zaraz po zdobyciu matury).
Kilka minusów:
- Mała możliwość podjęcia pracy z uwagi na ciągłe zajęcia,
- obowiązek codziennego uczestnictwa na zajęciach.