Utarło się, że białko jest suplementem, które powinny stosować osoby zainteresowane kulturystyką. Proteiny w końcu budują mięśnie, więc rozbudowa masy mięśniowej powinna zachodzić z pomocą dodatkowego białka. To prawidłowe rozumowanie, jednak nie we wszystkich sytuacjach czyste białko będzie najlepszym wyborem, jeśli chodzi o rozwijanie mięśni. Dużo zależy od typu sylwetki, szybkości przemiany materii i wielu innych czynników, które mogą mieć wpływ na szybkość przyrostu masy mięśniowej.
Czym jest gainer?
Gainery poniżej 20% białka zostały stworzone z myślą o osobach szczupłych, którym ciężko przychodzi zwiększenie wagi ciała, czyli dla tak zwanych ektomorfików. Duża ilość węglowodanów sprawia, że osoby z bardzo szybką przemianą materii nie wpadną w pułapkę, w której intensywne ćwiczenia nie powodują wzrostu masy mięśniowej, a wręcz jej spadek. Z racji małej ilości protein, taki gainer możemy przyjmować w wielkich porcjach, co spowoduje łatwiejsze przybieranie na wadze. Gainer poniżej 20% białka powinno stosować się po treningu, by mięśnie mogły spokojnie nabierać masy i uzupełnić poziom glikogenu.
Gainer 50:50 znany też jako bulk, to propozycja dla osób, których metabolizm działa nieco wolniej. Duża zawartość białka przyspieszy metabolizm, a węglowodany pomogą utrzymać beztłuszczową masę ciała. Takie gainery są zazwyczaj dodatkowo wzbogacone o aminokwasy, które wspierają regenerację potreningową włókien mięśniowych.
Gainer powyżej 20% białka jest zalecany głównie jako wsparcie potreningowe, które ma za zadanie uzupełnić zużyte zapasy glikogenu w mięśniach, jest też przez niektórych stosowany jako zamiennik posiłku.
Kiedy wybrać gainer, a kiedy białko?
Właściwości gainerów
Gainer to suplement, który nie jest odpowiedni dla wszystkich. Osobom z tendencją do tycia nieumiejętnie użyty gainer może bardziej zaszkodzić niż pomóc, ważne jest też odpowiednie dobranie proporcji w gainerze, by suplement służył tak, jak powinien. Gainer to "odżywka na masę" i to się zgadza – jednak nie u wszystkich zażywających zwiększy się ten rodzaj masy, na którym mu zależy. Warto także zwrócić uwagę na substancje dodatkowe, takie jak witaminy, minerały lub aminokwasy, które można znaleźć w składzie gainera.