Życie alergika nie jest łatwe, szczególnie wiosną i latem. Musi zachować szczególną ostrożność, a z wielu rzeczy zrezygnować. Co robić by czuć się lepiej i cieszyć się życiem? W jaki sposób zmniejszyć ilość alergenów w najbliższym otoczeniu?
Zdrowy sen
Czas spędzony w łóżku ma zapewnić regenerację i odpoczynek dla naszego ciała. Mimo że tego nie widać, co noc zostawiamy w nim nasz pot, ślinę i złuszczony naskórek. To idealne siedlisko dla grzybów, bakterii i roztoczy kurzu domowego. Aby łóżko było miejscem bezpiecznym dla alergika, należy pamiętać o częstym praniu pościeli. W przypadku alergików może to nie wystarczyć, dlatego warto zaopatrzyć się w hipoalergiczny płyn do prania Mr. ZIGGI, który jest przebadany dermatologicznie i daje nam gwarancję skutecznego zwalczania roztoczy, bakterii i grzybów, nawet w niskich temperaturach.
Rutyna po powrocie do domu
Alergicy, szczególnie w okresie wzmożonego pylenia, powinni po powrocie do domu wziąć szybki prysznic i zmienić ubranie, aby pozbyć się z włosów i ciała szkodliwych elementów. Ta mała rutyna może bardzo obniżyć dokuczliwość objawów alergii.
Ubrania
Gdy ma się alergię, szczególną wagę należy przykładać do swoich ubrań. Do tego w jaki sposób są przechowywane i, przede wszystkim, prane. Proszek lub płyn do prania dla alergików powinien być przebadany dermatologicznie pod kątem substancji alergizujących. Jest to tak ważne, ponieważ ubrania mają bezpośredni kontakt ze skórą. Przy szczególnie wrażliwej skórze przyda się po każdym praniu ustawić dodatkowe płukanie.
Kosmetyki
Podobnie jak przy wyborze środka piorącego, alergik powinien zwracać uwagę na wszystkie kosmetyki, które kupuje. Powinien używać tylko tych, które są hipoalergiczne, a przed pierwszym zastosowaniem wykonać test na małej powierzchni ciała i obserwować czy nie pojawiają się podrażnienia.
Sprzątanie
Bardzo ważne dla alergików jest regularne i dokładne sprzątanie. Nie da się inaczej ograniczyć roztoczy, kurzu i pyłków z domu, niż przez częste odkurzanie i mycie na mokro, nie tylko głównych powierzchni, ale także niewidocznych, na pierwszy rzut oka, zakamarków. Najlepiej używać do tego odkurzacza z filtrem wodnym lub filtrem dedykowanym alergikom, ale jeśli to niemożliwe, pamiętać o częstej wymianie lub czyszczeniu filtra, który znajduje się w naszym modelu. Dobrze, żeby dom był sprzątany pod nieobecność alergika, ponieważ w jego czasie wzbijamy kurz w powietrze i jest go w nim znacznie więcej. Gdy jest to niemożliwe i musi się on włączyć w działania, dobrze, by po tym wziął prysznic lub kąpiel.
Tekstylia
By czuć się lepiej alergik powinien zrezygnować w swoim domu z firanek i zasłon lub prać je co dwa tygodnie. Dużym siedliskiem kurzu i roztoczy jest w domu dywan. Mimo że jest często odkurzany, wymaga dodatkowo częstego czyszczenia środkami przeciwko roztoczom.
Wietrzenie
Dom alergika powinien wietrzony być tylko po deszczu, gdy alergeny osiadają na podłożu i nie unoszą się w powietrzu. Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w elektryczny oczyszczacz powietrza. Jest to drogi sprzęt, ale bardzo podnosi jakość życia przy mocnych alergiach.
Alergie krzyżowe
Przy alergiach warto śledzić kalendarz pyleń i jeśli to możliwe unikać konkretnych miejsc, ale także warto sprawdzać tabelę alergii krzyżowych i w konkretnych okresach wzmożonego pylenia, unikać także powiązanego z nim jedzenia.
Warto zmienić swoją rutynę lub proszek do prania i poczuć się lepiej.